V podvečer druhé dubnové soboty ožil Spolkový dům v Čisté u Horek povídáním a projekcí fotografií Pavla Pfeifera. Podkrkonoší je líhní mnoha musherů a Pavel Pfeifer je jedním z nich. „Žije s rodinou a svými psy přímo u nás v Čisté u Horek. Tady se během roku věnuje tréninku a chovu tažných psů na své Eurohusky farmě. V sezóně pak odjíždí na závody, především dlouhé etapové podniky ve Španělsku nebo v Rusku," popsal svého spoluobčana se zvláštním stylem života Ladislav Jiřička, starosta Čisté. A právě o svých úspěších v cizině, o musherském způsobu života a také českých chovech tažných psů besedoval Pavel Pfeifer na besedě pořádané v sobotu kulturní komisí obce.

Beseda s projekcí
Na povídání s projekcí přišly dvě desítky návštěvníků. V neděli ráno se pak děti na Eurohusky farmě v Čisté mohly svézt pod dohledem mushera na káře tažené psím spřežením. I sem přišlo několik desítek malých i velkých zájemců.

Na čtvrtek je pak připravena beseda „Na fichtlu do Maroka". Šestnáctého dubna navečer v osmnáct hodin zavítají do Čisté účastníci prazvláštní expedice, v rámci které Dominik a Petr Vaňkovi podporováni mechanikem Miroslavem Stejskalem dojeli na českých motocyklech Jawa 50 Mustang z Podkrkonoší až do afrického Maroka. „Navíc se podařilo zajistit účast cestovatele a motomáda Jardy Šímy, který trasu z Čech do Maroka absolvoval sám na novém stroji Jawa New Pionýr," doplňuje Jiřička. Takže bude zajímavé srovnání cest na strojích, které od sebe v roku výroby dělí desítky let.

Tímto povídáním, které opět vzala pod křídla kulturní komise obce, cyklus besed v Čisté definitivně končí. „Původně jsme mysleli, že s besedami pro letošní jaro už skončíme. Ale v Čisté před léty vznikla myšlenka čtyřiadvacetihodinového závodu Fichtlmania. Tento závod se už nejezdí, ale fandů Jawy 50 je tu pořád hodně a právě ti stáli za zorganizováním této besedy," zve na besedu o cestách na strojích, s nimiž jezdili už naši dědové, čistecký starosta.

Hned na začátku dubna ve Spolkovém domě proběhla velikonoční tvůrčí dílna seniorů a naopak na konec měsíce zde hasiči chystají Čarodějnickou sešlost, kterou sem kvůli opravě dešťové kanalizace museli přesunout z areálu za sokolovnou.   (fal)