Jičínsko - Hubertova jízda pod Zebínem

Jičín/Sedličky - Podzimní měsíce jsou tradičně ve znamení Hubertovy jízdy. Jednu z nich pořádá v sobotu SK Zebínský Dvůr. Sraz účastníků je v 10 hodin v jezdeckém areálu na Zebíně. Program pro veřejnost začíná ve 12 hodin Zebínskou terénní jízdou podél řeky Cidliny. Ve 13 hodin bude odstartován 6. ročník parkurového skákání do 70 a do 80 cm. Zároveň se uskuteční I. ročník Zebínského derby kombinace parkurových a crossových skoků v aktivním parkuru.

Staré Hrady - Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady u Jičína zve na tradiční Valdštejnské slavnosti vína za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, které se uskuteční v sobotu od 10 do 17 hodin. Ochutnávka vín, vinný jarmark, dobová řemesla, souboje královských mušketýrů, pohádkové vinobraní pro děti a další zajímavosti. Program a zábava pro děti i dospělé po celý den.

Svitavsko - Biskupické kaléšek po čtrnácté

Biskupice - První říjnová sobota je už čtrnáct let vyhrazená festivalu slivovice Biskupické kaléšek. Ten letošní začíná o půl jedenácté dopoledne na návsi. Ještě před tím se v kostele koná slavnostní mše. Připraven je bohatý celodenní program, košt pálenky, závod velocipedistů a další akce. Například vystoupení Zdeňka Junáka Četník na cestách, večer pak koncert Jiřího Zonygy a kapely Větry z Jihu nebo taneční zábava se skupinou Men in black a Epicentrum. K Biskupickému kaléšku patří neodmyslitelně soutěž o nejlepší pálenku. Po celý den čeká na návštěvníky živá hudební produkce, skákací hrad a šlapací minikáry pro děti i dospělé. Zájemci mají možnost navštívit také místní pálenici.

Jaroměřice - V rámci šestnáctého ročníku Týdne knihoven si můžete projít Jaroměřice. V neděli ve čtrnáct hodin se zájemci sejdou před zámkem a při procházce jim o zajímavostech této obce na Jevíčsku povypráví historik Michal Schuster. V Loretánské kapli na Kalvárii je pak připraven koncert pěveckého sboru Schola.

Orlickoústecko - Osedlají traktůrky domácí výroby

Sopotnice - V obci se bude v sobotu konat II. Sopotnická traktoriáda. Program začne na farské zahradě u kostela sv. Zikmunda po osmé hodině, kdy bude registrace a přejímka strojů. Závod bude odstartován v 10.30 hodin. Disciplín bude několik: jízda zručnosti, terénní polygon, tažení břemene. Součástí Sopotnické traktoriády bude i soutěž o nejhezčí stroj.

Žamberk - V pátek bude ve městě slavnostně otevřeno digitalizované kino. Zájemci budou mít v době od 16 do 17 hodin možnost prohlídky promítací kabiny a nové technologie. Na 17. a 21. hodinu je připravena projekce oscarového snímku Avatar ve 3D. Při vstupu do kina dostane každý divák po předložení vstupenky 3D brýle zdarma.

Ústí nad Orlicí - V kostele Nanebevzetí Panny Marie se v sobotu uskuteční 7. ročník festivalu duchovní hudby svaté Cecílie. Festivalová vystoupení jsou plánována od 12.30 do 14.30 hodin. V 17.30 se bude konat slavnostní zpívaná mše svatá, kterou budou celebrovat Josef Kajnek a Vladislav Brokeš.

Chrudimsko - Bramborová sobota na Veselém Kopci

Veselý Kopec - V sobotu se ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska bude konat program s názvem Bramborová sobota. Od 10 do 15 hodin mohou návštěvníci v jednotlivých roubených chaloupkách na Veselém Kopci ochutnávat jídla připravená podle tradičních lidových receptů, například krupičník, bramborové placky, šišky, knedlíky, lepenici a další. Návštěvníci budou mít navíc možnost ochutnat různé odrůdy brambor od předních českých pěstitelů a přímo na místě si je koupit či objednat ke konzumaci nebo k uskladnění. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž si budou moci zhotovit hračku z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček a pečené brambory. K dobré náladě přispějí svými písničkami heligonkáři z Pardubic.

Chrudim - Ve Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole v Chrudimi se ve dnech 5. až 7. října koná výstava zemědělské techniky, výrobků, výpěstků a různého drobného zboží, spojená s výstavou holubů, králíků a drůbeže. Pro veřejnost budou výstavy přístupné v pátek od 8 do 17 hodin, v sobotu od 8 do 17 hodin a v neděli od 8 do 15 hodin.

Slatiňany - Město Slatiňany ve spolupráci se Správou CHKO Železné hory zve všechny občany na výstavu hub v pátek a v sobotu od 9 do 18 hodin ve Společenském domě. Vstup zdarma.

Pardubicko - Podzimní městské slavnosti

Pardubice - Na lampionový průvod se mohou těšit obyvatelé Pardubic v sobotu od 18.30 hodin. Ohňový průvod je součástí Podzimních městských slavností. Lidé s lampiony se z Pernštýnského náměstí vydají přes Příhrádek a Labskou ulici až na břeh Labe u polikliniky. Tam se bude od půl osmé konat velký ohňostroj, kterým městské slavnosti vyvrcholí.

