Již po dvanácté se bude příští víkend 25. - 27. května konat netradiční festival, který nabízí návštěvníkům široké spektrum žánrů a na novopacká pódia přivedl řadu zajímavých umělců.

Prim domácích

Letošním ročníkem chce pořadatel, kterým je občanské sdružení Open Art, přispět k oslavám 650 let od první písemné zmínky o Nové Pace. „Proto také dáváme větší prostor umělcům, pocházejícím z našeho města. Jde například o Moniku Chmelařovou, Petru Chmelařovou,“ uvádí zakladatel festivalu Ivo Chocholáč. Dalším Novopačákem, který se představí veřejnosti, bude umělecký kovář Jan Bek, jehož dílo se rodí v kovárně ve Zboží. V literárním okénku se zaskví básník a spisovatel Jaromír Filip Typlt. Svůj projekt „Rebel móda a pouliční Street-star styl“ se studenty novopackého gymnázia uvede výtvarnice Kateřina Krausová .
„Pro tento ročník jsme vybrali i odpovídající výstavu do Suchardova domu, která svým způsobem toto místo přibližuje. Je to expozice medijních kreseb a dokumentů o spiritismu. Půjde o dosud nevystavené exponáty ze sbírek muzea,“ doplňuje Chocholáč. Organizátoři přizvali i další umělce, kteří se budou snažit oživit „ducha tohoto místa“.

Mottem Krteček

Motivem letošního festivalu je dětmi tolik zbožňovaný Krteček a zahrádkáři opovrhovaný Krtek. Poprvé jej představí performerka Jana Kalinová svojí „Zahrádkou pro krtka“. Jana se živým krtkem na přívěsném vozíku bude putovat mezi programovými body v jeho zcela přirozeném prostředí. Bude pak již záležet na něm samém, zda se objeví a dá nám nějaké znamení…
Krtek bude připomenut i jako „lait motiv“ kultovního filmu režiséra Alexandra Jodorowského „El Topo (Krtek)“. Jako dětský Milerův Krteček s námi promluví v rámci animovaného setkání Ráno s krtkem.
A na koho se mohou návštěvníci ještě těšit? Například na divadlo Buchty a loutky, zpěvačku a instrumentalistku ze Slovenska Sui Vesan, skupiny Midi Lidi Live, I Love 69 Popgejů, Computer music, a na výtvarníka Martina Zeta, operní pěvkyni a herečku Sylvii Krobovou.
Ve velkém sále MKS se v sobotu představí pražská legendární scéna Divadlo Na tahu s hrou Václava Havla Zahradní slavnost.
„Ve 20 hodin začne hlavní koncert; tentokráte přivítáme Agon Orchestra + Pavel Zajíček-DG307 Remix + hosté. Jde o ojedinělý hudební projekt, který jste mohli vidět doposud jen v pražském divadle Archa. Následně již do sálu pozveme hosta ze Slovenska, kapelu „Sendreiovci“, jednu z předních romských kapel, jež vystupovala po celém světě. Na konci večera nás osvěží ska klasika Tleskač pilsner SKA orchestra,“ přibližuje hlavní program Ivo Chocholáč.

Zklidnění

V neděli v místním klášterním chrámu Nanebevzetí Panny Marie zakončí festival trio Monika Chmelařová (varhany), Petra Chmelařová (příčná flétna) a Jakub Skramlík (celo).
Hosty festivalu čeká řada doprovodných akcí, výstav, dobrý čaj v místní čajovně a mnohé jiné.
„Festival se po tři dny pokouší vytvořit příjemné intimní prostředí malého festivalu, kde účinkující může v klidu podiskutovat s divákem. Jde nám o intenzitu prožívaného, ne o kvantitu či obrázek z reklamních letáků. Přijďte se podívat a vyzkoušet něco nového a vzdejte tak hold všem, kteří zdejší krajinou procházeli, a ta je oslovila.,“ zve za pořadatele Kateřina Krejčová. Akce začíná příští pátek 25. května a končí v neděli 27. května. Více informacío akci získáte rovněž na internetové adrese http://www.kultura-novapaka.cz.