Jičínsko - Padne na zatáčkách nový traťový rekord?

Hořice - O víkendu se jede v Hořicích již 51. ročník mezinárodních motocyklových závodů 300 zatáček Gustava Havla. Pořadatelem je místní autoklub, který v těchto dnech dokončuje poslední přípravné práce. Do areálu Pod Věží zavítá 270 závodníků ze 13 zemí. První jsou již na místě. Program začíná v sobotu v 8.30 hodin sérií tréninků, které skončí v 17.30 hodin. V neděli v 9 hodin se jezdci ještě jednou seznámí s tratí a po slavnostním zahájení v 10.30 hodin odstartuje hlavní závod celkem v sedmi kategoriích. Závodní trať bude pro běžný provoz uzavřena již od 7 hodin, a to platí pro oba dny.

Libáň - Druhý květnový koncert Libáňského hudebního máje bude více než lákavý. V sobotu v 18 hodin v Domě kultury zpestří dramaturgickou koncepci festivalu večer nazvaný Věčně zelené melodie s Evou Pilarovou. Na koncertním pódiu uvítáme první dámu české populární hudby Evu Pilarovou, která společně se svými partnery a výtečnými muzikanty, kontrabasistou Vítem Fialou, libáňským rodákem a Milanem Dvořákem u klavíru, rozpoutá smršť bohatství melodií Hello Dolly, Už dávno nejsem dítě, Bernsteinův slavný Swing. Zazní jistě i emotivní písně ze „zlaté éry" Semaforu Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, stejně jako písně z divadla Rokoko. Nebude chybět Pilarové hit Montiho čardáš nebo Mé blues zní dál. Posluchače osloví melodicky a rytmicky bohaté orchestrální skladby Víta Fialy a Milana Dvořáka.

Ostroměř - Klub českých turistů Ostroměř připravil na sobotu tradiční turistický pochod Krajem Eduarda Štorcha. Připraveny jsou pěší trasy v délkách 7, 14 a 24 kilometrů a pro cyklisty trasy v délkách 25, 35 a 50 kilometrů. Trasy vedou do okolí Ostroměře a nabízí poznání oblasti Podzvičinska. V letošním roce všechny trasy vedou přes Šárovcovu Lhotu, kde je připravena prohlídka staré kruhové cihelny. Děti se mohou těšit na soutěže. Při startu každý účastník dostane občerstvení a v cíli pamětní list. Více informací najdte na www.kct-ostromer.webpark.cz

Svitavsko - Labužníci se sejdou v Litomyšli

Litomyšl - V Litomyšli se již podruhé uskuteční Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Do pátku si milovnici jídla užívají pouť po restauracích. V sobotu dopoledne se kuchaři pokloní u hrobu Magdaleny Dobromily Rettigové. Městem pak projde průvod. Ve stáncích nabídnou kuchaři vybraných restaurací poctivou českou kuchyni, mimo jiné též degustační porce soutěžní svíčkové na smetaně. Prostor dostane také mezinárodní kuchyně. Celým dnem návštěvníky provede dvojice Filip Sajler a Ondřej Slanina, známé televizní tváře s vášní pro dobré jídlo. Zároveň s Gastrofestivalem bude probíhat oblastní kolo Mistrovství České republiky v přípravě kotlíkového guláše na Toulovcově náměstí. Hudební vstupy zajistí skupina Vencaband a Lidová hudba Matúša Ondruša z Levoči. Uskuteční se také soutěž o nejlepší domácí bábovku. Gastroslavnosti vyvrcholí v neděli v pravé poledne na Smetanově náměstí společným obědem. Podávat se bude pečená husička s variací knedlíků a zelí. „Stravenku" na oběd pod širým nebem si lidé ale musí zakoupit předem.

Svitavy - Již podesáté se harmonikáři a heligonkáři z celé republiky setkají ve Svitavách. K poslechu a tanci zahrají v sobotu od 13.30 do 21 hodin ve Fabrice.

Orlickoústecko - Na Kopečkové pouti si zapějí s Michalem Davidem

Letohrad - Ve městě o víkendu vyvrcholí oslavy 300. výročí Kopečkové pouti. V provozu jsou pouťové atrakce, na Bečvárně pokračují koncerty kapel. V sobotu ráno mezi 8.30 a 10. hodinou bude odstartován 15. ročník pochodu Okolím Letohradu, ve 13.30 pak Běh letohradským okolím. Kapely budou hrát na Bečvárně od 14 hodin. Oslavy vyvrcholí ve 21 hodin vystoupením Michala Davida s kapelou.

