I když starosta Josef Cogan nám v únoru potvrdil, že výběrové řízení na nového ředitel muzea bude vypsáno už v prvním pololetí letošního roku, došlo k tomu až v září. Důležité ale nyní je, zda se vůbec najde nový muzejní guru!

Požadavky

Nový ředitel by měl být podle starosty zároveň manažérem, který se bude snažit přinést do muzea peníze z projektové činnosti. „Chtěli bychom, aby se muzeum posunulo a aby si samo vytvářelo příležitosti," míní Cogan. Ten už v minulosti připomněl diskriminaci malých měst, která musí ze svých rozpočtů financovat provoz muzeí.

Podle něho má ředitel garantovat i plánovaný projekt venkovní geoexpozice. „Invenci v rozvoji by na sobě nemělo mít město, ale právě nový šéf muzea, který by měl být otevřen projektovému řízení," pokračuje starosta a uvádí další kritéria pro výběr na vedoucí post. „Chceme, aby předložil písemně zpracovanou koncepci Městského muzea v Nové Pace s ohledem na začlenění instituce do geoparku Český ráj, a tím do sítě evropských geoparků. Jasno by měl mít i ve využití Gernatova domu."

Radnice chce vzhledem k novému projektu venkovní geoexpozice z dílny Miroslava Pyciaka a Bohuslava Benče více směřovat muzeum ke geologickému dědictví. „Je to o rozšíření činnosti muzea. Venkovní geoexpozice na Balkách vhodně doplní stávající nabídku v Suchardově domě a Klenotnici drahých kamenů. Děti se tam dozvědí o zpracování kamenů, achátů, rýžování zlata, českých granátů, uvidí ukázky zkamenělin a dalších zajímavých nálezů."

Ohlédnutí

Bývalý ředitel Robert Radim Novotný odešel z funkce k 30. červnu 2012. Jmenován byl na základě výběrového řízení.

Pomoci muzejníkům v jejich práci měla muzejní rada, ale ani ta zatím nebyla jmenována. „Půjde spíše o poradní orgán, který bude ustanoven zřejmě po podzimních komunálních volbách," uvedl v loňském roce Bohuslav Benč, šéf kultury. Stále je ale ticho po pěšině. Podle Bohuslava Benče vznikne rada po nástupu nového vedení.

O muzeu

Městské muzeum bylo založené teprve v roce 1908, ale může se pochlubit zajímavými expozicemi. Většinu návštěvníků lákají prostory Klenotnice drahých kamenů a Spiritismu v Podkrkonoší, umístěné naproti Suchardovu domu. Ten byl dostavěný v novorenesančním slohu v roce 1896. Na výzdobě domu i přilehlé dílny se podíleli členové známého sochařského rodu Suchardů. (Antonín Sucharda, Stanislav a Vojtěch Sucharda, Anna Suchardová Boudová).

V historické expozici muzea se seznámíte na konkrétních ukázkách se skutečně pozoruhodnou minulostí a kulturní atmosférou města. Základ expozice Klenotnice drahých kamenů tvoří školní a soukromé sbírky, které pocházejí z poloviny 19. století. Nová budova Klenotnice byla otevřena na jaře roku 1996.