Hořice – Městské muzeum pořádá výstavu Hrnčířství na Hořicku ve světle archeologie, která je k vidění v Malé síni muzea do 29. ledna 2016. Expozice Vánoční zvyky a tradice je k vidění ve Štorchově síni městského muzea do 22. ledna.  
www.horice.org/muzeum

Lomnice nad Popelkou – Výstava Dráteníkův rok nabízí k vidění unikátní výrobky vytvořené z tisíců drobných drátěných oček a byla prodloužena do pátku 22. ledna. Své rukodělné výrobky představí osm členů Cechu česko – moravských uměleckých dráteníků: Monika Sochůrková (Praha), Josef a Věra Pichovi (Milevsko), Alena Kulhánková a Zdeněk Slavata (Kytín, Mníšek pod Brdy), Lada Borecká (Krchleby, Nymburk), Věra Studená (Kuklík, Žďár nad Sázavou) a Ladislav Šlechta (Harrachov).
Výstava bude k vidění do 10. ledna. Vstupné dobrovolné.
Otevírací doba je ve středu 10 – 12, čtvrtek a pátek 13 – 15 hodin, jindy v rámci kulturních akcí na zámku nebo na objednání.

Mladá Boleslav – Galerie Templ vás zve na výstavu Historické automobily ve fotografii kameramana Petra Volfa. Expozice bude k vidění do 7. února 2016. Otevřeno: úterý – neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin.

VERNISÁŽE

Jičín – Knihovna Václava Čtvrtka a ZO Svazu postižených civilizačními chorobami v Jičíně vás zvou k návštěvě výstavy Šikovné ruce. Vernisáž se koná ve čtvrtek 7. ledna ve 14.30 hodin. Expozice je přístupná v půjčovní době knihovny od 4. do 30. ledna.

Nová Paka – Fotoklub MKS Nová Paka pořádá v sobotu 16. ledna v 16 hodin vernisáž výstavy fotografií.V malém sále MKS zahraje Řehečské kvarteto. Vystavují: Z. Kudrnáč, P. Šulc, J. Albrecht, V. Herbrych, M., Suchánek, P. Hörst, M. Jirásko, M. Pešek, L. Hejtman, J. Maglen, J. Tejchman, J. Festa, J. Vágenknecht, J. Čejka, F. Vopršal, J. Kracík,Z. Hlušičková. 16.1. – 5.2.2016. Srdečně vás zveme ve všední dny od 8 do 16, v sobotu a neděli od 14 do 16 h.
http://fotoklub.nova-paka.cz

Kopidlno – Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno si vás dovoluje pozvat na vernisáž výstavy obrazů kopidlenského rodáka Jiřího Masáka. Uskuteční se v sobotu 16. ledna od 14 hodin na Malé scéně KVC. Výstava potrvá do 20. února. Občerstvení zajištěno, vstupné dobrovolné.
Autor žije 26 let v v Poděbradech, kde pracuje jako brusič olovnatého křišťálu v místních sklárnách. Amatérskému malování se věnuje od dětství.

PŘEDNÁŠKY, BESEDY, POSEZENÍ

Pecka – Knihovna Kryštofa Haranta připravuje na dnešek 6. ledna Literární kavárničku. Přátelské posezení s knížkou a kávou. Vstup zdarma, cena kávy od 10 Kč. Zákusky na objednávku. Začátek v 15 hodin.

Jičín – Zajímáte se o otázky lidského bytí a není vám lhostejná vaše osobní svoboda? Pak přijďte v prvním lednovém týdnu na přednášku známého psychoterapeuta Pjér la Šéze, blízkého spolupracovníka herce Jaroslava Duška, se kterým pracují třeba na představení Čtyři dohody.
Sny jako řeč duše aneb Jaké jsou vztahy mezi vědomím a nevědomím. Už jste se někdy sami sebe ptali a hledáte odpovědi? Nasměrovat vás může právě Pjér la Šéz, který zavítá 7. ledna do Jičína. „Základ vidím v tom, aby byli spokojení všichni zúčastnění," říká o své přednášce sám Pjér, psychoterapeut, herec a hudebník v jednom. Co nám vlastně mohou říct naše vlastní sny? A mohou kolektivní katastrofy jako světové války něco naznačovat? Podle Pjéra svět lidských bytostí stojí na dvou oblastech. „Je to vědomí, tedy to, co víme, a pak to, co se dozvídáme nepřímo skrze sny, fantazie a takzvané náhody," vysvětluje Pjér a pomalu odkrývá téma lednového setkání.

Tak přijďte ve čtvrtek 7. ledna 2016 od 18 hodin do Porotního sálu jičínského zámku zkusit hledat a třeba najít odpovědi na tíživé otázky současnosti!
Vstupenky zakoupíte v prodejně Dárky a květiny Jičín na Valdštejnově nám. 90 nebo si je můžete rezervovat na telefonním čísle 777 009 999, či na e-mailové adrese
tereza.schlikova@seznam.cz.
Cena vstupenky je 280 Kč.

Jičín – Tajemství lahodné kávy. Beseda se zástupci Novopacké pražírny o kávě s ochutnávkou se chystá na čtvrtek 7. ledna od 15 hodin v Knihovně Václava Čtvrtka.
Akci pořádá Klub aktivních seniorů AKSE. Vstupné 20 Kč.

MATEŘSKÉ CENTRUM

Jičín – Mateřské centrum Kapička zve zájemce do svých prostor. Najdete ho v budově Komerční banky.
V pátek 8. ledna se koná od 10 hodin schůzka lektorů a dalších zájemců o činnost v Kapičce. Přijďte se svými nápady, náměty, zapojte se při organizaci akcí.
Na úterý 12. ledna a 26. ledna se chystá od 16 hodin trénink komunikačních dovedností. Cyklus seminářů, pro přihlášené účastníky.
Na čtvrtek 14. ledna je připravena od 15 hodin přednáška Prosím, spinkej. Spánková poradkyně vám ukáže, jak pomoci dětem k lepšímu spaní a usínání. Přihlášky u lektorky: lenka@prosimspinkej.cz

SOUTĚŽ SNĚHULÁKŮ

Miletín – Město Miletín vyhlašuje pátý ročník soutěže o Nejkrásnějšího sněhuláka zimy 2016. Své sněhové výtvory zasílejte v počtu jedné fotky na nosek@miletin.cz. Ukončení soutěže bude 15.3.2016. První tři soutěžící budou odměněni.