Výzdoba podle poslední módy

Tento jídelníček byl jednou ze součástí stylizovaného programu Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích, který za velkého zájmu návštěvníků vyvrcholil v neděli. „Určitě vás bude zajímat, jak je zámek vyzdoben. Letos jsme si dávali obzvláště záležet. Objednávali jsme výzdobu podle poslední módy až z Prahy," zval k prohlídce zámku a k přiblížení vánočních zvyků v druhé polovině 19. století jeho správce.

Spor o ryze české vánoční zvyky

Zajímavostí prohlídky byl spor německého zámeckého archiváře s českým děkanem o to, co je či není na Vánocích ryze českého.

Nakonec děkan uznal, že některé vánoční zvyky jako stromek či adventní věnec má původ v Německu. „Nejdůležitější ale je, aby ten adventní věnec nebyl pouhou stolní ozdobou, ale projevem naší naděje a očekávání. Abychom vánoční koledy zpívali vroucně a upřímně bez ohledu na to, zda je zkomponoval Čech nebo Němec. A hlavně, aby svátky vánoční byly pro nás pro všechny setkáním s láskou," uvedl.

Zámecké panstvo o Vánocích myslelo také na chudé. Součástí prohlídky bylo zastavení nad balíky s dárky, kde chudí našli teplé boty, teplou košili, šálu, rukavice a nátepníčky. K tomu si pak ještě odnesli voňavou vánočku.

Knížecí zastavení na zámku mělo adventní pokračování v Rudrově mlýně, kde koledy zpíval dětský folklorní soubor Barunka z České Skalice. Kdo chtěl svým blízkým s předstihem udělat radost vánočním dárkem pod stromeček, zavítal na malý vánoční trh do objektu manufakturního mandlu. „Koupil jsem mamince pěkné korále. Myslím, že bude mít radost," pochlubil se desetiletý Patrik z Náchoda. Na keramiku se soustředila Jana Nývltová z Jaroměře. „Moc se mi líbí modré hrnečky. Chci je darovat babičce, která má keramiku moc ráda," řekla. Adventní procházka Ratibořicemi končila v domku na Starém bělidle, kde na příchozí čekala štědrovečerně vyzdobená Babiččina světnička.

Hynek Šnajdar