Královéhradecký kraj

Jičínsko:

Léčení hudbou

Běchary – Klub důchodců při Obecním úřadě Běchary bude pořádat po celý rok 2015 kulturně společenské akce pod názvem Léčení hudbou.
Akce budou probíhat vždy po třech týdnech v sobotu v kulturním domě Běchary od 14 do 18 hodin. Přehlídka dechových hudeb začíná tuto sobotu 4. dubna, kdy zahraje kapela Josefa Vance ze Záhornice.

Darmošlap posedmé

Rohoznice – Sedmý ročník pochodu Rohoznický Darmošlap se uskuteční v sobotu 4. dubna. Startuje se od klubovny KČT v Rohoznici mezi 7. a 11. hodinou, ale i déle. Startovné činí 20 Kč, parkoviště je na startu. Přihlášku najdete na webových stránkách Klubu českých turistů Rohoznice. Můžete si ji vytisknout a vyplnit doma, na startu jen předat pořadatelům. Pěší trasy pochodu: (změna tras vyhrazena) jsou v délce 8, 14, 24 a 37 km. Cyklotrasy jsou v délce 36 a 52 km. Další možností je překonat vzdálenosti přímolaťkou, tj. rovnou nejkratší cestou. Účastník pochodu na startu obdrží souřadnice dvou kontrolních bodů (třetím je START a zároveň CÍL), těmi musí projít a snažit se ujít co nejkratší vzdálenost. Tato disciplína je podmíněna použitím navigačního přístroje. Je na každém, jakou trasu si zvolí, jaké překážky překoná. Do Rohoznice se můžete vypravit autobusem do Miletína na náměstí K.J.Erbena a odtud dojdete na start pěšky cca 2 km.

Velikonoční dovádění v Pace

Nová Paka – Zveme rodiče i děti na pestré odpoledne s bohatým programem, kde si děti mohou vyzkoušet pletení pomlázek, ozdobit vajíčka, vytvořit velikonoční ozdoby, pobavit se při hrách a soutěžích. Velikonoční dovádění je připraveno na sobotu 4. dubna v malém sále a na dvorku městského kulturního střediska. V 16 hodin zahrajeme dětem pohádku na paravanu O slepičce Fance a zlatém vajíčku. Na dvorečku bude připraveno chutné občerstvení – velikonoční hlavička, mazance, bramboráky, koláče a jarní pomazánky. V 17 hodin bude vyhrávat novopacká kapela Matylda.

Hradecko: Na statku vás naučí zdobit kraslice

Hradec Králové: Bohatý velikonoční program chystají  na Šrámkově statku v hradeckých Pileticích. Až do pondělí tam vždy od 10 do 16 hodin můžete navštívit tamní expozici. Po všechny dny budou v roubené chalupě předvádět členky Spolku lidové tvorby některé techniky zdobení kraslic například drátkováním, voskem, slámou, navíc předvedou lidová řemesla jako paličkování, tkaní, síťování, zdobení perníčků či pletení pomlázky.
Návštěvníkům se tak od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí skýtá možnost vyzkoušet si šikovnost vlastních rukou pod laskavým dohledem zkušených „maléreček", nebo potěšit sebe a své blízké koupí tradičního lidového výrobku.
Součástí výstavy bude i prezentace velikonočních prací a jarních dekorací,  kterými se představí děti, žáci a studenti MŠ, ZŠ a SŠ Štefánikova Hradec Králové. Všichni příchozí se pak budou moci zúčastnit hlasování o nejhezčí kraslici nebo dekoraci, pocházející právě z rukou tvůrců ze zmíněné hradecké školy.

Třebechovice pod Orebem: Podorlický skanzen v Krňovicích zahajuje letošní sezonu tuto sobotu Velikonoční prohlídkou. Čeká vás procházka velikonočně vyzdobenými interiéry, volně přístupné budou také výběhy zvířat, kde s trochou štěstí uvidíte i první letošní mláďata. Otevřeno mají od deseti hodin. V sobotu se bude také od rána péct chleba v historické peci. Ochutnávka začne kolem patnácté hodiny.

Náchodsko: Pevnost Josefov otevírá brány

Ratibořice: Tradiční prodejní výstava užitkové keramiky, dekorací ze železného drátu, autorských šperků a textilních dekorací se uskuteční od pátku  do pondělí vždy od 10 do 16 hodin v prostorách barokních sklepení zámku. Přijďte se také podívat na velikonočně vyzdobený Rudrův mlýn v Babiččině údolí, ochutnat velikonoční pečivo a vyzkoušet velikonoční zvyky. Otevřeno bude vždy od 11 do 16 hodin, v neděli bude navíc vyhrávat kapela Klapeto z Náchoda.

