Přítomní si nejdříve vyslechnou provedení opery Brundibár od Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru z Prahy. Poté se na jevišti představí předsedové tří porot, které posuzovaly výtvarné a literární práce. Jednak akademická malířka Helga Weissová – Hošková, Michal Babík, ředitel Regionálního muzea a galerie v Jičíně a Jana Hájková, ředitelka Muzea a Pojizerské galerie Semily.

Následovat bude slavnostní předání cen více než 60 výhercům a sedmi skupinových odměn vítězným školám.

Tématickou soutěž pro školy na Jičínsku a Semilsku vyhlásili organizátoři v září 2012 v rámci projektu Pamatuj! Remember! Aby na akci upoutali, spojili soutěž s projektem Žluté krokusy. „Při rozvážení sazenic krokusů do škol jsme soutěž současně propagovali. Při tomto cestování po Jičínsku a Semilsku jsme poznali, jak se liší atmosféra různých škol.

Zajímavé je, že tam, kde vysadili nejvíce krokusů, pak zaslali i nejvíce soutěžních prací," svěřil nám své poznatky Vít Šlechta, který stojí za organizací celého počinu. Do klání se v kategoriích do 15 a 20 let v oborech prózy, poezie a v oboru výtvarném přihlásilo celkem 262 účastníků ze 13 škol.