Nápadité vánoční dílny pro malé i velké s týmem Lodžie, manželi Lhotákovými, K-klubem a Balbineem odstartují ve 14 hodin. Těšit se můžete také na Divobetlém - osobité zpracování příběhu o zrození naděje v kontextu různých historických a společenských událostí. Příběh Marie a Josefa nemusí mít jen všem známou podobu.

Kdy: sobota 7. prosince
Kde: Valdštejnská lodžie, Jičín
Za kolik: děti 60, dospělí 110, rodina 220 korun

Příznivce divadla pobaví hry Svátek nosorožce, Andělé z lesa a Příběh dědka Všudefouse. Lidové písně ze Slovenska a Maďarska zazní v podání dua akordeonu a houslí Hudák a Kruták. Na harmonium zahraje Jarda Svoboda, jehož na trumpetu doprovodí Jana Kaplanová. Hudební závěr obstará kapela Holinky - originální sestava hrající balkánský, rusínský, ruský a romský folklor. Na minitržišti pořídíte originální keramiku, dřevěná zvířátka, ručně šité hračky, snové obrázky a grafiky či výrobky z chráněných dílen Apropa. Tak se nezapomeňte teple obléct a užijte si odpoledne v Lodžii.

Tradiční Vánoce v Hradci Králové

Přijďte si vychutnat krásnou vánoční atmosféru v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Při procházce po vyznačené trase potkáte sv. Lucii, sv. Ambrože, Mikuláše s čertem a andělem nebo babičku, která vás seznámí s dávno zapomenutými zvyky a obyčeji na Štědrý den. Pouť končí u tří králů a tradičního betlému s živými zvířátky. Akce začíná v neděli ve 13 hodin, rezervace jsou možné na webu www.rodicevakci.cz.

V Ratibořicích poznáte vánoční zvyky

Druhý adventní víkend můžete v čase od 9 do 16 hodin navštívit Babiččino údolí. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů ratibořického zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Ve vstupní hale bude připravené tradiční posezení se svařeným vínem, kávou, čajem a s bohatým sortimentem občerstvení.

Kdy: od 6. do 8. prosince
Kde: Babiččino údolí v Ratibořicích

V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím Adventu a Vánoc na českém venkově provedou členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se bude, jako každý rok, konat malý adventní trh, kde můžete posedět v hospůdce s tradičním sortimentem občerstvení. Na závěr nahlédnete do „štědrovečerně“ vyzdobené babiččiny světničky na Starém bělidle. V pátek jsou prohlídky určené pouze pro předem objednané návštěvníky. Rezervace jsou vhodné i na sobotu a neděli, a to na telefonním čísle 491 452 123 či e-mailu: ratiborice@npu.cz. Ve stejném čase se ratibořický kuželník opět navrátí ke staročeským tradicím. Uvidíte malebný betlém podle návrhu a kreseb Hany Vavřínové, uvítají vás oživlé postavy z doby dávno minulé, nebude chybět ani muzika. Můžete zde zakoupit zvykoslovné výrobky, drobné dárečky, sladké i horké občerstvení.

Betlémy z kraje Orlických hor

Soukromí sběratelé, současní tvůrci i muzea představí své skvosty na výstavě Betlémy z kraje Orlických hor v Hladíkově síni Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou. Začala v pátek a provázená podvečerními chvilkami vánoční hudby.

Špindlerův Mlýn otevře zimní sezonu

Ve Špindlerově Mlýně odstartuje zimní sezona v sobotu 7. prosince tradiční akcí SkiOpening ve Svatém Petru. Tentokrát to bude ještě bez lyžování. „Příroda a hlavně teploty bohužel stojí proti nám, a tak se i přes veškeré snahy našeho týmu nepodaří zasněžit a připravit sjezdovky do stavu, kdy můžeme poskytnout bezpečnou plnohodnotnou službu. O tomto víkendu se tak u nás ještě lyžovat nebude. Nyní pokračujeme v práci a maximálně se snažíme připravit skiareál tak, abychom se mohli potkat na svahu od 13. prosince,“ vysvětlili situaci zástupci Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Kdy: sobota 7. prosince
Kde: Špindlerův Mlýn
Proč přijít: Známí herci, promítání filmu pod sjezdovkou nebo možnost zdarma se proletět balónem

Celodenní sobotní program nabídne návštěvníkům ve 14.45 hodin hudební vystoupení Michala Hrůzy, laser show nebo třeba v 17.30 open air premiéru filmové komedie Jiřího Vejdělka Poslední aristokratka. Svou účast potvrdil režisér a scénárista Jiří Vejdělek, producenti Ondřej Zima a Silvie Michajlova. Z herců zavítá do Špindlerova Mlýna Tatiana Vilhelmová s Vojtou Dykem, Yvona Stolařová nebo Pavel Liška, kteří v 16.15 absolvují autogramiádu. U zahájení sezony ve Špindlu bývají tradičně také vládce hor Krakonoš a modelka Andrea Verešová. V sobotu se již bude poprvé lyžovat ve SkiResortu na Černé hoře a na Pomezkách v Malé Úpě.