Svitavsko - Rododendrony, draví ptáci i voříšci

Svitavy - Slavnost rododendronů se koná v sobotu od 13 hodin v parku Jana Palacha. Připravena je i benefice na záchranu osamělých psů, show dravých ptáků, agility, prezentace Hasičského záchranného sboru a Policie ČR. V 15 hodin začne Voříškiáda.

Moravská Třebová - Letošní hudební festival Moravskotřebovské arkády nabídne nejen umění, ale i historická vozidla. V sobotu v 11 hodin projede městem spanilá jízda historických aut. Na nádvoří zámku je od 13 hodin připraven bohatý program. V neděli se v kostele Nanebevzetí Panny Marie představí sbory s koncertem duchovní hudby. Odpoledne pokračuje přehlídka na nádvoří zámku.

Polička – V pátek a sobotu se koná v areálu koupaliště Poličské rockoupání. Na čtyřech scénách se představí na padesát hudebních těles, v sobotu na hlavní scéně například Fast Food Orchestra, Midi lidi nebo N.O.H.A. Circus Underground, v neděli Mňága a Žďorp nebo The Plastic People Of The Universe nebo Visací zámek.

Orlickoústecko - Večerní pohoda v chaloupce Maxe Švabinského

Česká Třebová - V chaloupce Maxe Švabinského na Kozlově se bude v sobotu od 19 hodin konat Muzejní noc. Objekt a přilehlá zahrada budou návštěvníkům přístupné až do půlnoci. Večerní pohodu umocní hudba známého dua Zdeňka Černého, který hraje na saxofon, a klavíristy Mirka Němce.

Luková - Na fotbalovém hřišti bude v sobotu od 8 hodin start turistického pochodu Lukovský mandel 2013. Tradiční akci pořádá obec Luková společně se Základní kynologickou organizací v Lukové. Nabídne pěší trasy 10 a 15 km a dále cyklotrasy v délce 20, 30 a 40 kilometrů. V cíli bude připravena také reprodukovaná hudba a od 11 a 12.30 hodin ukázky výcviku služebních psů.

Sopotnice - Ve veřejné chlebové peci na farské zahradě u kostela sv. Zikmunda se bude v sobotu od 10 hodin péct domácí chleba. Oblíbenou akci doplní vystoupení harmonikáře Jiřího Hampla.

Chrudimsko - Jarmark s dechovkou a mažoretkami

Skuteč - Už tuto sobotu se skutečské náměstí zaplní stánky prodejců a trhovců i rozmanitými pouťovými atrakcemi. Na řadě je první ze dvou tradičních jarmarků Májový. V jeho programu je přehlídka dechových souborů ZUŠ, kterou svým vystoupením obohatí mažoretky světově uznávaného souboru Rondo z Ronova nad Doubravou. A které žákovské či mládežnické dechovky pro dobrou pohodu návštěvníkům v průběhu dopoledne zahrají? Kromě domácího Dechového orchestru ZUŠ Vítězslava Nováka Skuteč si můžete přijít poslechnout Dechový orchestr ZUŠ J. N. Filcíka z Chrasti, Dechový orchestr ZUŠ Vysoké Mýto a Dechový orchestr ZUŠ Týniště nad Orlicí. Určitě budete mile překvapeni úrovní všech orchestrů, na jejichž členech je znát, že je dechová hudba (i spřízněné žánry) prostě baví. Začátek přehlídky je v 9.00, ukončení ve 12.00 hodin. Vstupné je zcela zdarma a občerstvení v podobě uzenin, ale i opékaných makrel a pěnivého moku u stánku skutečských rybářů je zajištěno. Zveme nejen příznivce dechovky, přijďte se pobavit!

Pardubicko - Na abilympiádu do pardubické ČEZ Areny

Pardubice - V ČEZ Areně se uskuteční 21. národní abilympiáda, soutěžní přehlídka schopností a dovedností osob se zdravotním postižením. Soutěžními dny budou pátek a sobota. Účastníci se mohou těšit na celodenní doprovodný program, v němž nebude chybět prodejní expozice výrobků chráněných dílen a výstava rehabilitačních a kompenzačních pomůcek.

