Návštěvníky čeká degustace zhruba sedmi stovky vzorků domácích slivovic, hruškovic, jablkovic, třešňovic, meruňkovic a různých druhů likérů a specialit. Zahraje Kostelecká cimbálová muzika, Klapeto z Náchoda, vystoupí skotský dudácký soubor The Rebel Pipers a taneční uskupení Boubelky. K zakousnutí budou sýry, klobásky, škvarky, koláčky, lidé si pochutnají i na zvěřinových hodech.

Kdy: sobota 22. února
Kde: Havlovice
Proč přijít: Degustace sedmi stovek vzorků slivovic a dalších pálenek

Loni bylo přihlášených 742 vzorků, nejzdatnější ochutnávači jich zvládli vypít až sto. Vítězem loňského koštu v Havlovicích se stal Ferdinand Hrušecký ze slovenského Radimova se slivovicí a hruškovicí. První ročník proběhl v Hořičkách. Již v jeho průběhu bylo jasné, že sál v místním pohostinství nebude stačit a tak od druhého ročníku využívají organizátoři kulturní dům v Havlovicích. Každoročně nabízí stovkám návštěvníků bohatý folklorní program a vystoupení okolních, ale i moravských souborů. Hodnotící komise čítá zhruba 40 degustátorů z Čech, Moravy i Slovenska. Hodnocení probíhá anonymně a vzejde z něj vždy jeden nejlepší vzorek, který získá titul šampiona koštu.

Zámecký masopust

Masopustní veselí dorazí v sobotu i do Hořic. Sraz účastníků průvodu, nejlépe v maskách, je v 9 hodin před zámkem. Připraveny budou oblíbené zabijačkové hody řezníka Lumíra, hořické pivo JungBerg, zahraje masopustní kapela s dudákem Michalem Pospíšilem.

Sousedé chystají masopustní veselí

Jubilejní 5. ročník Sousedského masopustu v Náchodě, který si opět nenechají ujít ani lidé ze sousedního Polska, klepe na dveře! Středisko volného času Déčko vás na něj srdečně zve a láká na bohatý celodenní program. Ten začne už v 10 hodin, kdy se na náměstí otevřou stánky a tím začne masopustní trh. Prodejci by měli nabízet své zboží až do 18 hodin.

Kdy: v neděli 23. února
Kde: v Náchodě na Masarykově náměstí
Za kolik: vstupné se neplatí

Hodinu po poledni ožije centrum města při předvádění různých masopustních obyčejů. Můžete se těšit i na rozdávání koblih panem starostou Janem Birke. Vrcholem programu bude masopustní průvod plný masek, živé hudby, zpěvu a tance, který se na svou cestu vydá ve 14 hodin od bistra Pecky v budově Itálie. Po průvodu se od 15 hodin na pódiu odehrají tradiční masopustní scénky. Program zakončí vystoupení náchodské kapely Klapeto a dalších muzikantů, a to i z Polska. Souběžně se od 15:30 do 18 hodin uskuteční v Beránku dětský karneval, který zabaví především ty nejmenší. „V průběhu Sousedského masopustu se bude podávat výborný guláš pro masky zdarma. Těšíme se na vás!“ zvou pořadatelé z Déčka.

Masopust v Orlici

Sobota v hradeckém obchodním centru Orlice bude patřit masopustu. Pro návštěvníky bude připravena masopustní hostina s tradičními zabijačkovými specialitami, jitrnice, jelita, tlačenka, ovar, prejt či kroupy, domácí uzené maso, škvarky, paštiky a klobásy. Chybět nebude pivo, víno, kořalka, svařené víno a tradiční masopustní sladkosti. Masopust v průběhu dne navštíví také flašinetář a folklorní kapela. Začátek je v 10 hodin.

Masopust v Ličně

Kdy: v sobotu 22. února. Kde: Lično.
Proč přijít: Vůbec nejstarší tradicí masopustních průvodů v regionu se může pochlubit Lično. Ten letošní ostatkový průvod je přichystán na tuto sobotu. Příprava začne už v 6 hodin ráno u ličenské „hasičárny“ a o dvě hodiny později autobus s účastníky vyjede nejprve do Radostovic a poté Ostašovic. Po 10. hodině pak vyráží ostatkový průvod na obchůzku Ličnem. Zapojuje se do něj 30 až 50 maškar, každý si vesměs připravuje masky sám.

Masopusty ovládnou celé Trutnovsko

Sobota bude patřit masopustům na mnoha místech celého horského regionu. Jeden z nich se uskuteční například v Hostinném, začne na náměstí ve 14 hodin. U příležitosti výročí 150 let zavedení vlakové dopravy v Hostinném pojede jako součást průvodu masek dokonce i mašinka. Masopust si užijí třeba také lidé v Lánově. Průvod masek se vydá z Dolního do Prostředního Lánova. Za budovou obecního úřadu zahrají kapely, za lidové ceny se budou prodávat klobásky, jitrnice, jelita, gulášek, koláčky. Slavný Studánecký masopust se chystá v sobotu odpoledne i v Malých Svatoňovicích, kde maškary převezmou vládu nad obcí. Tento masopust má v regionu velkou tradici a oblibu. Průvodu se každý rok účastní desítky těch nejroztodivnějších masek. Ve 14 hodin projde průvod obcí, zahraje kapela, nebude chybět porážka „kobyly“, teplé nápoje a pro Malé Svatoňovice už naprosto neodmyslitelné koblihy.

Kdy: sobota 22. února
Kde: Trutnovsko

Také Masopust v Horním Maršově má svou letitou tradici. Od 12 hodin vás čekají zabíjačkové hody na farském dvoře centra Domu obnovy tradic, ekologie a kultury. V půl třetí odpoledne bude vyhlášena tombola a pak se vydá tradiční masopustní průvod Horním Maršovem. Na náměstí se účastníci setkají se starostou, zazpívá pěvecký sbor Berthold. V pohádkovém sále základní školy se na závěr koná dětský karneval.