Pořadateli jsou Kyzivátova dechová hudba Libáň a Ochotnický divadelní spolek Bozděch Libáň; my jsme ve spolupráci s nimi vyhlásili soutěž o dvě vstupenky na tuto akci.

Uzávěrka je sice již dnes ve 12 hodin, ale ještě můžete například mailovou poštou odpovědět: kdy byla založena Kyzivátova DH Libáň? Již jsme několikrát informovali, že patří mezi tři nejstarší stále hrající kapely v Čechách, takže pro vás jistě nebude obtížné rok jejího vzniku zjistit. Odpovědi na e-mailovou adresu reporter.jicinsky@denik.cz dnes v poledne vyhodnotíme (doposud byly všechny správné) a o výhře budou dva šťastlivci telefonicky informováni (proto prosím uvádějte svůj telefonní kontakt). Vstupenky pak pro ně budou připraveny přímo u vstupu na přehlídku.

Historiekapely

Libáňskou kapelu založil na podzim r. 1870 pan Josef Kůžel. Kapela hraje nepřetržitě plných 136 let a tím patří mezi nejstarší české dechové orchestry. A je to stejná doba, po kterou tato kapela doprovází občany Libáně a širokého okolí od kolébky až po cestu poslední. Pozdější kapelník Václav Kyzivát vzpomíná v „Památníku kapely Libáňské" na Josefa Kůžela slovy: „Ten po vojenské službě, kterou konal u vojenské hudby co výborný hudebník, utvořil zde v Libáni dobrý soubor, který byl ze členů jeho tří bratrů a jiných hudebníků, kteří zde v okolí byli." Shodou bylo, že jmenovců Kůželů byla tehdy přes polovina kapely.

Mecenášem dechové hudby byl tehdy hrabě Ervín Šlik. Dechovka tehdy hrála např. při odhalení pomníku Jiřího z Poděbrad (1898), na výstavě v Hořicích (1903), na svatbě hraběte Černína v Dymokurech (1904) a jinde.

Zakladatel Josef Kůžel kapelu vedl plných 47 let až do své smrti v roce 1917. Po něm převzal vedení dechové hudby jeho bratr František Kůžel, který jí řídil do roku 1929.

Od 1. dubna 1929 byl ustanoven kapelníkem Václav Kyzivát, vynikající muzikant a hudební pedagog. Opět z jeho vzpomínek: „Když jsem se ujal hudby musel jsem stav hudebníků zvýšit a to vesměs mladým dorostem, který jsem sám vychoval." Václav Kyzivát byl dobrým přítelem Karla Kolety ze Rtyně v Podkrkonoší. Ten pro Libáňskou hudbu složil několik skladeb, které má kapela ve svém repertoáru. Jako např.: pochod „Kyzivát", kterým Libáňská dechová hudba obyčejně zahajuje svá vystoupení. Václav Kyzivát vedl kapelu i v dobách německé okupace a to až do roku 1963, tedy plných 36 let.

V tomto roce ho vystřídal výborný „křídlovák" Josef Javůrek. Ten Libáňskou dechovou hudbu vedl v době, kdy úspěšně odolávala náporu moderní hudby. Hrála na plesech, estrádních pořadech s místním ochotnickým spolkem Bozděch", na koncertech na náměstí, na sportovním stadionu a vyjížděla i na koncerty do širokého okolí. Po náhlém úmrtí Josefa Javůrka (†16.3.1986) převzal vedení kapely další odchovanec Václava Kyziváta, František Grosman, který soubor udržel v dobré kvalitě.

V době, kdy František Grosman vážně onemocněl vedl dechovou hudbu mladý, do hudby zapálený barytonista Petr Hurský. Ten, za cenu zejména organizačního úsilí, kapelu udržel až do roku 1993.

V této době se vrací z jičínské Agrostrojanky hráč na křídlovku František Hrdý, který se staví do čela jejího odborného vedení jako kapelník, jímž je dodnes. Do souboru přichází další mladí hudebníci a členové bývalé Agrostrojanky.

Pozitivní vliv na úroveň hudby měl v roce 1999 příchod člena Českého noneta Václava Kyziváta ml. za dirigentský pult. V rámci oslav 130 let dechové hudby, přijala dechovka v roce 2000 do svého názvu jméno Václava Kyziváta, jako poctu oběma vynikajícím hudebníkům za jejich dlouholetou práci. Po necelých 2 letech Václav Kyzivát ml. ze zdravotních důvodů odchází.

V roce 2000 se staví za dirigentský pult PhDr. Petr Krejza. Libáňská dechovka si postupně získává ohlas nejen doma, ale i v zahraničí. Často je zvána na programy a soutěže mažoretkových souborů, účinkuje na přehlídkách dechových hudeb a pořádá samostatné koncerty a estrády. V minulých letech byla několikrát pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala a doprovázela „Pražské mažoretky" v průvodech „Fetes de la Lavande" (levandulovém festivalu) v jihofrancouzské Provenci, ve městech Valreas a Digne (Valroá-Dižon).

Od roku 2005 je v odborném vedení orchestru jako umělecký šéf Petr Drahoňovský – též hráč na tubu a dnes již bývalý člen Hudby Hradní Stráže a Policie ČR.

V současnosti má kapela za sebou výborné prezentace v roce 2006 na festivalech ve Rtyni v Podkrkonoší, v Jizerním Vtelně a v Horním Jelení.

S divadelním spolkem „Bozděch" spolupořádáme též tzv. Setkání dechových hudeb ve Starých Hradech. V minulosti jsme zde přivítali např. Koletovu Hornickou Hudbu ze Rtyně v Podkrkonoší nebo v letošním roce dechovou hudbu Šohajka.

Více se můžete kdykoliv dozvědět na webu skupiny www.libanskadechovahudba. wz.cz