Česko hledá nejšikovnější děti. Tak by se dala shrnout tradiční celorepubliková talentová soutěž Zlatý oříšek, která pořádá už svůj 17. ročník. K pátrání se letos poprvé přidá i Královéhradecký kraj, který do celostátního klání vyšle tři nejlepší děti ze všech možných oborů.

Na oboru vůbec nezáleží

Je totiž jedno, jestli soutěžící úspěšně tančí, zpívá, hraje na housle, chová včely nebo pěstuje bio jablka. Stačí zkrátka  vynikat, a to v čemkoli. „Cílem je vyhledávání a podpora talentovaných dětí v nejrůznějších oborech, ať' již se jedná o sport, umění, vědomostní obory, chovatelství, ekologii, modelářství nebo jazykové schopnosti, řemeslné dovednosti a mnoho dalších odvětví," potvrzuje Sylvie Černotová z Domova dětí a mládeže Jedlička, který krajské kolo spolupořádá.

Jedinou speciální podmínkou pro přihlášení je věková hranice, nejmladším soutěžícím totiž musí být aspoň 6 let, těm nejstarším potom maximálně 14. Děti navíc může přihlásit kdokoliv, ať už trenér, učitel nebo rodič anebo se mohou přihlásit samy.  „Soutěž se pravidelně vyhlašuje v červnu na Den dětí a je určena pro chlapce, dívky a dětské kolektivy. Ze všech přihlášených bude porotou vybráno patnáct kandidátů do finále krajského kola," přibližuje Sylvie Černotová. Oněch patnáct během během slavnostního večera ve Dvoře Králové představí své dovednosti a bude bojovat o postup do celorepublikového klání.

„To je na Nový rok vysíláno v České televizi a v Českém rozhlase. Tři postupující vítězové si odnesou originální sošku Zlatého oříšku, další hodnotné ceny a získají možnost podpory pro svoji další činnost," doplňuje Černotová.

Své nadané svěřence, známé a příbuzné můžete přihlašovat do 20. září. Finálový večer je plánován na 4. října.