Přípravy na Slavnosti holovouských malináčů

V úterý 30. září vypukly na návsi v Holovousích přípravy na sobotní již 12. ročník Slavností holovouských malináčů. Na návsi se sešla parta pracovitých lidí, kteří přišli pomoci se stavbou pódia, parketu a velkého partystanu. Práce je však do soboty ještě dost. V pátek a v sobotu budou přípravy finišovat a my doufáme, že vše klapne.

Touto cestou bych chtěla poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podílejí na přípravách, protože akce takovéhoto rozsahu není možné pořádat bez jejich pomoci.

A čtenáře bychom moc rádi k nám do Holovous pozvali. Přijeďte k nám strávit příjemné sobotní odpoledne. Od 13:00 je pro všechny návštěvníky připraven bohatý kulturní program, na 20. hodinu je plánovaný ohňostroj a taneční zábava pod hvězdami. V průběhu celého odpoledne bude zajištěno bohaté občerstvení včetně výborných domácích koláčků. Na zámku budete moci shlédnout výstavu ovoce-staré odrůdy a k vidění tady budou i soutěžní malináče a moučníky.

V prostoru návsi bude pro děti připraven již tradiční slaměný hrad, dílničky, nebude chybět ani stanoviště Lesů ČR s lesní pedagogikou, projížďky na ponících a paní s dravci. Těšit se můžete i na Holovouský jarmark, na kterém prodejní stánky pěstitelů z Podkrkonoší budou nabízet pravé Holovouské malináče, Dobrovodské zelí, produkty ekologického ovocnářství, stromky, kvalitní ovovce a zeleninu, květiny, výrobky z ovoce a medu a další dobroty a výrobky řemeslníků. Připravena bude i ochutnávka regionálních potravin.

Shlédnout bude možné i prezentaci v grafické podobě s komentářem stavby „Ovocnářského výzkumného institutu". Ta bude umístěna ve stánku VŠÚO na návsi.  Udělejte si čas a přijeďte se k nám podívat. Všichni jste srdečně zváni.

Program

Druhá nejkrásnější vesnice roku 2013 v Čechách a na Moravě ve spolupráci s VŠÚO Holovousy zve na 12. ročník sousedského setkání Slavnosti holovouských malináčů, které se uskuteční v sobotu 4. října na návsi této obce nedaleko Hořic.

13.00 – zahájení slavností
13.15 – mažoretky DDM Hořice
13.45 – kulturní program dětí – MŠ a ZŠ Chodovice
14.15 – vyhodnocení soutěže O nejchutnější jablečný moučník, plavení koní v rybníce na návsi
14.30 – taneční vystoupení malých holovouských hasičů
14.45 – vyhodnocení soutěže O nejlahodnější holovouský malináč
15.00 – Loutkové divadlo Kozlík – Luciášek
16.00 – předání certifikátů Podkrkonoší regionální produkt
16.15 – Evergreen Dixieland Band
17.15 – tanec se psem
17.30 – Evergreen Dixieland Band
18.15 – Kaira Sabah – vystoupení s živým hadem
18.30 – Levou rukou band
19.15 Kaira Sabah
19.30 Levou rukou band
20.00 – slavnostní ohňostroj nad rybníkem
20.15 – tančíme dále s kapelou Levou rukou band.
V průběhu celého odpoledne bude nabízeno občerstvení včetně domácích koláčů.
V zámku mohou zájemci navštívit výstavu ovoce – staré ovocné odrůdy, soutěžní malináče. K vidění bude i výstavka soutěžních moučníků. Na návsi děti jistě potěší slaměný hrad, dílničky či projížďky na ponících.
Prodejní stánky pěstitelů z Podkrkonoší budou nabízet pravé holovouské malináče, Dobrovodské kysané zelí, produkty ekologického ovocnářství, stromky, kvalitní ovoce a zeleninu, květiny, výrobky z ovoce a medu a další dobroty i výrobky řemeslníků.
Obec Holovousy je známá lokální odrůdou jablka Holovouské malinové. Od roku 1951 sídlí v obci Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský.

Více na www.holovousy.cz.    Zlata Brádlová 

Obec Holovousy vyhlašuje soutěže probíhající v rámci 12. ročníku Slavností holovouských malináčů.
„O NEJLAHODNĚJŠÍ JABLKO – MALINÁČ" a „O NEJCHUTNĚJŠÍ JABLEČNÝ MOUČNÍK"
Soutěžit může každý, kdo splní podmínky vypsaných soutěží:
„O nejlahodnější jablko-MALINÁČ"
Soutěžit může ten, který předá na obecní úřad v Holovousích 8 až 10 kusů jablek – odrůda Holovouský malináč. Malináče můžete předat v těchto termínech:
úterý 30. 9. 2014 od 15:00 do 17:00 hodin
středa 1. 10. 2014 od 07:00 do 15:30 hodin a nejpozději ve
čtvrtek 2. 10. 2014 od 07:00 do 15:30 hodin.
„O nejchutnější jablečný moučník"
Soutěžit může ten, který předá na obecní úřad v Holovousích 7 kousků připraveného moučníku (6 jich bude vystaveno a 1 kousek bude pro hodnotící komisi. Více kousků není třeba. Pokud předáte do soutěže více porcí moučníků, budou za symbolickou cenu prodány ve stánku s koláči) POZOR pro letošní rok platí změna, soutěžit může pouze jedna osoba s jedním moučníkem a společně s moučníkem je třeba předat recept, který bude následně zveřejněn ve zpravodaji.
Moučníky + recept můžete předat v těchto termínech:
pátek 3. 10. 2014 15:00 – 18:00 hodin
sobota 4. 10. 2014 07:00 – 08:00 hodin (z důvodu malé kapacity lednice na obecním úřadě, doporučuji předávat moučníky v sobotu ráno).
Všechna jablka a moučníky přijaté do soutěží budou vystaveny na zámku v Holovousích.
Vítězové obou soutěží budou slavnostně vyhlášeni v odpoledních hodinách v sobotu 4. října 2014, kde si převezmou zasloužené ceny.
Ukažte návštěvníkům ale i sousedům, že právě Vy máte ten nejlahodnější Malináč nebo, že právě Vy dokážete vytvořit ten nejchutnější jablečný moučník. Z předchozích ročníků víme, že se máte čím pochlubit.
Předem Vám děkujeme za účast v soutěžích a těšíme se na Vás.

VÝKUP MALINÁČŮ

Urodila se Vám spousta jablíček – malináčů?
Máte zájem je v rámci 12. ročníku Slavností holovouských malináčů prodat?
Přihlaste se na obecním úřadě v Holovousích. Malináče od Vás převezmeme zvážené a v označených bednách.
Výkup bude probíhat
od 29. 9. do 3. 10. 2014
od 8:00 do 15:00 hodin
u budovy obecního úřadu.
Připravujeme stánek pro prodej pravých Holovouských malináčů.
Více informací v kanceláři obecního úřadu nebo
na tel.: 730 519 013.