Neotřásají se jen opěrné věže kosmodromů, otřásají se i bránice diváků, když hvězdy filmového a televizního nebe na stříbrném plátně kina zastaví čas. Ano, opět je tu Novoměstský hrnec smíchu – soutěžní festival české filmové a televizní komedie,“ řekla ředitelka Městského klubu a organizátorka festivalu Ilona Daňková. A skutečně už jen pár hodin dělí letošní jubilejní 30. ročník této přehlídky od zahájení. Přesně v 17.30 hodin bude festival odstartován jeho prezidentem a známým hercem Pavlem Zedníčkem. Potom už je na programu v Kině 70 první soutěžní projekce letní komedie Bobule režiséra Tomáše Bařiny.

Slavnostnímu zahájeni filmové přehlídky bude v sobotu 20. září od 13 hodin předcházet na letišti zábavný program pro malé i velké návštěvníky, kterým bude provázet Štěpánka Duchková. Hostem odpoledne bude Yvetta Blanarovičová. Jeho součástí pak bude vystoupení kapely Gipsy Kings revival, recesitického sdružení mužoretů Direct s.m.o., motojízda, ukázky letecké techniky, vyhlídkové lety a tandemové seskoky.

Festival české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu je soutěžní přehlídkou nových filmových a televizních komedií natočených a dokončených v období od konání posledního ročníku festivalu do začátku ročníku dalšího. V letošním ročníku diváci zhlédnou dvanáct komedií a jeden dokumentární film o klasikovi českého filmu Martinu Fričovi.

I letos bude o Ceně diváků rozhodovat skutečně naměřená doba, po kterou se při projekci diváci smáli. V porotě hlavní soutěže usednou například prezident Asociace českých kameramanů Josef Hanuš, akademický malíř Vladimír Suchánek, producenti Petr Vachler a Pavel Melounek. Úspěšní filmaři budou v závěru festivalu v sobotu 27. září odměněni celkem deseti cenami.

„Hlavním cílem festivalu je propagace původní české filmové a televizní tvorby a její přiblížení divákům všech věkových kategorií. Dále oslovení diváků nejen novoměstských, rozšíření působnosti filmového umění, komedie, humoru a smíchu na celý region,“ uvedla Daňková. Příprava takového festivalu není jednoduchá. To potvrdil i jeho prezident Pavel Zedníček. „Je to smutná legrace být šéfem podobného festivalu, protože nejtěžší je vždycky sehnat finance,“ tvrdí Zedníček. Ten je na prezidentském postu přehlídky už sedm roků. Letošní rozpočet činí více než dva miliony korun.

Novoměstský hrnec smíchu, projekci filmových komedií v Kině 70, provází po celou dobu řada doprovodných akcí. Své fotografické portréty představí pod názvem Mlčící tváře herec Zdeněk Podhůrský. Dále se uskuteční výstavy 30 let Novoměstského hrnce smíchu a výběr z litografické tvorby Vladimíra Suchánka. Kulturní program bude i na Husově náměstí a na terase Kina 70. V duchu legrace se má odehrávat i tenisový turnaj osobností s názvem Veselý tenista. Jeho znakem je, že když některá ze známých osobností začne prohrávat, zvedne ruku a povolá „žolíka“. Tím je tentokrát finalista Wimbledonu Jiří Novák, který srovná stav na „nerozhodně“ – a hraje se dál.