Královéhradecký kraj

Hradecko: Slovenská kultura v Hradci

Krňovice: Ukázky tesařských, truhlářských a kovářských prací, tradiční pečení chleba v historické peci s ochutnávkou, vrtání dřevěného potrubí, zpracování lnu, tkaní na tkalcovském stavu, předení na kolovratu či sušení ovoce v historické sušárně spojené s ochutnávkou křížal. To vše nabídne víkendový program v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Většinu prací si budou moci přítomní vyzkoušet na vlastní kůži. Otevřeno bude mít skanzen oba dny od 10 do 17 hodin.

Hradec Králové: Už v pátek začíná na prostranství u hradeckého koupaliště Flošna tradiční Královéhradecké krajské dožínky. Letošní dožínkové slavnosti odstartují v pátek dopoledne Dnem zemědělství Královéhradeckého kraje, který představí mimo jiné ukázky chovu, práce se zvířaty, stříhání ovcí nebo včelařství. Sobotní program krajských dožínek zahájí tradiční kočárová jízda. V 10 hodin dopoledne vyrazí slavnostní pěší průvod od zimního stadionu ke koupališti Flošna.

Hradec Králové: Už v sobotu se uskuteční X. den slovenské kultury, který pořádá Regionální obec Slovákov v Hradci Králové a Hradecká kulturní a vzdělávací společnost pod záštitou slovenského velvyslance v České republice. Začátek organizátoři naplánovali na jedenáctou hodinu v rámci Královéhradeckých dožínek u koupaliště Flošna. Chybět nebude ochutnávka slovenských specialit, divadlo Pod balkónom z Banské Bystrice, folklórní soubor Podpolanec z Detvy, hudební skupina Fidlikanti z Bratislavy a mužská pěvecká skupina Delevár ze Šintavy.

Jičínsko: Slavnosti trubiček, chovatelé a traktoriáda

Hořice:  Český svaz chovatelů, z.o. Hořice v Podkrkonoší pořádá ve dnech 18. - 20. září ve svém výstavním areálu Na Závisti tradiční výstavu králíků, drůbeže, holubů, okrasného ptactva a terarijních zvířat se speciální výstavou chovatelů andulek. Školy a školky mohou výstavu navštívit v pátek dopoledne od 8.00 hodin. Pro veřejnost je otevřeno v pátek od 14.00 do 17.00, v sobotu od 8.00 do 17.00 a v neděli od 8.00 do 15.00 hodin. Na pátek a sobotu je zajištěn prodej kuřic. Pro všechny je tradičně připraveno občerstvení a tombola. Zvou a těší se pořadatelé.

Traktoriáda

Zboží – SDH Zboží pořádá 6. ročník traktoriády. Koná se v sobotu 19. září od 13 hodin za místní knihovnou. Večer je připraveno posezení s country hudbou Nou Bend. Prezentace závodníku od 12 do 12.30 hodin. Kontaktní e-mail pro účastníky: hasici.zbozi@email.cz, tel. 776 244 497.

Slavnosti hořických trubiček

Hořice – Dáda Patrasová, New Element, ABBA CZ revival, Děda Mládek Illegal Band a mnoho dalších osobností a skupin ochutná hořické trubičky v sobotu 19. září. V tento den náměstí ožije dnes již tradiční akcí, na které se dozvíte vše o tajemství jejich výroby. Chybět nebudou trubičkové a dětské soutěže i jarmark s řemeslnými stánky certifikovaných produktů z celé republiky. Ochutnejte Napoleonovu pochoutku trochu jinak a přijďte pobejt! Slavnostní zahájení je v 8.30 hodin, Atrakce po celý den: Facepainting & Glitter Tattoo, lukostřelba, trampolína, v parčíku na náměstí. Korzování krásných dam v dobových krojích a možnost vyfocení se s nimi! Mobilní planetárium pro děti! Skákací hrad! Pískoviště a další atrakce … 

Náchodsko: Pivní triatlon

Hlavoňov: Fotbalové hřiště v Hlavoňově ožije v sobotu od 12 hodin akcí pouze pro plnoleté. Jednotlivci budou mít v pivním triatlonu za úkol splnit tři disciplíny - ujet 25 km na kole, uběhnout 4 kilometry a pak se pustit do pití piva. Ženy mohou zvolit vinný střik. Soutěžit mohou i družstva. Jeden pojede, druhý poběží a třetí bude pít. Hitem se jistě stane soutěž v hodu pivním sudem. Akce se koná za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí.

