Jičínsko - Tábor provoní zabijačka, roztočí se kolotoče

Tábor u Lomnice nad Popelkou - Penzion Tábor a Jatky Lomnice pořádají v sobotu na hoře Tábor předjarní táborské trhy. Na programu bude od 10 hodin ukázka klasické domácí zabijačky, možnost zapojení zájemců do procesu špejlování a plnění jitrnic, nákupu čerstvého masa a zabijačkových pochoutek. Ve 14 hodin potěší návštěvníky muzikálové hvězdy Míša Doubravová a Roman Tomeš. Pro vytrvalce je připravena od 20. hodiny diskotéka. Náladu po celý den budou zpříjemňovat živá hudba a pouťové atrakce. V prodejních stáncích budou k dostání místní zemědělské produkty, táborské pečivo vyrobené podle starých rodinných receptur, rostlinné oleje z Českého ráje nebo Lomnické suchary. Bohaté občerstvení v tekuté podobě je rovněž zajištěno.

Vysoké Veselí - Základní organizace Českého svazu chovatelů Vysoké Veselí pořádá tradiční jarní prodejní výstavu králíků, holubů a exotů. Otevře se v sobotu v místním chovatelském areálu. Zájemci budou mít možnost nákupu krmných směsí a kuřic. Otevřeno je od 8 do 14 hodin. Občerstvení pro návštěvníky je zajištěno.

Svitavsko - Přijďte malovat velikonoční kraslice

Polička - Předvelikonoční tvořivé odpoledne „Vajíčko malované z lásky darované…" uvítají malí i velcí návštěvníci. Dílna zaměřená na zdobení velikonočních kraslic je na programu již tuto sobotu od 14 do 16 hodin v Centru Bohuslava Martinů. Námětů na dekoraci vajíček bude celá řada, těšit se můžete například na zdobení barevným voskem, vrtání, batikování nebo na jejich barvení přírodní cestou pomocí slupek z cibule nebo červené řepy.

Svitavy - Stylový koncert v předvečer svátku svatého Patrika aneb Komu se nelení, tomu se zelení se koná v sobotu od 20 hodin v klubu Tyjátr ve Svitavách. Vystoupí na něm kapely Happy To Meet a Vintage Wine.

Janov/Litomyšl – Pohádky Hrnečku, vař a O Palečkovi zahraje loutkoherečka Jarka Holasová v neděli od 14 hodin v Kulturním domě Na Rychtě v Janově u Litomyšle a pak v 17 hodin ve Smetanově domě v Litomyšli. Herečka dokáže do hry zapojit i malé děti. Ty mají větší zážitek, protože se prokousávají kaší nebo ořou pole jako Paleček.

Orlickoústecko - Košíčky, perníčky, patchwork

Libchavy - V základní škole bude v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin k vidění Velikonoční výstava. Bude tu velikonoční výzdoba, košíčky, perníky, libchavský patchwork, připraveno je i zdobení vajíček, pomlázky a ochutnávka tradiční polské gastronomie. Na slavnostním zahájení v sobotu vystoupí pěvecký sbor z polského Kuropatniku, flétnový soubor Arci Tibia z Ústí nad Orlicí, děti z MŠ a pěvecký sbor Libchaváček.

Česká Třebová - V Malé scéně se bude od pátku do neděle konat krajská postupová přehlídka divadelních ochotnických souborů v Pardubickém kraji Zlom vaz po XIII. Během pátku, soboty a neděle vystoupí několik souborů, mimo jiné spolek divadelních ochotníků Diviš (pátek od 17.20 hodin), divadelní spolek Jirásek (sobota od 15.30 hodin) nebo Kocábka Chocerady (neděle od 10.30 hodin).

Choceň - V choceňské ZUŠ se bude v neděli od 14.30 hodin konat 9. ročník přehlídky malých rodinných divadel Putování do smaragdového města.

Chrudimsko - Obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci…

Hlinsko - Slavnostní předávání ocenění dobrovolníkům z hlineckého regionu se uskuteční v sále Městského muzea v pátek 15. března od 16 hodin. Oceněni budou obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci. Jim i jejich hostům přijde zahrát kytarista Robert Frei.