Josefov: Otevírání pevnosti a zahájení turistické sezony se uskuteční tuto sobotu v Josefově. V 10 hodin se v budově bývalé radnice otevře historická expozice Městského muzea v Jaroměři. O hodinu později bude otevřeno První vojensko-historické muzeum Miroslava Frosta a Muzeum Waldemara Matušky. Ve 13.00 hodin se historické vojenské jednotky vydají z josefovského Dolíku na pochod městem. Následovat budou bitevní ukázky a slavnostní salvy k nově otevřeným muzeím Čs. Legií, Dělostřelectva a Lékařských a proviantních služeb německé armády.

Náchod: Náchodský zámek otevře v sobotu sám kníže Ottavio Piccolomini, který návštěvníkům v 10, ve 12 a ve 14 hodin představí své honosné zámecké sídlo při prohlídkách I. okruhu Piccolominské expozice. Na závěr zazní hudební ukázky v podání žáků ZUŠ Police nad Metují.

Nové Město nad Metují: Zámek rodiny Bartoň–Dobenín a Správa zámku Nové Město nad Metují zvou na otevření zámku v nové turistické sezoně a to o velikonočním víkendu 4. až 6. dubna vždy od 10 do 16 hodin. Zámecké interiéry budou mimořádně zpřístupněny také v pátek.

Rychnovsko: Velikonoce na zámku

Opočno: O prodlouženém víkendu se můžete přijít podívat na velikonoční výzdobu zámku. Nenechte si ujít úvodní akci sezony a prohlídněte si nazdobené expozice se symboly velikonočních svátků.

Rychnov nad Kněžnou: Velikonoční neděli můžete ve Společenském centru strávit s králičím hopem. Závodit bude okolo 80 králíků ve 3 disciplínách: rovinná dráha, parkur a skok vysoký.

Trutnovsko: Muzeum Podkrkonoší zve

Trutnov: Výstava v Muzeu Podkrkonoší, kterou si mohou návštěvníci Trutnova zpestřit jarní svátky, připomíná, jak křesťanský svátek ovlivnil výzdobu domácností, užité umění v podobě plastik, podmaleb na skle či ručně malovaných modlitebních knih s vyobrazením Ukřižování Krista, Piety, Kristův hrob a Vzkřísení. Připomenuty jsou zvyky a tradice související s Velikonocemi i neodmyslitelné symboly v podobě řehtaček, klapaček a kraslic. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Vrchlabí: Na klasickou pohádku mohou zavítat děti s rodiči do KD Střelnice. Zlatovlásku tam sehraje od 15.30 hodin divadlo Lampion Kladno.

Dvůr Králové: Přednáškový sál dvorského muzea v budově Špýcharu uvede v neděli od 16 hodin loutkovou pohádku Koza Líza. Pro nejmenší diváky ji zahraje divadélko Zvoneček. Vstupné je dobrovolné.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Ležácké podvečery

Ležáky: Ležácké podvečery pokračují řadou zajímavých pořadů.  V pátek od 18 hodin je na programu Křeslo pro Heidi Janků. Večerem provází Jiří Vaníček, zpěv Heidi Janků.

Heřmanův Městec: Spolek Živé město pořádá v pátek a v sobotu v Židovském dvojdomku výstavu na téma Velikonoce – svátky jara, historie, tradice a zvyky. Po celou dobu výstavy bude probíhat soutěž O nejkrásnější kraslici a nejnápaditějšího beránka a zároveň i jarmark, na kterém zahraje pěvecký soubor Klíček a Klíčenky z Chrudimi.

Orlickoústecko: Štěkání na zajíčka

Lanškroun: V psím útulku v areálu zemědělské školy v Dolním Třešňovci se v sobotu od 9 do 15 hodin uskuteční den otevřených dveří spojený se sbírkou Štěkání a mňoukání na zajíčka. Zájemci mohou přinést granule, konzervy, pamlsky nebo hračky.

Velká Skrovnice: V obci u Ústí nad Orlicí se uskuteční v neděli ve 13 hodin 4. ročník Skrovenské traktoriády. Součástí soutěže bude hlasování o nejhezčí stroj.

Pardubicko: Arakain a Lucie

Pardubice: Arakain a Lucie Bílá se opět spojují, aby absolvovali společné turné k 33. výročí založení české metalové kapely. Turné Arakain & Lucie Bílá XXXIII Tour 2015 bude v Pardubicích k vidění v sobotu od 20 hodin v ABC Klubu.

Pardubice: Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové hudby. V Kulturním domě Hronovickávystoupí v sobotu od 19 hodin.

Svitavsko: Zámek otevírá brány

Moravská Třebová: Tuto sobotu se uskuteční Slavnostní otevření zámecké sezony. Na nádvoří je připraven program od 10 do 17 hodin. Vše začne  jarmarkem, který bude nabízet tradiční rukodělné výrobky. Po slavnostním zahájení ve 14 hodin pak začne kulturní program kejklířů, žonglérů a kouzelníků. Chybět nebudou ani šermíři  v dramatickém představení. Ti se také v exhibici   postarají o závěr programu, který ukončí čestná salva.