Drak v klasických pohádkách většinou představuje zlo. Pojídá princezny, pustoší zemi, zabíjí ty, kteří si na něj troufli. Je to ohromná přírodní síla, kterou si člověk svým důvtipem a láskou může i podmanit. Je to ale i odkaz dávných předků, který si zaslouží ochranu, aby nám úplně nevymizel. Zvonek oznamuje počátek i konec, někdy i přestávku a odpočinek.

Zvonek cinkne do vašich srdcí vzpomínkou na bezstarostné dětství. Je krásné se do něj občas vrátit. Klíč odmyká dveře, třinácté komnaty, brány, lidská srdce, pomáhá rozluštit záhady i tajemství, odkrývá poklady v truhle i v duši. Otvírá i naše pohádkové město, aby sem mohl vstoupit každý, kdo má rád dětský svět. Oříšek v sobě skrývá tajemství. I tak malá věc může zachránit naše sny, může být vyjádřením lásky a spravedlnosti. A pokud najdeme hodně tvrdý oříšek, může nás jeho rozlousknutí lecčemu naučit.

Trpělivosti, vytrvalosti, optimismu. To jsou nemalé dary do života. Rohožka je vlastně pohádkový koberec, na který vstoupíš a zanese tě do jiného světa. Než projdeš branou, očisti se od všedních starostí, zeširoka otevři oči, svou náruč i srdce a vejdi do pohádkového města. Pohádkové zákony vytvořily děti. Jsou vyvěšeny na Valdické bráně, schválené dětským parlamentem, aby si je každý přečetl. Pokud tyto zákony dodržíte, zažijete neobyčejný týden. Kovový drak má již stálé místo na pěší zóně na Husovce.

Oříšek je symbolem, patří mezi znaky JMP. Klíč bude slavnostně předán ze strany městského úřadu dětskému purkmistrovi na pódiu při úvodním zahájení a otevřeme jím pohádkové slavnosti. Vládu nad městem po dobu trvání slavností převezmou děti až do ukončení, kdy bude opět vrácen. Na Valdické bráně, důležitém orientačním bodě nejen pohádek, budou zavěšeny zvonky, znějící po jejich celý čas. Každý dospělý poutník si před vstupem do pohádkového města od prachu světa dospělých očistí svou obuv o rohožku umístěnou u její paty. Jiří Lábus, patron hlavního města pohádky řekl: „Celý život se odvíjí od dětství. A pokud máte krásné, hezké dětství, tak nic nebrání tomu, abyste měli krásný a hezký život."
Věra Marksová, výkonná ředitelka JMP, www.pohadka.cz