Myšlenka se v Hořicích poprvé objevuje v r. 1895, kdy se skupinka zdejších vlastenců rozhodla uspořádat sbírku na postavení Husova pomníku. V r. 1903 se iniciativy ujímá Okrašlovací spolek a ustanovuje se Komitét pro postavení Husova pomníku. Od samého počátku se počítalo s postavením pomníku v prostoru náměstí, na němž byla v r. 1910 dokončena budova Obchodní akademie.

Roku 1908 zavítal do Hořic Ladislav Šaloun, aby ve Smetanových sadech vybral místo pro svého Krakonoše. Při procházce městem zhlédl i místo budoucího pomníku a nabídl vytvoření modelu. V té době byl již Šaloun vítězem veřejné soutěže na Husův pomník pro Staroměstské náměstí v Praze.

Prodražení prací

Model pro Hořice byl dokončen v r. 1911 a rozběhly se reprodukční práce, které však po zákazu ministerstvem veřejných prací nesměly být prováděny v ateliérech sochařskokamenické školy, což celou záležitost značně prodražilo. Přesto byl pomník úspěšně dokončen a slavnostně odhalen 5. července 1914 k nadcházejícímu 500. výročí upálení M. Jana Husa.

Ladislav Šaloun měl velmi blízký vztah k uměnímilovnému městu Hořice a našel zde i řadu přátel. Město zdobí nejen jeho slavný Husův pomník, který je velmi podobný pražskému, ale i známá plastika Krakonoš a Muž práce, symbolizující těžkou práci v kamenolomech. Další Šalounova díla jsou zastoupena ve sbírkách Galerie plastik.

Některé další připravované projekty nebyly, bohužel, realizovány. Ladislav Šaloun byl v předvečer slavnosti jmenován čestným občanem města Hořice a byla mu zde uspořádána pravděpodobně jediná samostatná výstava. Toto všechno i další zajímavosti připomene návštěvníkům výstava Ladislav Šaloun a Hořice, která byla otevřena ve středu a bude k vidění v hořické Galerii plastik do neděle 15. června. Slavnostní setkání v galerii se uskuteční v pátek 13. června od 16 hodin v rámci městských oslav 100. výročí postavení pomníku a 130. výročí založení sochařskokamenické školy.  Oldřiška Tomíčková