Královéhradecký kraj

Hradecko: Farmářské trhy se rozjíždějí

Hradec Králové: V sobotu se prostranství ve vnitrobloku Gayerových kasáren opět zaplní trhovci. Opět se zde totiž rozjedou oblíbené farmářské trhy. Návštěvníci zde najdou stánky se širokým sortimentem českého zboží a jarní nabídkou. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami pěstitelé, chovatelé či malozpracovatelé, kteří ve své činnosti kladou především důraz na kvalitní suroviny a ekologický způsob zemědělství. Vstup na akci je zdarma.

Jičínsko: O Žižkův štít až na Kuks a Zvičinu

Hořice:  Tradiční a oblíbený pochod O Žižkův štít se půjde v sobotu 16. dubna. Pěší trasy jsou plánované v délkách 50, 35, 25, 15, 7 a 4 km, cyklotrasy pak 100, 80, 55, 35 a 25 km. Start je průběžný od sportovní haly od 6.30 – 10.30 hodin, propozice budou k dostání na startu po registraci účastníků. Pěší trasy na 4 km a 7 km jsou vhodné i pro kočárky a společně s ostatními pro pěší na 15, 25, 35, 50 a 25 km jsou vedeny severním směrem od Hořic přes příslušné kontroly a samokontroly na rozhledně Hořický Chlum, Miletín, Byšičky, Zvičina, Červená Třemešná. Cyklotrasy na 35, 55, 80 a 100 km jsou vedeny jižním směrem na Chlum u Hradce Králové.Ty nejdelší dovedou cyklisty k Žižkovu stolu, na Kuks a na Zvičinu. Na Chlumu čeká cyklisty kontrola v muzeu války 1866 a jako bonus při předložení propozic snížené vstupné 30 Kč na osobu. www.kct-horice.sweb.cz

Otevírání šoupátek

Pecka: Otevírání šoupátek 2016. Zahájení motorkářské sezóny se chystá na sobotu 16. dubna na koupališti a kempu. K poslechu a tanci hraje skupina Malý Drobný Band z Nové Paky. Dobré jídlo samozřejmostí, začátek ve 13 hodin.

Jarní otevírání hospod

Nová Paka: Velocipéd klub Nová Paka pořádá v sobotu 16. dubna Schwarzmarsch 2016 aneb Jarní otevírání hospod. Odjezd v 10.30 hodin od restaurace U Lípy. Trasa měří 40 km: Brdo, Nová Ves nad Popelkou, Lomnice nad Popelkou, Košov (oběd), Ploužnice, Klepanda, Kumburský Újezd, Studénka a závěrečné posezení v restauraci U Lípy. Historická kola a veselé kostýmy jsou vítány.   http://www.velocipedklub.cz

Náchodsko: Na pochod kolem Dobrošova

Náchod: Okolo pevnosti Dobrošov můžete vyrazit tuto sobotu při 25. ročníku turistického pochodu. Připraveny jsou trasy pro pěší v délkách 14, 19 a 24 km a cyklotrasy na 35 a 50 km. Start je průběžný od 7 do 10 hodin od ubytovny KČT v Kladské ulici v Náchodě.  V sobotu také využijte jedinečnou příležitost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor nové radnice a v neděli si můžete prohlédnout půdy Státního zámku Náchod.

Ratibořice: Příběh zámku a zámek příběhů ožije v sobotu během prohlídek s rozšířeným odborným výkladem zkušeného průvodce. Při procházce ratibořickým zámkem vyslechnete málo známé příběhy a osudy ze života zdejších obyvatel.

Rychnovsko: Pouť už od čtvrtka na náměstí

Kostelec nad Orlicí: Tradiční pouť se koná od čtvrtka do neděle na kosteleckém náměstí. Na návštěvníky čekají atrakce: dětský a velký řetězák, autodrom, vodní válec, létající labutě nebo skákací hrad. Chybět nebude ani střelnice a také bohaté občerstvení. Z pouti si můžete přinést třeba perníček pro štěstí nebo turecký med.

