Tvořil spolu s Janem Pavlovcem a Václavem Schusterem zakládající trio novopackého výtvarného kroužku, ze kterého později vznikl Spolek podkrkonošských výtvarníků.


V mládí byl velkým vzorem Jana Kloučka profesor na novopackém gymnáziu, žák Maxe Švabinského a předseda spolku Hollar, akademický malíř Karel Štika. Od něho se učil malířskému řemeslu. Zvláště v počátku jeho tvorby byl vliv Štiky velice patrný. Později se Kloučkovým výtvarným projevem stal linoryt, ve kterém dosáhl mistrovství. Růst mu zaručovala i jeho profese typografa v Severografii Turnov.

Příroda

„Jeho velkou láskou byla příroda, kam často vyrážel se stoličkou, malířskými potřebami a psím kamarádem Šarykem. Příroda se samozřejmě odráží i v jeho tvorbě,“ zmínil se v úvodním slově packý malíř Vlastimil Mužíček.


Výstava zachycuje širokou škálu a rozmanitost jeho tvorby. Mimo typických grafik, které někdy zachycují i části Nové Paky dnes již neznámé, je zde i jeho další tvorba. Vystavovaná krajinomalba dotvrzuje jeho lásku k přírodě, ale i k městu, jehož se stal čestným občanem.


V úvodu vernisáže předala ředitelka MKS Jana Purmová kytice dcerám Mistra Kloučka paní Herbrychové a paní Maternové.
Výstava je otevřena od pondělí do pátku 9 - 12 a 13 - 17 hodin, v sobotu a v neděli ve 14 – 16 hodin až do 4. listopadu.