Projekt Listování založil herec Lukáš Hejlík. Jedná se divadelní představení, kdy sice herci ztvárňují postavy, ale zároveň se přepínají do pozice vypravěče, přičemž po celou dobu třímají knihu, jejíž děj je adaptován. Příběh je samozřejmě upraven, aby se vešel do délky šedesáti minut, a pochopitelně je vystoupení velmi založeno na umění improvizace. Divák se tak může seznámit s netradičním pojetím románu.

Půda Novopackých sklepů navíc nabídla přívětivou, až intimní atmosféru, kdy trojice herců byla v těsném kontaktu s obecenstvem. A to se sešlo v opravdu hojném počtu, organizátoři dokonce museli donést další židle. Žádný div, Dan Brown patří mezi světové spisovatelské celebrity, na domácím kolbišti s ním však co do obliby svádí rovnocennou bitvu strůjce myšlenky Lukáš Hejlík.

„Přišla jsem se podívat hlavně na herce, pana Hejlíka," bez okolků přiznává Petra Škůrová s tím, že knihu Inferno ještě nečetla. O tom, zda tento stav změní, se prý rozhodne až na základě představení. „Přilákala mě sem pozvánka umístěná ve škole. Inferno jsem nečetla, ale dílo Dana Browna znám," dodává Veronika Huťová.

„Mě hlavně přilákal autor. Je to můj velký oblíbenec," kontruje pravidelný návštěvník akcí v Novopackých sklepech Lukáš Svoboda.

Hlavní organizátorka Lenka Šulcová neskrývá radost, že se představení podařilo vyjednat. Podotkla, že sám Dan Brown jen o den dříve viděl premiéru hry a že byl nadšený. „Je tu možnost, že Praha by mohla být jednou z dalších metropolí, v nichž by se odehrával děj příštího románu," uvažuje.

O autorovi

Dan Brown se proslavil především dílem, které v české verzi vyšlo jako Šifra mistra Leonarda. Všechny jeho klíčové romány mají stejnou hlavní postavu, vysokoškolského profesora symbologie Roberta Langdona.

Děj je obvykle založen na záhadě, kdy se hrdina společně se svou pomocnicí připlete do složitého spiknutí, které sahá jak do nejvyšších pater politiky, tak do dávné historie. Vždy jde o hodně, kupříkladu v díle Andělé a démoni málem došlo k rozvratu římskokatolické církve.