Pokud něco dobře funguje ke spokojenosti organizátorů i návštěvníků, bylo by hloupostí to měnit. A to je právě případ zahajovacího ceremoniálu pohádkového festivalu – průvodu. Jeho loňská změna byla hloupostí, a proto se letos organizátoři vrací k osvědčené trase i dnu a hodině zahájení. Ve středu 12. září se bude průvod řadit na Husově ulici před Základní školou. Pro tuto příležitost bude tamní parkoviště pro automobilisty uzavřeno. V 16 hodin se stovky účastníků vydají vedeni bubeníkem a skupinou „dětských pohádkových policistů" na koloběžkách po Husově ulici, branou na Valdštejnovo náměstí. V čele půjde Rumcajs, Manka a Cipísek spolu s patronem slavnosti hercem Jiřím Lábusem a dětským purkmistrem.

Hned za nimi diváci uvidí „pohádkové zastupitelstvo" a nové úředníky zcela inovované městské pohádkové radnice. Kapela složená z bubeníků povede další část průvodu: skupiny i jednotlivce v pohádkových kostýmech a maskách. Organizátoři se rozhodli obnovit soutěž o nejzajímavější či nejoriginálnější kostým. Rozhodčí rozmístěni po trase průvodu předají třiceti vytipovaným žeton.

Po příchodu na náměstí budou jejich majitelé vyzváni k účasti na slavnostním ceremoniálu na tribuně. Tam převezme purkmistr svoji funkci, festival bude slavnostně zahájen a Manka, Cipísek a patron Jiří Lábus vylosují trojici z držitelů žetonů. Tito výherci budou vyfotografováni profesionálem s rodinou loupežníka Rumcajse a Jiřím Lábusem a zdarma obdrží svůj snímek i s podpisem patrona festivalu. Nedílnou součástí průvodu bude i skupina účinkujících hereckého a muzikantského seskupení Kašpárek v rohlíku, která po ukončení slavnostního ceremoniálu na hlavním pódiu Valdštejnova náměstí předvede svůj program.

Organizátoři očekávají, že se v průvodu objeví i představitelé jubilujícího Sokola, Skautu společně s loutkáři z místní scény Srdíčko, která letos rovněž slaví své kulaté narozeniny. „Již tradičně zveme do průvodu rodiče s dětmi i samotné děti, v kostýmech i „v civilu". Vždyť festival je určen především jim," uvedl jeden z organizátorů.

Zahajovací průvod nemá v republice obdoby. Tolik spontánnosti a nadšení nejen těch, kteří jsou v průvodu, je něco mimořádného.
Radovan Sál, za pohádkový vejbor, organizátor průvodu, www.pohadka.cz