Protože ředitelka knihovny Stáňa Benešová umí čarovat, zařídila to tak, že kouzelná postavička naštěstí mluvila k malým čtenářům jejich mateřským jazykem, tedy češtinou. Představitel pohádkového skřítka Martin Severýn (na snímku) pracuje na švédské ambasádě, kde má na starosti veškeré kulturní záležitosti.

Dětem do Nové Paky přijel vyprávět nejen o Švédsku, které patří rozlohou mezi největší evropské státy, ale především o knihách známé autorky Astrid Lindgrenové, nositelky Ceny H. Ch. Andersena. Sáhl po jednom z nejznámějších titulů Děti z Bullerbynu a třeťáky ze Základní školy v Komenského ulici zavedl na švédský venkov, kde žijí Lisa, její dva bratři Lasse a Bosse, sestry Anna a Britta a kamarád Olle.

Nocování s Andersenem
Noc s Andersenem je akce knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna, kdy je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodní den dětské knihy. První Noc s Andersenem proběhla na přelomu 31. března a 1. dubna 2000 v dětském oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, zúčastnilo se 25 dětí. Od roku 2001 se pořádá po celé České republice pod záštitou Klubu dětských knihoven.

Martin Severýn prý už jako malý kluk miloval knihy Astrid Lindgrenové, má rád Švédsko, jeho kulturu a když dokončil divadelní školu, odcestoval do nejseverněji položeného státu světa, aby tu studoval divadlo a historii. Švédské děti jsou prý náruživými čtenáři, literatura je tu ale daleko drsnější než u nás. Akci, která přispívá k rozvoji dětského čtenářství, pořádala packá knihovna pošestnácté. Poprvé však malí spáči mezi sebou uvítali zástupce švédského velvyslanectví.

Martin Severýn má na švédské ambasádě na starosti všechny kulturní akce, výstavy, vernisáže, jeho úkolem je přiblížit švédskou kulturu. Noc s Andersenem se tak pro něho stala báječnou příležitostí. O své práci říká: „Je to přirozená cesta pokračování mého vzdělání, kdy se mi krásně propojuje kultura s touto zemí, můžu se v tom krásně vyřádit."

Martin Severýn se i nadále věnuje divadlu, jeho vztah ke knihám je prý spíš pracovní a je to na dlouhé vyprávění. Ke čtení ho rodiče vedli už od útlého věku, byl zvyklý chodit do knihoven a především číst Astrid Lindgrenovou. „Myslím, že není kniha, kterou bych od ní jako dítě nepřečetl. Asi můj nejoblíbenější titul je Bratři Lví srdce, mám rád i Roňu, Děti z Bullerbynu. Číst nyní moc nezvládám, protože navíc překládám ze švédštiny knihy a divadelní hry," přiznává.

Švédské děti mají prý ke knihám velmi pozitivní vztah, i když dětské publikace jsou prý mnohem drsnější než naše, často se v nich například píše o smrti. „Ony na to jsou zvyklé. Knih se ve Švédsku prodává spousta, dospělí čtou často ve vlaku," vypráví Severýn, který sebou přivezl zajímavé materiály o této zemi a dokonce i švédské bonbony. Skřítka Martina vystřídali v knihovně herci divadla Šíro z Lázní Bělohradu, děti také vyplňovaly pohádkový test, vyráběly pomůcky, se kterými hrály divadlo.

Po setmění se vydaly ven, aby pod kořeny Andersenova stromu, který bohužel uhynul, hledaly skříňku s odkazy, kterou tu v roce 2005 uložili školáci. Malí spáči usínali s pohádkami, kterými je „ukolébaly" knihovnice. V sousedním Suchardově domě byla shodou okolností zrovna v pátek zahájena výstava obrazů packých malířů. Mezi nimi je i Cyrila Boudy, který ilustroval Andersenovy pohádky.