Prosetín - Kapela Vitamín bude hrát v prosetínské hospodě v pátek 15. března. Zazní její písně a texty české nové vlny, ale i nejnovější songy.

Luže - Promítání s besedou „Réunion perla (jedna z mnoha) v Indickém oceánu" se uskuteční v sobotu od 15.30 hodin v klubovně Hamzovy odborné léčebny v Luži. Přeneseme se na tropický ostrov, který byl prvním územím, kde se začalo platit eurem. Vystoupáme na vrcholy divokých hor, nakoukneme do sopečných kalder s endemickými ekosystémy deštných pralesů, projdeme se na okraj kráteru jedné z nejčinnějších sopek na světě, pořádně zmokneme v údolí Takamaka s nespočtem vodopádů, kde naprší téměř 5000 mm srážek ročně. Zchladíme se ve vlnách Indického oceánu a možná občas zavoní i čerstvá vanilka

Pardubicko - Václav Noid Bárta se vrací do Žlutého psa

Pardubice - Do rockového klubu Žlutý pes v pátek ve 21 hodin dorazí populární Václav Noid Bárta. Po čase věnovaném filmu a divadlu se totiž vrací na koncertní pódia. Jako předkapela zahraje Matahari.

Pardubice - Druhý studentský ples se uskuteční tento pátek. Začátek je naplánován na dvacátou hodinu. ABC klub v Pardubicích však bude otevřen již o hodinu dříve. Večer bude moderovat Honza Šindelář z Hit Rádia Magic, k poslechu a tanci zahraje EGO Retro Music. Jako obvykle se studenti mohou těšit na barmanskou show a předtančení.

Pardubice - V sobotu se do ABC klubu přesune druhý ročník Pardubického plesu médií a charity. Večerem, který startuje v 19.30 hodin, provedou moderátoři Petra Beránková a Jan Šindelář. Návštěvníci se mohou těšit na taneční vystoupení, módní přehlídku nebo Elvis Presley show. Ples má navíc charitativní poslání, uskuteční se na něm dobrovolná dražba, jejíž výtěžek poputuje na provoz SKP Centra.

Královéhradecko - Velikonoční jarmark bude přivolávat jaro

Hradec Králové - Pokud ne ven, pak do Adalbertina se v sobotu jaro určitě dostaví. Od 9 do 16 hodin se tu koná již tradiční Velikonoční jarmark, na kterém to jarem a blížícími se Velikonocemi vonět bude. Ve všech sálech Adalbertina a na přilehlém parkovišti uvidíte širokou plejádu řemeslníků, lidových umělců a prodejců velikonočních artefaktů i všemožných pochoutek.

Hradec Králové - V pátek a v sobotu se v Kongresovém centru Aldis uskuteční již 14. ročník veletrhu cestovního ruchu Infotour & Cykloturistika. Pro veřejnost bude veletrh otevřen v pátek od 10 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma. Kromě nabídek cestovních kanceláří a agentur se návštěvníci budou moci seznámit s nabídkou dotovaných zájezdů pro seniory 55+, nabídkou turistických a kulturních pobytů pro nezadané, plaveb po Nizozemsku a po Baťově kanálu či cestování hotelbusem. Některé lázeňské subjekty nabídnou wellness pobyty .

Hradec Králové - Muzejní neděle nazvaná Od masopustu k Velikonocům se připravuje v hradeckém Muzeu východních Čech. Účastníci si poslechnou povídání o zvycích a tradicích Velikonoc, vyrobí si velikonoční přání zdobená různými technikami i závěsnou velikonoční dekoraci. Program je určen pro děti od 6 let. Na program je nutné se předem objednat telefonicky na číslech 495 512 391(2), 734 203 273, nebo na e-mailu objednavky@muzeumhk.cz.

