Výstava
Městské kulturní středisko v Lázních Bělohradu pořádá v Památníku Karla Václava Raise do 5. dubna tradiční výstavu Velikonoce. Připomeneme si velikonoční tradice a zvyky, k vidění budou práce dětí za ZŠ K.V. Raise a práce dětí z bělohradské MŠ.

Zábavy
V sobotu od 15 hodin se v butoveské restauraci Butovanka koná pomlázková zábava, na kterou vás srdečně zve Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami Jičín. Krásné uvolnění při tanci, stejně jako příjemný zážitek při poslechu známých melodií zajistí již tradičně Duo Decent. K velikonočním svátkům patří malované vajíčko (doporučujeme ženám) a nezbytná pomlázka (doporučujeme mužům).

Samšina chystá pomlázkovou hasičskou zábavu na sobotu od 20 hodin v místní restauraci.

V Jičíně na velikonoční neděli chystá Music Club Tango Jičín velikonoční oldies party: To nejlepší z muziky 70., 80. a 90. let. Od 20 hodin ji uvádí moderátor, diskžokej Zdeněk Vranovský.

MKS v Nové Pace zve rodiče i děti na pestré odpoledne s bohatým programem. Dítka si mohou vyzkoušet pletení pomlázek, ozdobit vajíčka, vytvořit velikonoční ozdoby, pobavit se při hrách a soutěžích. Velikonoční dovádění je připraveno na sobotu v malém sále a na dvorku MKS. V 16 hodin pořadatelé zahrají dětem pohádku na paravanu O slepičce Fance a zlatém vajíčku. Na dvorečku bude připraveno chutné občerstvení – velikonoční hlavička, mazance, bramboráky, koláče a jarní pomazánky. V 17 hodin bude vyhrávat novopacká kapela Matylda.

V Pecce na koupališti a kempu vás v sobotu od 18 hodin čeká velikonoční zábava s jarními specialitami ze zdejší kuchyně. K tanci a poslechu zahraje místní populární kapela Náhoda.

Obecní úřad a SDH Úlibice vás také zvou v sobotu na velikonoční zábavu. Začíná ve 20 hodin v Čajovně. Přijďte se pobavit, k poslechu a tanci zahrají a zazpívají Jitka a Láďa.

Anebo zavítejte do Dolní Brusnice. Od pátku do pondělí si můžete v Hotelu Pod Zvičinou pochutnat na velikonočních specialitách. V neděli ve 14 hodin se můžete zúčastnit vernisáže výstavy fotografií Martina Wágnera Kde začíná Evropa. Snímky převážně z oblasti Uralu zde budou k vidění do 14. června.

Hrady a zámky
V sobotu začíná návštěvní sezóna na zámku Humprecht.V dubnu je otevřeno v sobotu, neděli a ve svátcích, i na velikonoční pondělí, od 9 do 15.30 hodin. Poslední prohlídka začíná v 15.30.

Hrad Kost je otevřen od 1. dubna. V dubnu je pro návštěvníky přístupný vždy od středy do neděle 10 – 16 hodin. Poslední prohlídka odchází půl hodiny před uzavírací dobou.

Pecka, slavné sídlo Kryštofa Haranta, má v sobotu, neděli a pondělí otevřeno od devíti do šestnácti hodin
Staré Hrady pořádají ve dnech 2. – 6. dubna Pohádkové Velikonoce. Oslavte svátky jara v atmosféře středověkého sídla. Užijte si Velikonoce jinak. Ochutnejte sváteční lektvary, utrejchy a dobroty našich čarodějnic a princezen. Zábava, soutěže, hry a překvapení jsou určeny pro děti i dospělé. 

Velikonoce
Velikonoce podle etnologie navazují na tradici původně pohanského svátku jara (jako např. Beltain, Morana). Nyní jsou v České republice Velikonoce nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy.