Slavnostního zahájení se zúčastnil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc i syn profesora Muziky Rudolf Muzyka.

V šesti kategoriích zde soutěžilo z 39 přihlášených 37 žáků a studentů ze ZUŠ, soukromých ZUŠ a konzervatoří ve věku od 6 do 18 let. Výkony posuzovaly tři odborné poroty. V každé kategorii byla oceněna první tři místa. Byly předány diplomy za nejlepší provedení povinných skladeb a pamětní listy za účast v soutěži.

V prvé kategorii zvítězila Klára Erdingerová – Staňková z Brna, ve druhé kategorii si nejlépe vedla Pavla Tesařová z Prahy. V kategorii 10 – 11 let zabojoval Filip Zaykov z Prahy. Mezi dvanácti až třináctiletými podala nejlepší výkon Eva Schäferová z Liberce, která se stala i absolutním vítězem 13. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Josefa Muziky.

V kategorii 14 – 15 let zazářila Ludmila Pavlová z Prahy a mezi nejstaršími účastníky zvládla nejlépe hru na housle Veronika Mojzešová z Prahy. Porota dále udělila řadu čestných uznání.

Korepetitorka Martina Hájková z Prahy byla v Nové Pace již několikrát. Soutěž hodnotí velmi pozitivně. „Hrnou se sem špičky, ale zahrají si zde i děti, které podávají průměrné výkony. Je zde zvláštní, klidná atmosféra, nevybičovaná soutěživostí. Porotci se na děti usmívají, což je úžasné.“
Akce se uskuteční i v příštím roce, a to 24. a 25. dubna 2010.

Houslová soutěž, jejímž organizátorem je občanské sdružení Open Art, se koná na počest profesora Josefa Muziky, který se narodil 24. května 1894 v Plavech a letos si připomínáme 115. výročí jeho narození. Po svých studiích na mistrovské škole u prof. Otakara Ševčíka odjel v r. 1913 do Ruska, kde přijal místo v moskevské opeře.

Poté byl v roce 1915 jmenován profesorem na konzervatoři v Samaře (dnešní Kujbyšev). Po skončení 1. světové války se vrací do vlasti. Ve svém rodišti se věnuje pedagogické práci.

V roce 1930 se stal profesorem na konzervatoři v Krakově (Polsko). V r. 1936 získal v konkursu místo profesora na konzervatoři v Brně.
Na počátku 2. světové války byl předčasně v r. 1941 penzionován a od té doby žil v Nové Pace. Zde se věnoval i nadále pedagogické činnosti. Kromě toho pořádal řadu koncertů v různých městech. V roce 1974 byl jmenován čestným občanem města Nové Paky.
Po krátké nemoci zemřel Mistr Josef Muzika 13. února 1982.