Poznejte život a osobnost generalisima císařské armády Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, jehož činy zanechaly nesmazatelné stopy v historii i přítomnosti nejen České země. Při putování po jeho stopách vám pomohou internetové stránky www.albrechtzvaldstejna.cz a řada propagačních materiálů dostupných v informačních centrech. V roce 2012 se můžeme těšit na nové expozice a celou řadu kulturně-historických akcí a programů, které mají připomenout osobnost Albrechta z Valdštejna a obecně rod Valdštejnů.

Akce v lodžii
V areálu Valdštejnské lodžie v Jičíně na zájemce čeká nová expozice. Návštěvníci se díky ní dozví, že architektem složité geometrie Jičína, Valdštejnova rezidenčního města, byl významný matematik, fortifikační inženýr, astronom a astrolog Giovanni Pieroni, jež udržoval dlouhodobé přátelské vztahy s absolutními špičkami tehdejší astronomické vědy Galileo Galileem a Johanesem Keplerem. Změnou brzy projde také oblíbená vycházková trasa od Valdštejnského zámku na náměstí v Jičíně do barokního areálu Valdštejnské lodžie na okraji města. Promění se totiž v názorný model sluneční soustavy. Na trase dlouhé 2,4 km budou návštěvníci míjet kamenné bloky s bronzovými disky znázorňujícími planety rozmístěné ve stejných vzájemných vztazích jako ve vesmíru.

A protože do Jičína stále častěji přijíždí vévoda Albrecht z Valdštejna, rozhodlo se město Jičín zřídit pro něj zatím provizorní „úřadovnu“ – Valdštejnovu polní kancelář na nádvoří zámku v Jičíně. Na audienci u vévody se můžete těšit během letních prázdnin v červenci a srpnu každý pátek od 16 do 18 hodin. Nenechte si ujít příležitost osobně se pozdravit či si popovídat s vévodou.

V průběhu turistické sezóny bude v kapli sv. Anny v zámeckém areálu v Mnichově Hradišti u hrobky Albrechta z Valdštejna veřejnosti představena nová stálá expozice věnovaná Albrechtu z Valdštejna. Výstava ponese název „Po stopách Albrechta z Valdštejna, jeho ostatků a pokračování rodu“. Život Albrechta z Valdštejna bude v sakristii sv. Anny sepsán na panelech a doplněn fotografiemi portrétů, listin a rytin z bohatých sbírek v Čechách a zároveň zde bude popsáno složité putování jeho ostatků z Chebu do Mnichova Hradiště a význam jeho osobnosti pro rod Valdštejnů.VALDŠTEJNSKÝ KALENDÁŘ 2012


•12. května – Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10 do 17 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)
• 18. – 20. května – Valdštejnské slavnosti v Jičíně
Vévoda Albrecht z Valdštejna zavítá v těchto dnech do Jičína. Přijďte pozdravit vévodu a jeho celou družinu a společně s nimi se vrátit do 17. století a zažít neopakovatelnou atmosféru té doby. Na počest vévody bude připraven bohatý program. (www.jicin.org)
• 2. června 2012 – Svátek koně v Lomnici nad Popelkou
Slavnosti za účasti vévody. (www.lomnicenadpopelkou.cz)
• 3. června – Den s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
Od 11 hodin – soutěže pro děti o poklad Albrechta z Valdštejna. Od 13 do 17 hodin prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. (www.hrad-valdstejn.cz)
• 23. června – Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10 do 17 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)
• 13. července – 24. srpna – Valdštejnova polní kancelář na nádvoří zámku v Jičíně
Každý pátek, výjimečně ve čtvrtek 5.7., od 16 do 18 hodin otevře vévoda svoji polní úřadovnu na nádvoří jičínského zámku. (www.jicin.org)
• 15. července – Valdštejn a malíři
Výtvarné dílny spojené s návštěvou Albrechta z Valdštejna, seznámení se s umělci a díly, která ho obklopovala. Zámecký park v Jičíně v 15 hodin, (www.jicin.org)
• 17. července – Setkání s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. Od 13 do 17 hodin. (www.hrad-valdstejn.cz)
• 18. července – Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10 do 17 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)
• 21. – 22. července – Zahradní slavnost k poctě Albrechta z Valdštejna a Františka Josefa s chotí Marií Markétou Černínovou z Valdštejna
Slavnost v raněbarokním stylu v zámecké zahradě, hudba, tanec, vystoupení kostýmovaných účinkujících na státním zámku Mnichovo Hradiště. (www.mnichovo-hradiste.cz)
• 14. srpna – Setkání s Albrechtem z Valdštejna na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho sekretářem. Od 13 do 17 hodin. (www.hrad-valdstejn.cz)
• 15. srpna – Audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě
Prohlídky Hradu a zámku ve Frýdlantě, v rámci kterých se můžete setkat s vévodou, od 10 do 17 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)
• 19. srpna – Valdštejn a sochaři
Výtvarné dílny spojené s návštěvou Albrechta z Valdštejna, seznámení se s umělci a díly, která ho obklopovala. Zámecký park v Jičíně v 15 hodin. (www.jicin.org)
• 1. září – Noc na hradě s Valdštejnem
Program na Hradu a zámku Frýdlant u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví, od 20 do 23 hodin. (www.zamek-frydlant.cz)
• 8. září – Setkání s Albrechtem z Valdštejna a jeho varhaníkem na hradě Valdštejn
Prohlídky hradu s vévodou a jeho varhaníkem. Od 14 do 17 hodin. (www.hrad-valdstejn.cz)
• 6. října – Valdštejnské slavnosti vína ve Starých Hradech
Tradiční slavnosti vína za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Ochutnávka vín, dobový a vinný jarmark, souboje královských mušketýrů, pohádkové vinobraní pro děti, vojenská přehlídka a další zajímavosti. Od 10 do 17 hodin. (www.starehrady.cz)
• 24. listopadu – Valdštejnské adventní trhy v Jičíně
Adventní jarmark s nabídkou tradičních a regionálních výrobků a účastí vévody. (www.jicin.org)
• 15. prosince – Valdštejnské Vánoce
Vánoční slavnost a jarmark v dobovém duchu s bohatým doprovodným programem na Státním zámku Mnichovo Hradiště. (www.mnichovo-hradiste.cz) ⋌Sdružení Český ráj