V „městské" polovině správní rady došlo nedávno k personální obměně. Novým členem se stal zastupitel Jiří Wilda (za TOP 09), který nahradil Miloslava Kůtu (za ODS). Změn v nadačním fondu je přitom více. Zhruba před měsícem došlo ke zrušení klíčové funkce ředitele festivalu, kterou vykonávala Věra Marksová. Rozhodla právě správní rada.
Půl roku do voleb
Podle Jiřího Wildy není třeba z obměny činit velkou politickou kauzu. „Prosím vás, z volebního období zbývá půl roku a festival bude už v září. Program je naplánovaný a příští rok už bude nové složení zastupitelstva. Na tak krátkou dobu je doplnění správní rady skoro zbytečné, ale rozhodli se mě tam vyslat. Nemám zatím představu, co bych tam měl dělat," popsal svůj poněkud překvapivý postoj Jiří Wilda. Dokonce zmínil, že do správní rady pravděpodobně nestihne přispět svojí vizí. Obrazně řečeno, naskočil do rozjetého vlaku, který se přitom již blíží do stanice. „Jestliže městská rada vidí jako nezbytné, abych hájil zájmy města, tak do toho půjdu. I když vlastně teď ani nevím, jaké zájmy to budou."
Věra Rychterová se k posile staví jednoznačně. „Budeme samozřejmě souhlasit s každým navrženým členem, protože je to věc města," potvrdila.
Miloslav Kůta na podzim opustil správní radu ze svého dobrovolného rozhodnutí. Svůj krok nicméně nechce komentovat. Považuje to za uzavřenou záležitost.
Hledání jeho nástupce, reprezentanta města, trvalo několik měsíců, až městská rada došla ke jménu Jiří Wilda. Ten v současnosti sice je zastupitelem, ale do tohoto jednadvacetičlenného sboru se dostal až v polovině loňského roku po rezignaci Tomáše Frýby, nikoliv po posledních komunálních volbách v roce 2010.
Co se ale týče zkušeností s pohádkovým festivalem, v dřívější době se podílel na jeho organizaci. Navíc je dnes považován za kulturně zaměřeného zastupitele, jenž v očích veřejnosti proslul jako správce věže Valdické brány.
To jsou důvody, proč řečeného „věžníka" starosta Jiří Liška považuje za vhodnou osobu pro zastupování města ve správní radě. „Je velmi dobře, že se do fondu zapojí zrovna zastupitel. Ještě důležitější je, že je to člověk s velkou invencí, který do festivalu může vnést řadu nápadů," uvedl.
Ředitel festivalu už není
Došlo i k dalším personálním změnám. V posledních deseti letech existoval post ředitele pohádkového festivalu. V poslední době ho vykonávala Věra Marksová. Správní rada se na přelomu roku (tedy v té době pětičlenná, oslabená) rozhodla, že tuto pozici zruší bez náhrady. Náplň práce byla rozdělena mezi ostatní pracovníky fondu.
„Byl to jeden člověk, který měl o projektu velké povědomí. Zbíhaly se k němu aktivity a rozhodnutí jednotlivých sekcí," vysvětlila Věra Rychterová. „Poslední ředitelkou byla paní Marksová a správní rada jednoduše rozhodla o zrušení jejího postu. Není to zvláštní věc. Festival řadu let od svého založení ředitele neměl. O to více odpovědnosti je teď na dramaturgovi. Je vlastně uměleckým ředitelem, na jeho vizi se staví program a zaměření ročníku.
Je třeba upozornit, že šachování ve fondu pravděpodobně nijak neovlivní letošní ročník festivalu Jičín – město pohádky, který se uskuteční od 10. do 14. září.
Letošní ročník
Tématem bude Pelíšek, pelíšky a pelášení a jak motto napovídá, na přetřes se tentokrát dostanou Prachovské skály. Přírodní scenérie vyroste na Valdštejnově náměstí i v jiných oblastech pohádkového města. Dramaturgem je tentokrát Jaroslav Veselý, který je též autorem námětu.
Tématem loňského ročníku byla říkanka Kolo, kolo mlýnský. Jedním z hlavních bodů programu byla hromadná dětská recitace básně, což se dočkalo zápisu do knihy rekordů. Pořádání loňského ročníku přišlo přibližně na čtyři miliony korun.
Ačkoliv je festival oblíbený a do Jičína zavítají turisté z celé republiky, mezi občany se najdou i kritické ohlasy.
„Když jsem chodil na základní školu, festival trval celý týden a vstupy byly zdarma. Teď bych musel zaplatit více než sto korun, abych se v sobotu dostal na náměstí. To je šílené," napsal Jičínskému deníku sedmadvacetiletý Jaroslav K.