Kdo by neznal pohádku O Sněhurce a sedmi trpaslících? Snad každý. Trpaslíky potkáváme nejen v pohádkách, ale když se kolem sebe rozhlédneme, jsou prý úplně všude. Tvrdí to známý trpaslíkolog Václav Houfek z Muzea města Ústí nad Labem, kde bývala první továrna na světě na výrobu sádrových trpaslíků.

Právě jemu patřilo úvodní slovo při čtvrteční vernisáži regionálního muzea, kdy byla zahájena výstava Trpaslík a jeho svět. Expozice se věnuje trpaslíkům jako nezničitelnému fenoménu minulosti a současnosti. Zámecká galerie nabízí bohatou přehlídku trpaslíků v kontextu historie, výtvarného umění, zábavy i technologie výroby dekorativních figurek.

Vernisáž se odehrála na nádvoří zámku, kde své ladné taneční kreace předvedli hořičtí mužoreti ze skupiny ARTrosa.

Václav Houfek připomněl, že trpaslíci se objevují v dějinách lidstva od samého počátku. Dokonce nejstarší trpaslicí je prý soška Věstonické Venuše. „Můj kolega Václav Cílek je přesvědčen o tom, že název řeky Labe, která pramení v Krkonoších, se odvíjí od slova elf. Protože tato krajina byla krajinou božstev a podivných bytostí," tvrdí Houfek, podle něhož máme každý svého trpaslíka, který na nás dohlíží.

Mezi exponáty v galerii návštěvníci uvidí např. barokní pískovcové figury trpaslíků z dílny Matyáše Bernarda Brauna, ukázky průmyslové produkce tradičních zahradních trpaslíků, ale i odkazy na trpaslíky v umění např. v ilustracích, hudbě a v pohádkách.

Obr mezi trpaslíky

Na první pohled zaujme třímetrová socha ležícího trpaslíka ze ZOO v Ústí nad Labem. Perličkou jsou pak skulptury trpaslíků od ak. soch. Kurta Gebauera včetně miniatury obřího trpaslíka z pískovcových kvádrů, který měl stát u města Hořice. Přestože převoz tohoto objektu patřil mezi nejsložitější, František Kozel, který tuto téměř čtyři metry vysokou miniaturu ze své zahrady zapůjčil, byl instalaci nakloněn: „I ten trpaslík to potřebuje, aby nezatouchnul. Viděl už Hořice, Prahu, tak ať se podívá i do Jičína," konstatoval. Výstava je přístupná do 15. září. Více snímků na www.jicinsky.denik.cz/trpa