Petr Jůza, potomek místního cukráře, se totiž rozhodl spojit osud své rodiny s osobou československého legionáře Františka Chramosty a přímo na peckovském náměstí založil Muzeum legionářů. Jedná se o jedno ze tří podobných muzeí v republice, které spolupracuje s Československou obcí legionářskou a snaží se dnešním lidem přiblížit osudy těch, kteří se rozhodli za první války bojovat ve Francii, Itálii a v Rusku za Čechy a samostatnou vlast. "Z Peckovska jich pocházelo dokonce 51," říká Jůza.

Expozice muzea je rozdělená do tří místností. Kromě k legionářů a relikvií a informací z první světové války mohou návštěvníci vidět také zachovalé cukrářské náčiní, které po sobě zanechali Jůzovi předci. Většina z nich je dodnes funkční. Ve třetí místnosti letos vznikla nová výstava zaměřená na reálie druhé světové války a na památku bojovníků proti nacismu a obětí, které si na Peckovsku válka vyžádala.

Výstava je interaktivní, pro děti je připravený kvíz, dospělé zase budou zajímat dobové filmy a možnost osahat si pušky, samopaly a dokonce dobový ruční granát. "Muzeum jsme vymysleli jako takovou školu hrou. Mohou sem přijet i školy a udělat si tady zábavnou hodinu dějepisu," doplňuje Jůza.

Příležitosti mohou návštěvníci využít i tento víkend, kdy se v Pecce koná oblíbená pouť. V Muzeu legionářů přivítají v sobotu 28. srpna členy Legionářské obce s ukázkami uniforem, výstroje, zbraní, techniky, ale také unikátního zachovalého kulometu Maxim, ze kterého budou mezi 10 a 18 hodinou v pravidelných hodinových intervalech střílet.