Pardubice - V pátek se od 17 do 23 hodin koná Pardubická muzejní noc. Východočeské muzeum nabídne program s názvem Tajemný večer s alchymií. Krematorium si přichystalo prohlídku prostor spojenou s projekcí filmu Spalovač mrtvol. Festivalové noci se zúčastní rovněž Východočeská galerie, Výstavní prostor Mázhaus, Museum Rosice nad Labem a Galerie města Pardubic. Vstup do objektů je zdarma.

Pardubice - Fenomenální textař Lou Fanánek Hagen a jeho kapela Tři sestry se po roce opět vracejí do pardubického pivovaru. V pátek se odehraje východočeský křest jejich nového CD s názvem Líná hudba holý neštěstí. Vstup do areálu bude posluchačům umožněn od 17 hodin.

Královéhradecko - Opět se rozhoří bitva o „klapák"

Hradec Králové - Již v pátek začíná program, který připomene 68. výročí konce 2. světové války. Jeho součástí bude sobotní boj o malšovický most „klapák". Do Hradce se sjede na 200 příznivců vojenské historie z ČR, Slovenska a Nizozemí v dobových uniformách. V sobotu přijede v 10 hodin kolona historické techniky na Velké náměstí, ve 14 hodin začne bojová ukázka.

Hradec Králové - Poprvé pořádá hradecká oblastní charita sladkou snídani pro lidi bez domova. „Zájemce může upéct sladkou placku, buchtu, koláč, jednoduše cokoliv dobrého. Sejdeme se v sobotu v 7 hodin ráno před Domem Matky Terezy v ulici U Mostku a posnídáme s lidmi bez domova," řekla Petra Zíková z oblastní charity.

Piletice - Na Šrámkově statku si v sobotu pochutnáte. Uskuteční se zde totiž osmý ročník celostátní soutěže ve vaření brynzových halušek. Od 12 hodin nebudou chybět ochutnávky slovenských specialit, nejen halušek, ale také kapustnice, oravské slaniny či ovčích sýrů.

Náchodsko - Kdo namazal, tomu to pojede samo. Třeba i po asfaltu…

Ratibořice - Akce s názvem Květiny z napoleonských časů se uskuteční od 24. do 26. května ve Státním zámku v Ratibořicích. V prvním patře zámku zhlédnete květinové dekorace, slavnostně prostřené stoly a dozvíte se zajímavosti z nejslavnějších dnů v historii Ratibořic, ale také o tehdejší evropské gastronomii. Akce je pořádána jako připomínka 200. výročí jednání zástupců protinapoleonské koalice v Ratibořicích. Během akce bude ve vstupní hale zámku již tradičně otevřena zámecká kavárna.

Machovská Lhota - Recesistický běh na lyžích po silnici Struhadlo 2013 a poslední mazání se uskuteční v sobotu od 17 hodin ve vesničce za Hronovem. Start je od hospůdky U Limanů, kde proběhne i doprovodný program.

Teplice nad Metují - V sobotu v 16 hodin se otevře brána fotbalového hřiště a uvítá první návštěvníky 9. ročníku Teplické rockové noci. Vystoupí zajímavé klubové kapely např. Silent Stream Of Godless Elegy, zlínský Premiér, Cool & Juicy z Police nad Metují nebo speedmetalový, Rimortis a další. Festival se koná za každého počasí.

Jičínsko - Fiat 126 láska na celý život

Jičínsko - Kdo přijede o víkendu do Jičína, bude si myslet, že nepřijel do města pohádky, ale do města malých fiátků „maluchů". Spolek majitelů Fiat 126 Pardubice zde pořádá 10. ročník setkání Fiatů 126. Autokemp Rumcajs se malými fiátky bude plnit od pátečního dopoledne. Město Jičín, které je spolupořadatelem, vyšlo fiaťákům vstříc a dalo zelenou bohatému programu, který začne v sobotu v devět hodin na parkovišti u zimního stadionu. Budete moci zhlédnout vystoupení malých mažoretek nebo se pokochat různě vylepšenými a vyzdobenými Fiaty 126. Setkání bude pokračovat jízdou krásným okolím Jičína.