Rychnovsko: Spřežení vyjedou na trať

Bolehošť: V městské části Lipiny se o víkendu bude konat Mistrovství České republiky v jízdě spřežení. Na návštěvníky čeká bohatý program. Jezdecké závody začnou v pátek od 9 hodin drezurou, v sobotu vozataje a jejich koně čeká náročný maraton a v neděli se můžete těšit na parkury spřežení, slavnostní nástup, jezdeckou čtverylku i skokové ukázky.

Rychnov nad Kněžnou: Již pětačtyřicet let uplynulo od doby, kdy v okresním městě začala fungovat profesionální požární ochrana. A to je třeba oslavit. V neděli od 12 do 17 hodin se zde koná Odpoledne s hasiči. Akce se uskuteční v areálu požární stanice v Rychnově v ulici Na Spravedlnosti. Pro návštěvníky je připravena výstava techniky, ukázky činnosti hasičů a záchranářů, výstava fotografií a dokumentů z historie hasičského záchranného sboru a mnoho dalších.

Rokytnice: Zveme všechny příznivce lidové písničky na již čtvrté Setkání harmonikářů. Oblíbená akce odstartuje již tuto sobotu od 14 hodin v Rokytnici, kde si na sále restaurace Klub můžete s přáteli zazpívat lidové písničky a další známé melodie.

Trutnovsko: Rudolf bude slavit

Svoboda nad Úpou: Dvanáctý ročník Rudolfových slavností proběhne v sobotu ve Svobodě nad Úpou. Na dvou pódiích mohou lidé navštívit folklorní vystoupení, umělecká řemesla nebo zhlédnout vystoupení šermířských skupin, žongléřů a ohnivou show. Chybět nebude tradiční historický průvod, který upomene na příjezd Rudolfa II. V hudebním programu vystoupí kapela Koneckonců nebo zpěvačka Lenny.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Zpátky ve hře

Chrudim: V pátek 18. září ve 20 hodin se v sále chrudimského Gymnázia koná další ze série Listování. Tentokrát se můžete těšit na divadelní ztvárnění knihy Michala Viewegha – Zpátky ve hře. Představení bude předcházet vystoupení pěveckého sboru Bartoloměj z Bítovan. Vstupné je 150 Kč, veškerý výtěžek z akce je určen spolku Dobrotety podporující neonatologická oddělení, azylové domy pro matky s dětmi, kojenecké ústavy.

Orlickoústecko: Den železnice

Česká Třebová: Den železnice oslaví v sobotu i železniční uzel v České Třebové. Do depa kolejových vozidel je připraven bohatý program. Pro návštěvníky bude otevřen od 8 do 15.30 hodin, k vidění bude výstava lokomotiv na malé točně, prezentován bude nehodový jeřáb, RegioSpider nebo RegioShark a další vozidla. Doprava z železniční stanice do depa je zajištěna.

Pardubicko: Přelouč patří dabingu, Svítkov ploché dráze

Přelouč: Ve 13 hodin začíná na Masarykově náměstí v Přelouči slavnost k 21. ročníku udílení Cen Františka Filipovského za nejlepší herecký výkon v dabingu. Po slavnostním zahájení vystoupí například Iveta Blanarovičová, František Nedvěd, Ivan Hlas a zahraje i řada dalších kapel. Po celý den se koná jarmark a další zajímavé akce. V 17 hodin začne velkoplošná projekce – přímý přenos z Občanské záložny z předávání cen za dabing.

Pardubice: Už tento víkend se na plochodrážním stadionu v pardubickém Svítkově pojede další ročník Zlaté přilby. V pátek v 17 hodin začíná 41. ročník závodu Zlatá stuha a druhý ročník soutěže Jawa Cup. V sobotu se mohou milovníci motorek těšit na finále Mistrovství juniorů do 21 let. Program vyvrcholí v neděli, kdy se od 12 hodin jede 67. Zlatá přilba města Pardubic. (možno ilustrační foto)

Pardubice: V neděli v 11 hodin začínají v Pardubicích na Pernštýnském náměstí Krajské dožínky – den zemědělců, potravinářů a venkova. Program potrvá do 19 hodin, vstupné je zdarma. Doprovodnou akci Tradice a řemesla v podání středních škol hostí pardubický zámek.

Svitavsko: Dny česko-německé kultury ve Třebové

Moravská Třebová: Ve městě si umějí udělat dobré vztahy se zahraničními spojenci a právě proto na víkend přichystali Dny česko-německé kultury. Vše odstartuje v sobotu dopoledními Hřebečskými exkurzemi, varhanním koncertem ve farním kostele s Lomnickým sborem. Večer se pak představí folklorní taneční sbor ze Staufenberku. V neděli tu posvětí opravenou pamětní desku Jakoba Franze.