„Slavit budeme 150 let od jeho narození, 75. výročí úmrtí a 60 let Kavánovy galerie v jilemnickém muzeu," připomněl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na počest víchovského rodáka bude uspořádána výstava. Správci parku vydají velkoformátové pohlednice Kavánových obrazů s krkonošskými motivy, nástěnný kalendář a knihu František Kaván život a dílo (výběr z korespondence). „Nejvýznamnější akcí bude zmíněná výstava, kterou zahájíme 18. března," uvedl mluvčí Drahný.

Výstava potrvá v muzeu do konce května. Poté bude putovat do Prahy a následně do Jičína. V Libuni totiž malíř strávil poslední léta svého života. Zemřel tam 16. prosince 1941.

Maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Historici umění řadí Kavána spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem mezi nejvýznamnější české krajináře. Jilemnické muzeum vlastní na 90 obrazů tohoto významného krajináře. Jeho díla jsou také poměrně často nabízená v aukcích. Sběratelé považují za cennější jeho obrazy vytvořené na přelomu 19. a 20. století, prodávají se řádově za stovky tisíc korun. Krajiny ze 30. let se dají pořídit za tisíce až desetitisíce korun. Za první republiky se těšil malíř velké oblibě a na jeho dílo se v té době často zaměřovali padělatelé.

O autorovi:

Významný český malíř krajinář František Kaván se narodil 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě u Jilemnice, zemřel 16. prosince 1941 v Libuni. Malbu studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u Julia Mařáka. Ten vytušil jeho výjimečný talent a ke studiu jej přijal bez zkoušky. Jeho dílo je významně spjaté s rodným krajem.