Nová Paka - V sobotu si vyšetřete čas a podívejte se do Domu dětí a mládeže Stonožka na Jarmareční rej. Koná se od 9 do 18 hodin. Prodávat své výrobky přijedou tvůrci registrovaní na portálu Fler.cz. Můžete si koupit například vyřezávané svíčky, mýdla, šperky, originální dámské i dětské oblečení, háčky na háčkování a háčkované výrobky, mandaly, patchwork a spoustu jiného. Pro děti jsou připraveny dílničky.

Jičín - Na zimním stadionu se bude opět konat Jičínský hudební festival. Příznivci rockové muziky nechť si do kalendáře vyznačí dny 24. a 25. května. Hlavními hosty budou Michal Pavlíček trio a Bára Basiková, Dymytry, První hoře, Gand ala Basta, Kurtizány z 25. avenue, Ready Kirken, Queenie, Matahari a další. Mezi zahraniční hosty patří kapela The Paranoid ze Slovenska a polská kapela Pathfinder.

Rychnovsko - Páteční noc bude patřit chrámům a kostelům

Rychnovsko - V pátek se již počtvrté při Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé republice. Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají večer návštěvníky bohatým programem. Kostely budou otevřeny až do půlnoci. V kapli Proměnění Těla Páně v Rychnově začíná program v 16 hodin, těšit se můžete na vystoupení flétnového souboru a nejmenších houslistů, vyprávění o historii kaple nebo koncert Rychnovského chrámového sboru. V kostele sv. Barbory ve Vamberku je od 20 hodin připraven výklad o historii kostela a hrobky Lützowových, prohlídka kostela, vystoupení chrámového sboru a májová pobožnost. K této akci se připojí kostely Proměnění Páně v Bílém Újezdě, sv. Václava v Dobrušce, Českobratrské církve evangelické v Potštejně, sv. Havla v Rychnově a sv. Mikuláše v Týništi.

Zdobnice - V sobotu od 12 hodin celou vaši rodinu čeká zábavné odpoledne. Soutěže a hry pro malé i velké, jízdárna, střelnice, stánky, občerstvení, workshop Ladislava Hamrlíka a spousta dalších překvapení. Od 13 hodin představí ochotnické divadlo z Potštejna pohádku O kuchařince Majdalence, poté vystoupí skupina historických pokusů a omylů FEXT a od 17 hodin zahraje skupina Kalumet. V případě nepříznivého počasí je připraven party stan.

Trutnovsko - Studánecká Čapkiana s významnými hosty

Malé Svatoňovice - Ve dnech 24. a 25. května se v Malých Svatoňovicích a v Trutnově uskuteční sedmý ročník literárního festivalu pro všechny generace Studánecká Čapkiana. Zaměřen je na podporu české kultury, rozvoj četby a na interpretaci rozmanitého díla sourozenců Čapkových u široké veřejnosti. Festival hostí tradičně řadu významných hereckých a pěveckých osobností. V letošním roce svou účast již potvrdili Ladislav Županič, Valentina Thielová, Jan Kačer, Ludvík Vaculík, Ivana Jirešová, Radim Uzel, Antonín Panenka, Martin Stropnický, Vladimír Brabec, Johanna Tesařová a Tomáš Juřička. Celým programem bude letos provázet předseda Obce spisovatelů, herec a režisér Tomáš Magnusek. Těšit se můžete na výstavu s názvem Karel Čapek v Anglii, promítání filmu Člověk proti zkáze a besedu s účinkujícími herci, na minikino, dětskou pohádkovou říši, soutěže, malý jarmark i na volně přístupné muzeum bratří Čapků. Občerstvení je zajištěno.

Více informací o festivalovém programu najdete na adrese: http://www.studanecka-capkiana.g6.cz