Páteční noc do půlnoci mohli zájemci prožít v kostelech na několika místech regionu. Čekal je tam zajímavý program.

Nejen prohlídky

Většina z církevních staveb nabízela především komentované prohlídky nebo možnost nahlédnout do zákulisí chrámů. Téměř nikde nechyběla hudební vystoupení klasických nebo folkových souborů.

Pro děti byly připraveny různé poznávací hry nebo divadelní představení. Mezi přednáškami byla zajímavá například ta o trutnovském evangelickém kostele. V 80. letech byl přestavěn na koncertní síň B. Martinů. Nyní slouží oběma účelům.

Někteří organizátoři nabízeli i něco jiného. Například v husitském kostele ve Dvoře Králové si mohli návštěvníci poslechnout pásmo poezie Jana Skácela v podání herců Dušana Hřebíčka a Kateřiny Francové z Hradce Králové.

Do všech tří kostelů ve Dvoře během večera dorazil průvod královny Žofie s ozbrojenou družinou. „Původní představitelka ráno onemocněla, tak jsme museli rychle sehnat náhradu," prozradil jeden z pořadatelů. Po přivítání poddaných se konal na počest královny turnaj skupiny historického šermu Legenda Aurea. Mladí šermíři za své výkony sklízeli zasloužený potlesk. Před kostelem sv. Jana Křtitele mohli zájemci koupí trdelníku podpořit činnost Farní charity.

V Kuksu se pro zájemce otevřela nejen sakristie hospitalní kaple, ale také hraběcí hrobky pod kostelem. V nedaleké Žirči zase nechyběla módní přehlídka a hra na unikátní zvonkohru.

Netradiční program čekal na návštěvníky kostela v Kohoutově. „Naše stážistka vytvořila keramickou skládačku jako cestu ke zvýšení zájmu o kulturní dědictví. Děti , ale i dospělí se tak během Noci kostelů" mohli zapojit do oprav kostela," informovala zástupci Keramické školy Kohoutov.

Holograf v kostele

V rámci Noci kostelů se konala také holografická projekce přednáškového cyklu Rozpravy o člověku a krajině, na kterém již několik let spolupracuje Keramické studio s Občanským sdružením Kohoutov. Po dvou letech se tak třeba do kostela vrátil sochař Kurt Gebauer, který vyprávěl o tom, jak sochař vnímá krajinu. Ovšem jen jako promítaný obraz. Díky moderní technologii, kterou zajišťovala pražská firma Ugo Media, byla iluze ale dokonalá. Diváci tak měli dojem, že vystupující jsou skutečně fyzicky v kostele přítomní.

Noci kostelů se v rámci celé republiky zúčastnilo okolo 1300 kostelů a modliteben. Každý rok počet narůstá.