Trutnovsko: Truck show přijede do Úpice

Úpice: Do tělocvičny ZŠ bratří Čapků v Úpici v sobotu organizátoři opět přivezou svou truck show. Modeláři z mnoha míst České republiky tu představí modely kamionů a dalších techniky, to vše v měřítku 1:14. „Věřte, že modely jsou zpracovány do nejmenších detailů vzhledem, funkčností i zvukem,"  zve za organizátory David Krůta.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Na ryby!

Svídnice: Rybářské závody na místním rybníku se konají v sobotu. Prezence od 6.15 do 7.00, startovné dospělí 200 Kč, děti 100 Kč. Občerstvení zajištěno.

Dvakačovice: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Dvakačovicích vás zve na přednášku s promítáním fotografií. Postřehy z návštěvy Kyjeva a vyprávění o práci Diakonie na Ukrajině začínají v pátek v 18 hodin na evangelické faře v Dvakačovicích. Promluví Hana Pfannová.

Orlickoústecko: Rychnovsko se těší na pouť a taky na rallye

Žamberk: Pátý ročník amatérské automobilové orientační soutěže, ve které se bude bojovat o spoustu hodnotných cen, se uskuteční v sobotu v Žamberku. Program pro veřejnost bude v areálu firmy Šmídl zahájen ve 14 hodin: připraveny jsou ukázky práce leteckých modelářů, break dance, ukázka požárního útoku, večer pak zahraje vysokomýtská kapela W.A.F.

Litice nad Orlicí: O třetím dubnovém víkendu se v obci pod státním hradem Litice nad Orlicí uskuteční Litická pouť, v jejímž programu je druhý ročník pochodu Putování přes tři zvoničky - Bohousovou, Litice a Záchlumí. Akci doprovodí pouťové atrakce, nebudou jistě chybět houpačky a kolotoč, připraveno bude i občerstvení a akce se koná za každého počasí. V neděli se v místní kapli Krista Dobrého pastýře uskuteční od 15 hodin pouťová mše.

Ústí nad Orlicí: Další ze série cyklu Večer s … bude patřit hudebníkovi, kontrabasistovi a uměleckému kováři Františku Bečkovi, který v neděli večer od 18 hodin v ústecké Malé scéně pohovoří o svém životě, díle a jistě zodpoví zajímavé otázky všech příchozích. František Bečka se na všechny příchozí bude těšit od 18 hodin.

Pardubicko: Vinařských 21 kilometrů

Pardubice: Běžci ovládnou v sobotu město. Na start Pardubického vinařského půlmaratonu se hodinu po poledni postaví až 1500 závodníků. Kromě hlavního běhu je přichystáno několik dalších závodů i bohatý doprovodný program. Uskuteční se také Lidový běh Vaňka Vaňhy, Pernštejnská desítka, závod vozíčkářů či půlmaraton koloběžek. Program na Pernštýnském náměstí začíná již v osm hodin, potrvá do cca 17 hodin.

Svitavsko: Domovarníci, sraz ve Veselce!

Litomyšl: V sobotu pořádá Restaurace a minipivovar Veselka setkání domovarníků, přednášku Cizí vůně v pivu, soutěž domácích vařičů a soutěž o Litomyšlský korbel. Malá pivní slavnost nabídne hned několik částí. Od desíti dopoledne proběhne Burza pivních suvenýrů, jíž bude následovat vaření piva z klasických surovin. Hodinu po poledni se uskuteční párování piva a sýrů a od dvou hodin se budou vařit piva z koncentrátu.

Moravská Třebová: Ode čtvrtka až do pondělka budou ve městě probíhat Dny slovenské kultury. Festival nabídne bohatý program, který zahájí koncert Jany Kirschner ve Dvoraně muzea Moravské Třebové. Kromě hudebních vystoupení zde budou i divadelní, kde se představí Divadelní Soubor PARADAJZ PIKČR A Divadlo FORTISSIMO.

Litomyšl: Pracovníci státního zámku Litomyšl připravili společně se Zámeckou kavárnou na víkend svatební veletrh. Na akci se objeví více než dvě desítky dodavatelů svatebních květin, šatů a doplňků, vín, dobrot a jiných služeb potřebných pro uspořádání svatby.