Možná i proto letošní jubilejní ročník trhal rekordy v návštěvnosti. Jičínské Valdštejnovo náměstí v sobotu 26. března dopoledne vypadalo jako v září, kdy se zde koná festival Jičín město pohádek. Davy lidí mířily nejdříve na nádvoří zámku, kde byl start pochodu.

V osm hodin ráno byla akce i turistická sezona oficiálně zahájena předsedou Klubu českých turistů v Jičíně Janem Kaizrem, který měl organizaci na starosti. Za město Jičín zde byl zastupitel Jan Čeliš a z lesa Řáholce sem zavítal i Rumcajs s Mankou a Cipískem, dokonce i Mančina sokyně Anka tu byla.

Po zahájení sedly pohádkové postavy na bryčku a postupně navštěvovaly jednotlivé kontroly v průběhu pochodu.

,,Vypadá to, že letos trhneme rekord v účasti,“ myslí si předseda KČT v Jičíně Jan Kaizr a pokračuje: „Jsem potěšen, že i v dnešní době je spousta lidí, kteří rádi chodí na výlety za přírodou či památkami. Není jednoduché takovou akci uspořádat, ale jako klub jsme skvělý tým a parta. Výrazně nám pomáhá i město a různí sponzoři, bez nich bychom těžko něco zmohli.“ Kdybych měla udělat statistický průzkum, těžko bych odhadla, jaká věková kategorie na pochodu převažovala. Byly tu všechny skupiny, od nejmenších prcků, co sotva slezli z kočárků, až po zasloužilé veterány, kteří mají v nohách už stovky, ne-li tisíce kilometrů.

Letos jste se mohli vydat na několik různě dlouhých tras pro pěší i cyklisty, které vedly krásnými lokalitami Českého ráje jako jsou Jinolické rybníky, Zebín či Hrubá skála.

Já jsem se pro jistotu rozhodla vydat spolu s rodinami po kratších dětských trasách. První velkou zastávkou byla Valdštejnská lodžie, kde manželé Lhotákovi připravili výtvarnou dílnu. Děti vyráběly papírové větrníky, které se přesně hodily do sobotního větrného počasí. Dostaly tu také razítka a sladkost na cestu. ,,Moc se mi tu líbí, vůbec mě nebolí nohy. Do Jičína jsem přijel s rodiči až z Plzně, spali jsme v Jičíně v sokolovně ve spacáku, to bylo super, akorát holky mě tady trochu zlobí,“ hodnotí pochod školák z Plzeňska. Malí turisté během cesty překonali například vrch Zebín či Čeřovku. Pod ní sídlí zdejší skauti, kteří si pro návštěvníky připravili spoustu her. Když jsem měla kolem sebe výletníky s batohy, nemohla jsem se jich nezeptat, co by si měl zabalit sebou na výpravu každý správný turista. Všichni svorně odpovídali: ,,Hlavně pořádné boty a oblečení. Pláštěnka také není k zahození. Dále kápézetku, svačinu a dobrou náladu.“ Děti ještě přidaly: ,,A hodně sušenek a bonbónu.“

Pláštěnka se kolem poledne hodila, zrovna jsem byla na Milohlídce na Čeřovce, když se dalo do deště. Naštěstí bylo za chvíli po něm a já jsem se tak relativně suchá mohla vydat zpět do města, abych se Jana Kaizra zeptala, kolik že turistů nakonec přišlo.

,,Účast byla o tisícovku vyšší než vloni, na výlet českým rájem vyšlo 3364 lidí,“ sdělil nám Jan Kaizr.