Jičínsko - Kopidlenský kvítek bude opět plný nádherných květů

Kopidlno - Nadcházející víkend patří na střední škole zahradnické Kopidlenskému kvítku. V sobotu bude v areálu školy připravena od 9 do 17 hodin prodejní výstava zahradnických potřeb, výpěstků a výrobků. Její součástí bude předvádění aranžování květin a ukázky zajímavých floristických kompozic, ale i módní přehlídky, prohlídka zámeckých místností s květinovou výzdobou a palmového skleníku či předvádění malé zahradnické mechanizace. V neděli si bude možné od 9 do 15 hodin prohlédnout vyzdobené místnosti v zámku a palmový skleník. Rovněž procházka zámeckým parkem se vzácnými dřevinami a rybníkem je hezkým zážitkem.

Choteč - Příznivci netradičních vozidel a motocyklů se v sobotu sjedou do Chotče, kde se bude konat šestý ročník Motosrazu. Návštěvníci zde uvidí stroje staršího typu a jiného vzhledu než je zvykem: přijedou malotraktory, tery, buginy, motokáry, opečovávané veterány… Příjezd účastníků, registrace a prohlídka strojů se uskuteční od 10 do 10.30 hodin na hřišti. Motoristické setkání bude doplněno soutěžemi, v nichž si účastníci vyzkoušejí své řidičské dovednosti, spanilou jízdou i volnou zábavou. Setkání bude zakončeno večerním ohňostrojem.

Prachov - Desátý podzimní Žabí běh se chystá na neděli u Muzea přírody Český ráj. Běžet, jít, skákat či jinak se pohybovat po vyznačené trase může každý s tím, že si dopředu odhadne čas, v jakém trasu překoná. Vítězí ten, kdo se nejpřesněji trefí do odhadu. Hodnocena je i možná účast v žabím převleku nebo s žabími doplňky. Prezence se koná od 14 do 14.45 hodin u restaurace v místě konání. Start je v 15 hodin, jako občerstvení bude připraven čaj a tatranka. Závodníci se účastní akce na vlastní nebezpečí.

Svitavsko - Harmonikáři se setkají v Jevíčku

Jevíčko - Již počtvrté se v sobotu odpoledne setkají harmonikáři v sále hotelu Morava v Jevíčku. Hostem programu Malohanáckého harmonikáře bude bavič, herec, imitátor a zpěvák Libor Pantůček. O písničky v doprovodu harmoniky nebude nouze.

Polička - Druhý ročník nesoutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů Zákrejsova Polička 2012 se koná od soboty do středy v Tylově domě. Představení Limonádový Joe uvidí diváci v sobotu v podvečer. V neděli se mohou hlavně děti těšit na odpolední Pohádku z lesní stráně. Divadlo Jójo se bude snažit pobavit i zaujmout nejen dětské publikum, ale i jeho doprovod. Divadelníci z Chrudimi sehrají večer představení Kulhavý mezek Oldřicha Daňka.

Moravská Třebová – Oblastní výstavu ovoce a zeleniny mohou zájemci navštívit o víkendu v sále základní umělecké školy na zámku. Po oba dny si mohou koupit ovoce, stromky a keramiku Speciální školy v Moravské Třebové. Na výstavě bude také vyhodnocena soutěž rozkvetlé město.

Chrudimsko - Svatohubertské slavnosti s troubením

Nasavrky - V sobotu ve 13 hodin začne troubená mše svatá v kostele svatého Jiljí v Nasavrkách. V hotelu Šustr je od 14.15 hodin připraven program pro veřejnost: prezentace lesnictví, ochrana přírody a krajiny, myslivost, trubači, výstava významných a raritních trofejí z okresu Chrudim, sokolnictví, fotopasti, střelba, puškařství, projížďky koňským spřežením po okolí Nasavrk. Od 20 hodin si můžete zatančit na Hubertské zábavě.

Chrudim - V sobotu se můžete vydat na vycházku. Projdete se kolem řeky, lesem i mezi poli. Dozvíte se něco o bylinkách, podzimním ovoci a také o významu vycházek a chůze pro naše zdraví. V cíli bude představena kampaň Česko proti Chudobě a sedmý cíl: zajistit udržitelný stav životního prostředí a úkol č. 10 Do roku 2015 snížit na polovinu počet lidí bez dlouhodobě udržitelného přístupu k pitné vodě. Začátek je v 9 hodin, návrat v 16 hodin. Sraz je před DDM Chrudim.

