Povinnosti organizátorů:
Pořadatelé plesů musí uhradit nájemné ze sálu, kapelu, požární hlídku, šatnu a obci navíc platí i 12 procent ze vstupného.
Vstupné – 50 až 300 Kč
Nájemné :
Jičín, Masarykovo divadlo – 10 až 20 tisíc korun
Valdice, Kulturní dům – se zájemci je vždy konkrétní částka domluvena dopředu před konáním akce, je odvislá, o jaké prostory mají zájem
Nová Paka, Novopacká jídelna – 4 tisíce korun
Tuř – společenské centrum Zámek 1 000 až 2 000 korun  

Je pravdou, že plesů ubývá. Pořadatele většinou odrazují vysoké náklady. Malá sdružení mají sice sílu na organizaci, ale chybí jim peníze.

„Ples bychom určitě rádi uspořádali, ale jako spolek jsme rádi, že zorganizujeme jednou ročně zábavu, na kterou většinou doplácíme. Je to i o návštěvnosti. Pokud vám přijde čtyřicet lidí, musíte zaplatit kapelu, pronájem sálu, pak nemůžete počítat s výdělkem. Jako spolek máme příjmy pouze z příspěvků od členů," popisuje situaci předseda Okrašlovacího spolku Stav František Pavlíček.

Největší nabídku plesů přinášejí větší města, i když to nemusí být pravidlo. V Masarykově divadle v Jičíně se letos uskuteční čtyři až pět plesů, ale stejný počet je avízován i ze stylově společenského centra Zámek Tuř. Zařízení nabízí 120 míst k sezení a cena za pronájem se pohybuje od 1 000 do 2 000 korun.

Nájemné podle služeb

V Jičíně je cenová relace úplně jinde, samozřejmě je to i o kapacitě prostor. „Záleží na tom, jaké si objednáte služby. Zda si pronajmete sál, požadujete požární hlídku, specifické uspořádání míst. Základní cena je deset tisíc a může se vyšplhat až na patnáct i dvacet tisíc korun," upozorňuje šéf Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

V Jičíně pořádala jeden z nejhezčích plesů zahradnická škola z Kopidlna. Výzdoba sálu byla vždycky úžasná. „Bylo to pro nás značně problematické. Nešlo jen o vysoké nájemné, ale také o dopravu materiálu. Nyní ples pořádáme v kopidlenské sokolovně společně s včelaři. Spolupráce se osvědčila a akce je pro všechny dostupnější," nabízí možné řešení ředitelka Střední zahradnické školy v Kopidlně Lenka Nosková.
Zřejmě největším sálem v regionu se prezentuje Kulturní dům ve Valdicích, jehož vlastníkem je Věznice Valdice.

Právě dnes se v komplexu koná Rybářský ples. „Máme vyprodáno, přijde sedm set lidí," hlásí nám za pořadatele Jaroslav Štieber. Organizace plesu leží na jeho bedrech a přiznává, že je opravdu náročná. „Náklady jsou vysoké, ale zatím na akci neproděláváme. Není nijak výnosná, ale rozhodně ji hodláme zachovat, už kvůli tradici. Také má věhlas v širokém okolí a skvěle nás reprezentuje," mluví Štieber za 560 členů jičínského rybářského spolku. Takto stabilní a ekonomicky silná základna to podle něho zvládne, hůř jsou na tom menší spolky.

Zachování tradice

Sbor dobrovolných hasičů Podkumburských obcí zahájí svůj ples v Úbislavicích dnes ve 20 hodin. „Je to spíš prodělečná záležitost, výdělek závisí na tom, kolik přijde lidí. Pronájem sálu hradí obec, kapela stojí čtyři tisíce a zisk je maximálně z tomboly a prodeje jednohubek," sumarizuje starosta obce a také člen týmu dobrovolných hasičů Miloš Urban. „Jde ale o tradici, kterou chceme určitě zachovat," dodává.

Svérázně si poradil Autoklub v AČR Nová Paka. Protože návštěvnost plesu skomírala, přesunul akci do Ježkova statku. Zařízení pojme 110 hostů. „Pronájem neplatíme, vstupné je tři sta korun. Je v něm ale započítán příspěvek, půlnoční překvapení, živá hudba, šatna, tombola a občerstvení," popisuje předseda klubu Bohumil Kužel. I to je pro mnohé návod, jak si poradit. Kužel totiž přiznává, že ples ve „velkém" by příznivci automobilů neutáhli.

V Nové Pace se plesy odehrávají v novopacké jídelně. tady je taxa za pronájem čtyři tisíce korun.