Česká Třebová - V sobotu a v neděli se ve městě koná 37. ročník dálkového turistického pochodu Putování za Třebovským kohoutem 2013. Prezentace i start budou u budovy gymnázia, pochod nabídne pěší trasy i trasy pro cyklisty. Start bude po oba dny od 6 do 9.30 hodin, trasa 6 kilometrů do 11 hodin.

Chrudimsko - Motory „fichtlů" zaskučí pod horami

Ronov nad Doubravou - Vlastníte malý motocykl? Přijďte si zazávodit! Skauti z Ronova připravili na sobotu nultý ročník soutěžní Fichtl jízdy. Závodit se při ní bude na jednostopých vozidlech československé výroby do obsahu 50 kubických centimetrů. Sraz účastníků i příznivců značek je v sobotu v 9 hodin u ronovské skautské klubovny.

Heřmanův Městec - Sbor dobrovolných hasičů Heřmanův Městec slaví v letošním roce 135. výročí svého založení. V rámci výročí se uskuteční v sobotu v Bažantnici v Heřmanově Městci 19. ročník soutěže O pohár starosty města a 6. ročník soutěže O putovní pohár Ondry Sachse. Na devátou hodinu je naplánován start slavnostního průvodu městem.

Chrudim - V pátek se uskuteční v pořadí devátá Chrudimská muzejní noc. Zájemci během ní mohou v době od 19 do 24 hodin bezplatně navštívit Regionální muzeum v Chrudimi, chrudimské Muzeum barokních soch i Muzeum loutkářských kultur. Akce je zařazena do Festivalu muzejních nocí 2013, který je pořádaný Asociací muzeí a galerií.

Pardubicko - Multikulturní týden představí kulturu z různých koutů světa

Pardubice - Multikulturní týden, jehož cílem je představit nejen Pardubákům kulturu z různých koutů světa a podpořit setkávání majoritní společnosti s cizinci, bude zahájen již tento pátek. Festival, který se v Pardubicích koná již počtvrté, oficiálně začíná v 18 hodin v Kulturním domě Hronovická, ale zájemci mohou už od 15 hodin zavítat do AFI Paláce Pardubice, kde se uskuteční upoutávka na celý festival v režii ugandských tanečníků.

Pardubice - Pardubické výstavní a společenské centrum Ideon roztanční tuto sobotu od 9 hodin druhý ročník celorepublikové soutěže ve skupinovém aerobiku Perníková Kopretina. Návštěvníci se mohou těšit na týmy z Čech i Moravy. Celkově přes tisíc soutěžících všech věkových kategorií zde přítomným předvede své taneční umění. Chybět nebudou ani známé osobnosti, například herec Východočeského divadla Pardubice Ladislav Špiner, Miss České republiky 2003 Lucie Křížková Váchová a Miss aerobik 2007 Monika Horáková Janků.

Pardubice - 16. ročník Mezinárodní veteran rallye Pardubice se koná tuto sobotu na pardubickém Pernštýnském náměstí, kde bude od 9 hodin k vidění výstava vozidel. V 11.30 rallye odstartuje z náměstí směrem k letišti v Chrudimi a svou trasu zakončí opět na Pernštýnském náměstí. Vítěz rallye pak bude vyhlášen v 18 hodin.

Pardubice - Na plochodrážním stadionu v Pardubicích Svítkově se už tuto sobotu od 12.30 hodin uskuteční první ze tří letošních narozeninových koncertů Rádia Blaník. Program bude doslova nabitý hvězdami. Zazpívá například Hana Zagorová za doprovodu skupiny Boom Band!, Miroslav Žbirka, Janek Ledecký, Petr Rezek, Petra Černocká, Petr Kotvald, Standa Hložek, Jakub Smolík nebo Petr Kolář. Své slavné folkové evergreeny připomene i legendární písničkář Wabi Daněk. Dorazí také Petr Spálený.

Královéhradecko - Hradeckou Třídu SNP zaplní bruslaři

Hradec Králové - Dvoudenní inline festival potěší příznivce bruslení. Koná se 18. a 19. května a zavře se kvůli němu třída SNP v Hradci Králové. Bruslit může přijít kdokoliv, na sobotní večer se chystá Večerní Inline Party VIP, která je určena všem příznivcům bruslení bez rozdílu věku či pohlaví. Účastníci festivalu se mohou těšit také na doprovodný program a soutěže o ceny.