Rychnovsko - Rampušák a Kačenka se už chystají na sobotní karneval

Deštné v Orlických horách - Příjezd Rampušáka je událost s dlouholetou tradicí sahající až do šedesátých let minulého století. Akce je spjata se zakončením zimní sezony v Deštném a od svého počátku má karnevalovou podobu. Nejinak tomu bude letos. Zahájení je naplánováno na sobotu ve 12.30 hodin. Bohatým programem provází tradičně Martin Dejdar a Petr Vacek. Chybět nebude závod masek, velký nafukovací hrad, zdolávání Kačenčiny hory, přetahování lanem, sjezd po laně, tobogan z Kačenčiny hory, možnost usednout za volant rolby a další soutěže a hry. Příjezd vládců hor Rampušáka a Kačenky je naplánován na 16 hodin. Následovat bude vyhlášení nejlepších masek, zdolávání Rampušákovy vany na vlastnoručně vyrobených obojživelných plavidlech a večerní program s živými kapelami. Den plný zábavy vyvrcholí velkým ohňostrojem.

Bartošovice v Orlických horách - Svátek svatého Patrika se bude slavit v sobotu na samotě Adelheid, která se nachází v místní části Vrchní Orlice. Tradiční St. Patrick´s Day zahájí Sbor klientů Domova na Stříbrném Vrchu v 17.30 hodin. Následovat bude autorský přednes básní Vladislava Bukáčka. Večerní zábavu zpestří svou hudbou folk-punková kapela Cheers!

Častolovice - Zábavnou akci s názvem Harmonikáři, která má již dlouholetou tradici, připravili častolovičtí zahrádkáři. Milovníci krásných staročeských písniček, harmonikáři a heligonkáři se sejdou v sále pohostinství U Lva v sobotu v 15 hodin, aby ukázali, co dovedou, pobavili lidi a zavzpomínali na svoje mládí. Diváci se mohou těšit na známé písničky, příjemné posezení, tanec a zpěv.

Náchodsko - Mořenu bez slitování utopí v Úpě

Česká Skalice - Na smrtnou neděli 17. března dopoledne budou děvčata z folklorního souboru Barunka obcházet s lítem obyvatele České Skalice s přáním hezkého jara a s koledou. Ve 14 hodin vyjde z Husova náměstí průvod v čele s Mořenou, doprovázený folklorním souborem Barunka. Projde ulicí Boženy Němcové k Úpě pod maloskalickou tvrzí, kde bude Mořena Zima odstrojena a utopena.

Velké Poříčí/Hronov - Velikonoční prodejní výstavu můžete navštívit v sobotu od 9 do 16 hodin v Obecním domě ve Velkém Poříčí. O den později budou v nedalekém Hronově probíhat Velikonoční trhy. Od 9 do 17 hodin bude tradiční trhy na náměstí a v sále Josefa Čapka doprovázet kulturní program.

Josefov - Tradiční oslava Josefů a Josefín, Pepíků a Pepiček se koná v neděli od 14 hodin na nádvoří bastionu I v Josefově poblíž bývalé Hradecké brány. Na programu oslav bude například střelba pevnostních dělostřelců, dále vystoupení mažoretek Carmen a hudební produkce DJ Medy. Pivo poteče zdarma pro všechny návštěvníky. Pěkné počasí si prý pořadatelé osobně objednali.

Trutnovsko - Pro jistotu vynesou se Smrtkou i Smrťáka

Trutnov - Společenské centrum Uffo zve v neděli od 15 hodin na letošní Vítání jara. V programu vystoupí žáci základní umělecké školy pod vedením Blanky Matyskové, Jany Michaličkové a Kateřiny Talavaškové za doprovodu souboru pod vedením Drahomíry Tvrdíkové. Po skončení programu se všichni vydají k řece. Zlé období skončí přivoláním jara a vhozením Smrtky a Smrťáka do Úpy.

Malá Úpa -V areálu Pomezky se v sobotu od 10.30 hodin sejdou Krakonoš a lyžníci. Jsou připraveny soutěže pro děti, ale také zajímavé závody, které pořadatelé věnují památce lyžařů Hanče a Vrbaty u příležitosti stého výročí památného závodu. Start prvního kola historického slalomu v kategoriích lyže dřevo, lyže plast, saně je ve 12.30 hodin. Ve finálovém kole pojedou v 15 hodin všechny kategorie paralelní slalom, o hodinu později se uskuteční sjezd všech lyžníků, závodníků, sáňkařů a masek o věnec buřtů. Kolem 16.30 hodin budou vyhlášeni vítězové.