Z historie
Masopust byl obdobím, ve kterém se lidé radovali, veselili, pořádali maškarní průvody a hlavně hostiny, protože následovala dlouhá postní doba. Součástí byly i vepřové hody. Vrcholil v úterý, kdy vesnicemi procházeli maškarní průvody, doplněné o divadelní představení. Období radovánek končilo v noci před popeleční středou, kdy Ponocný zatroubil na lesní roh a rychtář oznámil konec masopustu.

Že se vracíme ke kořenům a oživujeme staré zvyky, o tom svědčí i víkendové oslavy v Jičíně.

Všem malým i velkým, tlustým i tenkým, místním i přespolním se na vědomost dává, že na zámek do města Jitčína opět po roce zavítá vládce Masopust a jeho rozverná družina. Vrcholné masopustní veselí propukne v neděli od 14 hodin.„Chcete-li, pojďte tam s námi, přidejte se do průvodu všech maškar z lodžie lipovou alejí. Až pak sám Masopust v čele průvodu vstoupí do zámku a pokyne, na všech třech nádvořích to rázem hned divuplně ožije. Arkádové nádvoří vás zve k rozličné hudbě, zpěvu, do tance. Na hodovním nádvoří zas vás čeká hravý hodokvas," zve Jana Bosáková.

Poprvé se masopustní průvod vydá i ulicemi Nové Paky. Za organizací stojí dům dětí a mládeže, MKS, knihovna a studenti pedagogické školy. 

„Jde nám především o oživení tradice. Lidi se sejdou, pohovoří spolu, pobaví se. Vždyť takových setkání je málo," vysvětluje hlavní aktérka masopustu, ředitelka novopackého DDM Stonožka Iva Nováková a dodává. „První ročník jsme připravili především pro rodiče s dětmi. Vstříc nám vyšly studentky pedagogické školy, které si vzaly jako téma maturitní práce karneval pro děti. Dali jsem jim prostor a jsou to právě ony, které zajišťují hlavní nedělní zábavu na velkém sále MKS. Připravily si dílničky a soutěže," popisuje Iva Nováková.

Vše vypukne v neděli na autobusovém nádraží, odkud vyjde ve 14 hodin průvod masek. Ten doprovodí folklorní soubor Hořeňák až na náměstí, kde účastníky pozdraví starosta. Dostane masopustní klobouk a odvede účastníky do MKS.

Tady už začíná ta pravá veselice, na které nebudou chybět ani masopustní dobroty jako koblihy, jitrnice a ovar s vejmrdou. Děti čeká na velkém sále bohatý program, plný pohádek. 

Přehled konání masopustů

Drštěkryje – V sobotu 9. února vyjde průvod ve 13 hodin od pastoušky v Drštěkryjích.
Chodovice – Slavnosti masopustu v Holovousích budou zahájeny v sobotu 16. února ve 14.30 hodin průvodem maškar od kostela sv. Bartoloměje.
Robousy – Masopust zde slaví 16. února. Sraz maškar je v 9. hodin v Dolních Robousích.
Pecka – Masopust tu slaví 23. února. Průvod se vydá v 15.00 od kostela.