Tématem byl archeologický výzkum hradu Kumburk. Námět poutavý svým obsahem i způsobem přednesu.
Přednáška byla bohatě doplněna promítáním nejen fotografií, ale i náčrtů, plánů a v závěru i protokolů z chemické laboratoře, která zkoumala, jakým dřevem se ve středověku na Kumburku topilo. Ano, tohle všechno umí archeologie. Pan doktor přinesl i ukázky výsledků výzkumu – kachle i okovy. Ty si každý mohl dokonce vyzkoušet na vlastním těle.
V úvodu zmínil historii hradu. Byl postaven, aby ho potom, z moci úřední, zbořili. Promítána byla dokonce fotka trhliny v hradební zdi, způsobená střelou. Ta nebyla z války. V 17. století, kdy už byly hrady nepohodlné, stávaly se sídlem nekalých živlů přikázal panovník některé zbořit. Kumburk byl mezi nimi. Mezi další zajímavosti, o kterých Jan Prostředník mluvil, byly hladomorna, jejíž rozměry při průzkumu změřili. Měla půdorys 2,5 x 1,7 m. Tam byl odsouzenec spuštěn a od té doby mnoho světla neviděl.
Je dobře, že Sdružení na záchranu hradu Kumburka koná. Odstraňuje náletové dřeviny, zabezpečuje a konzervuje zdivo. Ostatně celý výzkum byl proveden ve spolupráci s ním.
Na páteční, v pořadí už patnácté, přednášce Jičínské besedy, bylo více než 100 posluchačů. Mezi Jičíňáky, ale i přespolními, je zájem. Pořadatelé se snaží, aby výběr přednášek byl pestrý. Střídají se obory, ale i historická období.
Na 9. dubna na 19. hodinu je plánována přednáška Mgr. Pavla Kracíka Pozoruhodný příběh slavného obrazu Panny Marie Rušánské. Tentokrát se účastníci sejdou u zdroje – tedy v kostele sv. Ignáce. (Bohumír Procházka)