Orlickoústecko - V sobotu odstartuje první Rallye Šmídl

Žamberk - Středisko volného času Animo připravuje ve spolupráci s firmou Šmídl na sobotu první ročník celodenní automobilové orientační soutěže pro veřejnost Rallye Šmídl. Startovat se bude od Anima, první posádka vyjede na trať v 9 hodin. Soutěžit se bude s vlastními vozy v kategoriích „Profi" (posádku tvoří řidič a navigátor) a „Family" (členem posádky musí být nejen řidič a navigátor, ale i jedno dítě od 4 do 15 let). Trasa je tajná, má vést okolím měst Letohrad a Žamberk. Cíl rallye bude v areálu firmy Šmídl, kde bude i den otevřených dveří a doprovodný program. Na vítěze čekají atraktivní ceny.

Česká Třebová - V sobotu od 10 hodin bude letiště českotřebovského aeroklubu patřit drakiádě, kterou pořádají místní skauti. „S sebou draka, pláštěnku, hrneček na čaj, dvacet korun, oblečení na sport i do větru, servisní materiál na opravu draka a šátek na hry," vzkazují fandům draků organizátoři. Soutěžit se bude v kategoriích největší, nejmenší a nejhezčí drak, nejvyšší vzlet, připravena je i kategorie speciální.

Pardubicko - Plochodrážní svátek vyvrcholí Zlatou přilbou

Pardubice - V pátek se od 17 hodin uskuteční na plochodrážním oválu ve Svítkově 38. Zlatá stuha juniorů. V sobotu se na stejném místě a ve stejný čas pojede mistrovství světa jezdců do 21 let. V neděli v poledne pak odstartuje již 64. ročník Zlaté přilby města Pardubice, nejstaršího plochodrážního závodu na světě. Příznivci ploché dráhy se tedy o nadcházejícím víkendu mají na co těšit.

Pardubice - Netradičně v sobotu se tentokrát poběží 122. ročník Velké pardubické. Největším favoritem i letos zůstává Tiumen s nestárnoucím žokejem Josefem Váňou. Podaří se Váňovi získat už deváté vítězství? Nebo ho trumfne letošní vítěz dvou kvalifikačních dostihů a Velké národní v Liverpoolu Trezor s anglickým žokejem Liamem Treadwellem? Na startu budou také dva zahraniční koně z Irska a jeden ze Slovenska. Slavnostní zahájení dostihového odpoledne se na pardubickém závodišti uskuteční v 11 hodin.

Královéhradecko - Nahatý Halloween v Aquaparku

Hradec Králové - Hradečtí naturisté pořádají již tradiční Halloween. Pokud se rádi koupete bez plavek, máte možnost v sobotu 13. října v hradeckém Aquaparku od osmi hodin večer. Akce je určena naturistickým rodinám s dětmi, které kromě všech vodních atrakcí mohou využít i aquazorbing, aquaroller, aquatrampolinu, užít si dětské soutěže, malování na tělo a saunové ceremoniály.

Piletice - Máte rádi uzeniny? Tak si nenechte ujít sobotní festival klobás a trh masných výrobků v Pileticích se soutěží o nejchutnější grilovanou a studenou klobásu doplněný dalším bohatým občerstvením. Piletické klobásnění aneb Sen o klobáse jedna báseň začíná v deset dopoledne a masitých dobrůtek si můžete užívat až do šesti odpoledne. Zahraje vám k tomu kapela Votroci.

Rychnovsko - Sokolníci s dravci se znovu vydají na lov

Opočno - Celé město je ode dneška až do soboty centrem 45. setkání sokolníků. Slavnostní zahájení jedné z největších akcí svého druhu proběhne dnes od 10 hodin na nádvoří zámku, kde se sejdou sokolníci z celé Evropy při nástupu, aby se poté s ptáky vydali na lov. Přijíždějí zejména s jestřáby, sokoly, orly či rarohy. Podle druhu dravců se rozdělí do skupin a odjíždějí do honiteb. Na programu jsou ranní nástupy účastníků a večerní výřady ulovené zvěře. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky lovu s dravci a jejich výcvik i na fanfáry trubačů na lesní rohy.

