Toto sdružení se nazývá Valdštejnská lodžie – kulturní imaginárium. Ve čtvrtek v podvečer se uskutečnil už druhý díl.

Organizátoři se rozhodli, že každý díl tohoto pásma se bude věnovat jedné specifické zemi. Platí, že pohádky má každý národ ke stejnému účelu, a to k zábavě a poučení, a přitom se tyto příběhy stát od státu liší.

Po velkém úspěchu irských pohádek, které si mladí i dospělí posluchači užili asi před měsícem, přišla na řadu severská země – Norsko.

„Volba padla proto, že Norsko je hned po Irsku strašně moc krásná země a norské pohádky jsou asi první, které jsem jako dítě četl. Vlastně nejsem schopen říct přesný důvod, protože dramaturgie večerů je jaksi pohádkově řízená osudem," naznačil kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra.

Důkazem, že norské pohádky táhnou, byla zcela zaplněná místnost lodžie. Oheň v kamnech příjemně praskal, a tak se mnozí ani nemuseli zachumlat do několika desítek peřin.

Divadelní podání

Ovšem k čemu by byly krásně napsané příběhy bez pořádných recitátorů, kteří je svedou nejen číst, ale dramaticky podat? Do Valdštejnské lodžie ve čtvrtek kvůli pohádkovému večeru přijeli členové libereckého Naivního divadla. Z Prahy přicestovali houslisté – manželé Málčik, dokonce přijela i zástupkyně Norska.

„Poprvé v životě, po deseti letech, se podařilo udělat jejich společný severský koncert," podotkl Jiří Vydra na adresu manželů – houslistů.
A kdyby z toho zástupu norských trollů, skřítků a jiných bytostí vyhládlo, o přestávce všichni přítomní mohli zatnout zuby do norských pokrmů. Například byly k ochutnání bramborové placky, vafle a (snad i) trochu tresky.

Dlužno podotknout, že série Pohádek tisíce a jedné země, ve Valdštejnské lodžii nekončí. Už 28. března se můžeme těšit na zcela jinou lokalitu: Bretaň.