Na zámku Hrubý Rohozec jsou každý den až do 1. ledna k dispozici prohlídky vánočně vyzdobených místností. Vedle výkladu o historii zámku a vybavení jeho interiérů zahrnují povídání o vánočních zvyklostech někdejších majitelů.

V zámecké kapli si mohou lidé prohlédnout starý vyřezávaný betlém, v salonu čeká ozdobený vánoční stromeček a pod ním dárky pro pana hraběte, paní hraběnku i jejich děti. Začátky prohlídek jsou vždy v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin.

Stranou svátečního dění nezůstává ani zámek Sychrov. Prohlídky vánočně vyzdobených interiérů s povídáním o zvyklostech přibližují dobové betlémy a řadu stromečků s originálními ozdobami tvořenými podle původních vzorů (například v zámecké kapli, schodišťové hale, salonu i ložnici královského apartmá, přijímacím salonu a velké jídelně). Zámkem se denně line nejen vůně jehličí, ale i cukroví. Každý z návštěvníků si v těchto dnech odnáší malý dáreček na památku. Začátky prohlídek po všechny dny až do 6. ledna vždy v 10.30, 11.30, 13 a 14 hodin.

V zámeckých sklepeních je také přístupná Pohádková země, neboli výstava plná kouzelných bytostí. Návštěvníky zavede do jiného světa, kde čekají elfové a další pohádkové postavičky i osobnosti z českých pověstí i historie. Výstava je přístupná shodně s provozní dobou na zámku, denně od 10 do 14 hodin.