Od 22. června budou dokonce na deset dní vystaveny i originály některých listin. Pro nás však bylo nejdůležitější uspořádat výstavu, která by lákala děti a tím i jejich rodiče. Řezbářství, betlémářství a soustružnictví dřeva má v Nové Pace dlouhou a zajímavou tradici.
O zájmu návštěvníků nás přesvědčila objevná výstava „Válkovy dřevěné hračky z Nové Paky“. V době , kdy jsme výstavu připravovali, jsem ještě netušil, že potomci Válkovi budou vstřícní a pomohou nám informacemi i půjčkami. Ještě zpětně musím poděkovat vnukovi pana Válka, Ladislavu Dyntarovi, který nám pomohl nejen s výstavou svého dědečka, ale pomáhá nám i se současnou výstavou. Když jsme marně sháněli Válkovy hračky po muzeích, tak jsme dostali z Umělecko–průmyslové muzea v Praze kontakt na jednoho z největších sběratelů hraček u nás, pana Františka Kyncla ze Slaného. Byl jsem okouzlen jeho znalostmi, ale především sbírkou, kterou si několikrát prohlédl a zdokumentoval pracovník muzea Jiří Čejka.

Dřevěné hračky

„Klasické dřevěné hračky byly nejdříve vyráběny v Německu a pak i v Rakousku. Česká výroba hraček se začala rozvíjet ve 20. a 30. letech 19. století. Klasickou výrobou, vedle hraček, byla i výroba houpacích koníčků. Dřevěné hračky byly vyráběny na Vysočině, v Orlických horách, na Klatovsku, Krušnohoří i dalších místech. Zajímavé místo pak zastává Podkrkonoší.“