Jsou to události, které táhnou, a díky nim se o Hradci ví i ve světě. Na druhou stranu věčné  jablko sváru mezi pořadateli a obyvateli okolních částí. Samozřejmě kvůli hluku. Řeč je o festivalech na hradeckém letišti.

„Nechceme dělat naschvály, ale ten hluk je opravdu nepříjemný. Pokud by se mělo hraní kapel protáhnout až do ranních hodin, chceme, aby to bylo jen v hangárech se speciálně upravenými protihlukovými dveřmi," říká Klára Barešová z komise místní samosprávy části Rusek.

„S úpravami počítáme, i když jsme měli dřevěné desky instalované už loni a myslím, že to pomohlo. Ale letos to chceme ještě vylepšit. Snažíme se vycházet obyvatelům vstříc, v minulosti jsme postavili i ochranný val, který bohužel ale neměl takový efekt, jak jsme čekali," potvrdil provozovatel Festivalparku Radek Maliník, kterému letos končí nájemní smlouva s městem. Určitě se bude ucházet o pokračování. Má totiž 
s dalšími vlastníky pozemků 
v areálu Festivalparku uzavřené dlouhodobé kontrakty.

Obyvatelům přilehlých oblastí vadí i fakt, že dva hudební festivaly Hip Hop Kemp  a The Sun Festival se budou konat po sobě. „Slíbili, že příští rok už by to mělo být s delším časovým intervalem. Doufám, že to dodrží," prozrazuje Barešová.

„The Sun festival končí už o půlnoci. Do budoucna se nebude počet velkých hudebních festivalů zvyšovat," reaguje na námitky obyvatel Maliník.

Pokud provozovatel nestihne upravit hangáry, bude i v nich produkce končit v noci před pracovním dnem do 23 hodin a před dnem pracovního klidu v jednu ráno.

Velkých festivalů přibývat nebude
V létě je v hradeckém Festivalparku živo. Podle kalendáře akcí se tam uskuteční od 7. do 8. června Rally a Autosalon show. Od 2. do 5. července bude Festivalpark patřit akci Rock for People. Od 11. do 12. července se bude konat festival Play fast or don't. Od 7. do 10. srpna budou v areálu soutěžit formule navržené studenty vysokých škol v soutěži Formula student. Mezi 15. až 16. srpnem letiště obsadí účastníci The Sun Festivalu. Poslední letošní velkou akcí v areálu bude od 20. do 23. srpna Hip Hop Kemp. Magistrát nehodlá v příštích letech počet velkých akcí – festivalů navyšovat.