Vloni zavítalo do muzea a klenotnice více jak 12 tisíc lidí. Návštěvnost poklesla a je na úrovni roku 2012.

Nejvíce zájemců je o prohlídku klenotnice drahých kamenů, mezi kterými se vloni ocitly i cukrářské soutěžní exponáty. Sladkostem to prý mezi kameny slušelo. „Výstava, která každoročně přiláká do Suchardova domu nejvíce zvědavců, tak to je přehlídka betlémů," porovnává Petra Plecháčová, pověřená vedením muzea. Vyvádí nás z omylu, že tady asi nejvíce zabodují školáci. „Bohužel, školy chodí do muzea čím dále méně, což je myslím škoda. Například betlémy by určitě děti zajímaly," pokračuje. Zajímá nás, jak se rodí plán výstav.

close Petra Plecháčová. zoom_in „I my musíme bohužel přemýšlet, jak co nejvíce ušetřit, proto jsme se letos rozhodli pro výstavy z vlastních zdrojů. Zapůjčené exponáty totiž musíme pojistit, a to jsou nemalé částky. Pak vloni jsme dostali na starost Gernatův dům, a to je pro nás hodně velká finanční zátěž. Přitom nedošlo k navýšení rozpočtu, jen spravujeme už pátou nemovitost," postěžovala si Petra Plecháčová.

Provoz roubenky hradí muzeu ze svých peněz. Z ročního rozpočtu 2 miliony 750 tisíc odkousne měsíčně přibližně třicet tisíc korun. Přitom návštěvnost je tu velice kolísává. Možná by pomohlo i větší zviditelnění objektu, k tomu se ale město staví dost laxně. „Jednáme o tom s Janem Bekem, chtěli bychom nechat vyrobit kovový stylový poutač," slibuje Bohuslav Benč z odboru kultury a školství. Ve městě chybí i označení směrovkami, které by turisty do Gernatova domu poslalo. 

Další záležitost, kterou nechává radnice „uležet" je obsazení postu ředitele muzea.
„Zatím jsme se na to nezaměřili. Záležitost se bude řešit," řekl starosta Josef Cogan.

Takže jakou nabídku muzejníci, tedy Petra Plecháčová s Jiřím Čejkou, pro letošek nachystali?
„Začínáme s výstavou Nová Paka na fotografii kolem roku 1910, kde chceme představit staré snímky města, které máme ve vlastních sbírkách a nebyly ještě zveřejněny. Autory jsou Josef Jampílek, František Hák, Bohuslav Markl a Josef Anton," představuje první letošní expozici zastupující šéfka.

Současně bude 27. března zpřístupněn ve výstavním sále přehled snímků ze závěru druhé světové války s názvem Květen 1945. Veřejnosti připomene události roku 1945 ve městě. Půjde zejména o fotografie, doplněné rozličnými předměty, které se vztahují k tématu. V dubnu vystřídají fotografie exponáty, prezentující stará řemesla na Novopacku. Velkou tradici tu měli hrnčíři, ševci, betlémáři, výrobci hudebních nástrojů, malíři obrazů, loutkáři, sochaři, výrobci hraček i brusiči kamenů. „Máme dost věcí v depozitáři, které veřejnost ještě nespatřila," vysvětluje Petra Plecháčová.

U domácí nabídky zůstaneme i v květnu, kdy představí své obrazy v muzeu ambiciozní malířka Pavlína Gardianová ze sousední Staré Paky. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout průřez její tvorbou.

Dřevořezby a loutky
Na léto se do Suchardova domu nastěhují dřevořezby a loutky Františka Pešána z Bělé pod Bezdězem. Autor provozuje Divadlo z půdy, sám si loutky navrhuje i vytváří. Můžeme se těšit i na sehranou loutkovou ukázku.

V závěru září ozdobí zdi výstavní síně obrazy Karla Havlaty, místního rodáka. Letos si připomeneme 130. let od jeho narození. Než se Suchardův dům před Vánoci uzavře, opět mu budou vévodit betlémy.

„Máme neuvěřitelné štěstí. Lidé nás sami oslovují a betlémy nabízejí. Stává se, že musíme nabídky odmítat. Ale určitě se nám daří předvádět zajímavé exponáty. Letos je to mechanický betlém a dřevořezby," uzavírá Plecháčová.