Lovčice - V pátek večer postaví v Lovčicích májku. V sobotu na jedenáctou hodinu je pak připraveno zahájení oslav na Velké návsi. Obcí projde průvod a tanečníci vyvedou děvčata za doprovodu kapely Skleněnka. Součástí oslav je i Májová zábava, která začíná v osm večer.

Mlékosrby - V sobotu se v Mlékosrbech koná jarmark. Začíná v devět hodin ráno. Na návštěvníky čeká například vystoupení kata. Přijedou i historická kola s pečivem, prodávat se bude všechno možné a na odpoledne je přichystán dětský den se soutěžemi.

Náchodsko - Světový pohár v jízdě spřežení

Police nad Metují - Sportovní klub Fagone pořádá třídenní CAI A Světový pohár v jízdě spřežení, který se koná od pátku do neděle na závodišti Jana Čermáka. Začátek je vždy od 10 hodin. V srpnu se zde uskuteční Mistrovství ČR v jízdě spřežení.

Josefov - Den otevřených dveří aeroklubu Jaroměř a Den dětí se koná tuto sobotu v areálu letiště Josefov. Na programu jsou od 10 hodin ukázky leteckých modelářů, prohlídky letadel, sportovní soutěže a hry pro děti. Od 15 hodin můžete zhlédnout ukázky soudobé i historické letecké techniky. Den zakončí vystoupení světoznámé akrobatické skupiny The Flying.

Nové Město nad Metují - Pan Josef Marian BartoňDobenín s chotí a správa zámku v Novém Městě zvou o víkendu do zámeckých expozic na výstavu trofejí spárkaté zvěře ulovené v roce 2012. Na nádvoří si také můžete prohlédnout výstavu Velorexů.

Trutnovsko - Kaktusáři načnou novou sezonu

Dvůr Králové - Klub kaktusářů pořádá v sobotu v penzionu Za Vodou mezinárodní sympozium Otevírání kaktusové sezony. Od 8 do 12 hodin bude připravena burza rostlin za účasti českých i zahraničních kaktusářů. Od 13.30 do 18 hodin jsou připraveny odborné přednášky o tropických rostlinách z Mexika, Kostariky, Kokosových ostrovů, Uruguaye a informace z kongresu mezinárodní kaktusářské organizace.

Trutnov - Pro malé i velké, mladé i staré je určeno sobotní zahájení sezony na vrchu Šibeník. K příjemné atmosféře přispěje i country kapela Patrola, vystoupí děti z tanečního kroužku Klobouček ze SVČ Trutnov a taneční skupina Star West. Připraveno je i několik her a soutěží pro děti. O občerstvení a „vojenskou parádu" se postará Klub vojenské historie Trutnov.

Zdobín - Živo bude v obci tuto sobotu, neboť se tu koná další Jarmark lidových řemesel. Od 9 do 18 hodin jsou připraveny ukázky řemesel, pouťové atrakce. Od 13 hodin je připravena výstava veteránů. Na podiu u hřiště od 13 do 18.30 hodin vystoupí divadlo pro děti a zahrají různé orchestry.

Rychnovsko - Zahradní divadelní slavnosti

Dobruška - Divadlo je možné hrát všude, kde se sejdou herci a diváci. To je heslo Zahradních divadelních slavnosti, které začínají pátečním představením v místním kulturním domě. Volně zpracovanou divadelní hru podle Williama Shakespeara Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, předvede Q10 Studio Divadla DRAK Hradec Králové od 19.30 hodin. V sobotu od 20 hodin v Chillout Clubu pak můžete vidět Povídky Jaroslava Haška aneb Chlapec s buclatýma rukama v podání divadla JeZle z Hradce Králové.

Čermná nad Orlicí - V sobotu se ve Velké Čermné nad Orlicí u „BOUDY" uskuteční oslavy 130 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů. Celodenní akce začíná okolo 8. hodiny ráno a potrvá celý den.

Nová Ves - V sobotu se bude v Nové Vsi u Albrechtic nad Orlicí konat jubilejní 20. ročník motokrosového setkání s názvem Velká cena Nové Vsi. Na start okruhu se postaví desítky závodníků na motocyklech do 50 kubických centimetrů.