V malebné roubence Šrámkova statku budou moci zájemci obdivovat bohatou sbírku kraslic Spolku lidové tvorby v rámci akce „Velikonoce na statku“. Výstava bude pro návštěvníky otevřena v tomto venkovském stylovém prostředí od Zeleného čtvrtka 18. dubna do Velikonočního pondělí 22. dubna vždy od 10 do 16 hodin.

Kdy: ještě do pondělí
Kde: Šrámkův statek v Pileticích
Za kolik: 30 korun

Po všechny dny budou v roubené chalupě předvádět členky Spolku lidové tvorby některé techniky zdobení kraslic (např. batikováním, malováním voskem, lepením slámou), navíc také lidová řemesla jako paličkování, zdobení perníčků, pletení pomlázky aj. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny tvořivé dílničky, které skýtají možnost vyzkoušet si šikovnost vlastních rukou pod laskavým dohledem zkušených lidových řemeslnic. Zpestřením akce se jistě stane i nabídka knih na podporu zdraví a duchovního rozvoje z nakladatelství Advent-Orion, které se zaměřuje zejména na dětské knihy s poučením a knihy o zdravém životním stylu. Potěšit sebe a své blízké bude možné rovněž zakoupením tradičního lidového výrobku (perníčky, frivolitky, drobná keramika nebo pomlázka).

K nedílné součásti výstavy již neodmyslitelně patří prezentace velikonočních prací a jarních dekorací, kterými se představí žáci ZŠ Pouchov. Pozornost návštěvníků jistě upoutá i stálá expozice hospodářských a zařizovacích předmětů, mapujících život na vsi konce 19. a začátku 20. století.

O dovádění nebude nouze na přilehlém dětském hřišti, o drobné občerstvení se postará místní stylová hospůdka. Parkování je zajištěno na zadním dvoře statku.

Pohár Českého ráje

První kolo letošního parkurového poháru proběhne v sobotu v Jezdeckém centru Jičín pod Zebínem. Nová sezona přinese mnoho vylepšení, nové překážky na kolbišti a spoustu atraktivní zábavy pro diváky. Jezdci se utkají v kategoriích hobby, junior a senior.

Tuhaň na Semilsku.
Burzy z Jičínska zmizely, nejbližší jsou u sousedů v Tuhani

Keramika aneb Sklepení plné andělů

Ratibořický zámek vás v čase Velikonoc srdečně zve k návštěvě 13. ročníku prodejní výstavy užitkové a dekorativní keramiky z dílny Petry Bláhové, kterou opět doplní textilní dekorace Lýdie Mrázové-Birkeové, drátované objekty Kateřiny Smutné, předměty pletené z pedigu Petry Kopecké, řezby Terezy Komárkové a Báry Hubené, plstěné výrobky Jolany Goal Hlavové, řezbářské práce Vítězslava Franka, originální keramické šperky Martiny Šimčíkové a dekorace pletené z proutí Zdeňky Novotné.

Kdy: 19. - 22. dubna od 10 do 16 hodin
Kde: zámek v Ratibořicích

Výstava keramiky bude doplněná nevšedními květinovými dekoracemi a koná se tradičně v běžně nepřístupných prostorách barokních zámeckých sklepů. K příjemné atmosféře přispěje malá ochutnávka vín z novoměstského obchodu.

A když už budete v Ratibořicích vydejte se i na jarní procházku Babiččiným údolím. Na dvoře Rudrova mlýna se od pátku 19. do pondělí 22. dubna uskuteční akce Velikonoce na mlejně. Prohlédnete si vyzdobený mlýn, ochutnáte velikonoční pečivo, k tanci a poslechu zahraje o víkendu kapela Klapeto z Náchoda, můžete si pohladit ovečky v ohrádce u mlýna nebo ochutnat stylové občerstvení.

A jaké dobroty se budou nabízet? Chléb se sádlem a cibulí či s tvarohem a podmáslím, škvarkové placky, buchty, koláče, klobásky a mnoho dalšího.

Piccolominiové v Náchodě

Zámek v Náchodě připravil při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel speciální prohlídky. Povídání zaměřené na italský rod Piccolomini si vyslechnete v sobotu ve španělském sále a v reprezentačních pokojích Piccolominiů, a to v 10, 12 a 14 hodin.

Stezka korunami zažije pomlázku

Ve znamení zvyků a tradic se ponesou dubnové události na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních.

Kdy: sobota 20. a neděle 21. dubna
Kde: Janské Lázně

Při Velikonočním pomlázkování o víkendu 20. a 21. dubna od 10 do 17 hodin budou mít návštěvníci možnost uplést pomlázku a nabarvit kraslice. Pro dospělé bude připravena ochutnávka domácího vaječného likéru zdarma. Poslední dubnový den v úterý 30. dubna se budou prohánět po Stezce čarodějnice. V polovině května jí proběhnou smíšené týmy běžců s vozíčkáři v rámci charitativního běhu Ford Run Up. S místním maskotem veverčákem Emilem mají možnost 1. června oslavit rodiny Den dětí a 6. července druhé narozeniny Stezky.

„Snažíme se, aby byla Stezka pro nové návštěvníky co nejzábavnější a těm, co u nás už jednou byli, přinesla nějaký nový zážitek,“ vysvětluje ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše Marie Jarkovská. „Jedním ze stálých úkolů našeho týmu je veřejnosti vysvětlovat a ukazovat, že Krkonoše jsou krásné a stojí za návštěvu nejen v zimě a létě, ale také ve zbývajících ročních obdobích. Snažíme se tedy nejen nám, ale celému regionu prodlužovat sezonu,“ doplňuje Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky. Po roce a půl od zahájení provozu v červenci 2017 překonala nová krkonošská atrakce hranici půl milionu návštěv. Aktuálně jich statistiky evidují 540 000.

Africké safari ve Dvoře Králové nad Labem.
Africká podívaná se znovu otvírá