Potštejn - Malí i velcí jsou zváni na oslavu svátku stromů v sobotu od 14 hodin na zámek Potštejn. Letos vás čeká například čtení básní z knihy Den stromů, promítání unikátního snímku Giona Jeana Muž, který sázel stromy, jako každý rok výsadba nového stromku v zámeckém parku a nově pro děti budou přichystány atrakce na podporu správného třídění odpadů. Pro ty, kteří budou chtít pomáhat sázet stromy nebo věšet ptačí budky, bude připraveno svařené víno.

Lukavice - Den otevřených dveří se koná v sobotu od 10 do 16 hodin v psím domově. Budete mít možnost nalézt nového člena rodiny, některého z pejsků adoptovat na dálku, prohlédnout si psí domov, potěšit pejsky menším či větším dárkem nebo můžete některého z nich vzít na procházku. Vstupné v podobě granulí, konzerv nebo piškotů je dobrovolné.

Náchodsko - Soutěž sestřiček pomůže hospici

Náchod - Finálový večer Batist Nej sestřička se uskuteční v sobotu od 19 hodin v Městském divadle, kde se utká deset sestřiček v disciplínách jako jsou otázka od poroty, módní přehlídka sesterských uniforem či úkol ze zdravovědy. Letos poprvé se sestřičky předvedou i v luxusních šatech. Večer budou moderovat Lucie Koňaříková a Lukáš Hejlík. Vystoupí Kamila Nývltová, Leona Šenková, Ivana Jirešová a řada dalších. V porotě zasednou Radim Uzel, Uršula Kluková nebo Jan Přeučil. Výtěžek z akce bude věnován pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci a pro některé nemocnice.

Česká Skalice - Soutěžní výstava chovatelů spojená s expozicí králíků, holubů, drůbeže a exotického ptactva, prodejem kuřic a chovatelských potřeb se koná o víkendu. V chovatelském areálu v Jiráskově ulici je otevřeno v sobotu od 8 do 16 a v neděli od 8 do 11 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Náchod - První přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku nabízí náchodské kino Vesmír, a to tuto sobotu v 18.45 hodin. Na programu bude komická opera italského skladatele Gaetana Donizettiho Nápoj lásky.

Police nad Metují - Zdejší základní umělecká škola pořádá ve zkušebně orchestru v klášteře vzdělávací program hudebníka Jiřího Stivína. Odpolední program od 14 do 18 hodin bude věnován improvizační dílně určené především hráčům na zobcové a příčné flétny, případně pro účastníky kurzu jazzové improvizace Martina Brunnera. Večerní koncert Jiřího Stivína „Sám se svým stínem" začíná v 19 hodin tamtéž.

Trutnovsko - Figaro se v Uffu žení v režii Davida Drábka

Trutnov - Proslulou komedii Figarova svatba uvede v sobotu od 19 hodin ve společenském centru Uffo hradecké Klicperovo divadlo. V režii Davida Drábka, který tvrdí, že v hledišti můžete zešílet smíchy, se na jevišti vyřádí Pavla Tomicová, Vojtěch Dvořák, Jiří Zapletal, Pavlína Štorková, Zora Valchařová-Poulová, Lenka Loubalová, Marta Zaoralová a další.

Mladé Buky - Na Hrádeček se mohou v sobotu vydat účastníci podzimního výšlapu okolo Pekelského vrchu, jehož start i cíl je v areálu bobové dráhy Berta. Na naučnou stezku, která měří zhruba 10,5 kilometru, se zájemci vydají v 9 hodin. Po příchodu je čeká občerstvení a sleva na jízdy na bobové dráze.

Malé Svatoňovice - Bluegrassová dílna se uskuteční v areálu učiliště v Malých Svatoňovicích. Třídenní workshop, kterého se pravidelně účastní více než 140 muzikantů z celé republiky, začíná v pátek. Dílnu pořádá Jindra Hylmar společně se známým banjistou Petrem Brandejsem. Posluchači z řad veřejnosti mají příležitost v sobotu od 19 hodin nasát atmosféru dílny ve velkém sále Kulturního domu. Začne tam koncert skupiny BG Cwrkot a lektorů dílny.