Holice - Africké dílny pro děti chystají v prostorách Kulturního domu Holice na tuto sobotu. Dílny jsou součástí akce Holubovy Holice, která se tradičně koná na začátku října v souvislosti s výročím narození cestovatele Emila Holuba. Dílny bude možné navštívit od 13 do 16 hodin. Následovat bude pohádka Povídání o pejskovi a kočičce, se kterou do Holic přijede pražské Divadlo SemTamFór.

Pardubice - První premiérou divadelní sezony ve Východočeském divadle Pardubice je pohádka Perný pernštejnský den. Malým i velkým divákům se poprvé představí v neděli od 15 hodin na Malé scéně ve dvoře. Hravá pohádková taškařice vypráví o tom, co se stane, když se při prohlídce hradu Pernštejn zmocní zlobivý mazaný kluk kouzelného zvonečku a nejhezčí holky na hradě.

Královéhradecko - Vábení jelenů, koně z Kladrub i sokolníci

Chlumec nad Cidlinou - Již 19. ročník Svatohubertských slavností se uskuteční v sobotu na zámku Karlova Koruna. Troubená mše svatá v kostele svaté Voršily se koná v deset hodin. Průvod na zámek Karlova Koruna se vydá v poledne. Ve 13 hodin začíná odpolední program s ukázkami práce loveckých psů, sokolníků, drezurou kladrubských koní či se soutěží ve vábení jelenů. Ve dvacet hodin rozzáří nebe nad Chlumcem ohňostroj.

Hradec Králové - Vyšlápněte si pro zdraví s mammahelpkami a růžovou stužkou. To je název pochodu pro celou rodinu, který pořádá sdružení Mamma Help na podporu žen s rakovinou prsu. Start je ve třináct hodin v Žižkových sadech. Jako doprovodný program je připraven prodej zdravých potravin, nutriční či bylinková poradna, kouzlení pro děti a pohádkové soutěže.

Náchodsko - Běh na lyžích po asfaltové trati

Machovská Lhota - Kulturně sportovní akce s nádechem recese Lhotské struhadlo odstartuje v sobotu v 15 hodin před hospodou U Lidmanů. Jedná se o závody v běhu na lyžích volnou technikou po asfaltové trati. Pořadatelé doporučují do závodu obstarožní oblečení.

Náchod - Oblastní Charita v Červeném Kostelci pořádá benefiční koncert souboru Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, který se uskuteční v sobotu od 19 hodin v Divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. Výtěžek benefičního představení pomůže nemocným v Hospici Anežky České a Mobilnímu hospici Anežky České v Červeném Kostelci.

Martínkovice - Svaz přátel koní Martínkovice u Broumova pořádá v sobotu od 10 hodin na prostranství u Chaty pod Korunou Hubertovu jízdu.

Rychnovsko - Zahrada východních Čech aneb Krása, radost, užitek

Častolovice - Krásu říjnových dní si můžete vychutnat v častolovickém areálu u sokolovny na podzimní výstavě Zahrada východních Čech s podtitulem Krása, radost, užitek. Čtrnáctý ročník výstavy bude probíhat od pátku do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Připraveny budou kvalitní výstavy květin, uvidíte jiřiny, chryzantémy, africké fialky nebo begonie. Na své si přijdou ovocnáři a zelináři, ale také chovatelé, houbaři či včelaři. Připravena bude i odborná poradna, besedy a přednášky. V dalším doprovodném programu se můžete těšit na hudební vystoupení skupiny HOPR, lázeňského orchestru z Vamberka, skupiny Špunti nebo na mažoretky. Chybět nebude ani tradiční soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny.

Kostelec nad Orlicí - Tradiční odpoledne s koňmi nazvané Koňská hříva se koná na zahradě Mateřského centra Cvrček v neděli od 15 hodin. Děti i rodiče se budou moci svézt na koních, dozvědět se zajímavosti z jejich života i ze života lidí, kteří se o ně starají. Dále bude připraven zajímavý doprovodný program se soutěžemi, vystoupením, tvořením nebo zpíváním. Na závěr si opečete buřty na posledním Cvrčkovském táboráku letošní sezony.

Lhoty u Potštejna - Jako každý rok se i letos koná ukončení cyklistické sezony na „Brodecké cyklostezce". Oficiální zahájení proběhne v sobotu ve 13 hodin u hospody ve Lhotách u Potštejna, startovat lze však z jakéhokoliv dalšího stanoviště Polom Vrbice Svídnice Chleny Přestavlky Borovnice Rájec Kostelecké Horky. Akce bude ukončena v Brumbárově.

Trutnovsko - Padne český dračí rekord?

Úpice - Možnost být přímými účastníky českého rekordu se naskytne zítra od 15 hodin na louce za hvězdárnou. Základní škola Bratří Čapků tu pořádá 7. ročník Drakiády a právě při ní bude učiněn pokus o překonání rekordu v počtu létajících draků v jednom okamžiku a na jednom místě. Na průběh bude dohlížet zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den, která také registruje dosud platný český rekord z 29. září 2007 celkem 58 draků létajících v jednom okamžiku ve vzduchu. Stalo se tak na Sokolím vrchu u Děčína. V případě velmi nepříznivého počasí bude akce posunuta o týden na 12. října.

Žacléř - Jízdu zručnosti osobních automobilů pořádají v sobotu na škvárovém hřišti TJ Baník členové Rýchorského autoklubu. Soutěžní trať simuluje běžné situace: vyjetí z řady vozidel, slalom vpřed, zajíždění do garáže, jízdu vzad, zacouvání do garáže a zaparkování do řady. K tomu pro zpestření: převážení vody, zastavení pravým předním kolem na přesnost a některé další disciplíny. To vše bez rizika kolize, pouze s plastovými kužely. Začátek akce je v 9 hodin.