V jičínském kostele sv. Jakuba na Valdštejnově náměstí se nejprve konala mše svatá pro děti, milovníci kostelní hudby si následně mohli poslechnout varhanní improvizaci Pavla Krčmárika. Největším tahounem ale byla přednáška jičínského folkloristy a archeologa Pavla Kracíka. Vyprávěl totiž o zaniklé raritní jičínské tradici - protipandemické Svatbě sv. Františka.

Tradice slavnosti sahá až do 17. století, kdy Evropu sužovala morová epidemie. Jičínští věřili, že je ochrání protimorový patron sv. František, proto na jeho počest každoročně pořádali slavnostní procesí, v jehož čele obřadně kráčel vždy nový dětský pár. Ženich s nevěstou ve věku kolem jedenácti let šli za přítomnosti všech obyvatel města, družby, rodičů a zástupců farností z širokého okolí. Součástí ceremonie bylo vysvěcení svící i svaté přijímání, jako na každé správné svatbě pak následovala hostina v domě nevěsty.

Hrad a zámek Staré Hrady.
FOTO: Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína - nejkrásnější pohádkový svět

Raritní slavnost podle historických pramenů neměla v Českých zemích obdoby a zachovala se až do začátku 20. století. Jestli protipandemická slavnost Jičíňany skutečně ochránila, se můžeme pouze dohadovat. Při morové ráně zemřelo v Jičíně kolem 40 občanů, při pozdější epidemii cholery asi 100. "Dnes už Svatbu sv. Františka nejspíš v původní podobě neobnovíme, je ale dobré tuto nezvyklou a pozoruhodnou slavnost připomínat jako jičínskou mimořádnost, kterou si místní zachovali po stovky let," doplnil Kracík.