Veletržním expozicím parku tradičně vévodí zmenšeniny architektonických památek z české a polské strany Krkonoš. Návštěvníky seznamoval s novinkami nadcházející sezóny žák Střední školy zahradnické Kopidlno Roman Zajíček.

„Ze začátku jsme neměli vlastní stánek. Už třetí rok ale sídlíme v Kongresovém centru Aldis v přízemí pod schodištěm. Jsme rádi, že nám pořadatelé vycházejí vstříc a nikam nás nestěhují. Instalace vyžaduje několik párů šikovných rukou a manipulace s modelem vážícím desítky kilogramů dá pořádně zabrat," říká majitel parku Marian Piasecki.

Návštěvníci tak už „pod schody" viděli modely jilemnického a vrchlabského zámku. Letos v expozici zářila zrekonstruovaná kowarská radnice. „Nejdříve jsme chtěli přivézt miniatury původních a současných staveb na Sněžce. Nakonec jsme ale uznali, že horu lidi znají, ale radnici z Kowar – partnerského města Vrchlabí – viděl málokdo," doplňuje tvůrce parku.

Roman Zajíček, žák Střední školy zahradnické (obor zahradnictví), zval do Parku miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech, zodpověděl nejednu všetečnou otázku a představil chystané novinky.

„Motorizované návštěvníky čeká větší parkoviště. Některé miniatury modeláři buď kompletně zrekonstruovali nebo vyrobili znovu. Pokud půjde vše podle plánu, tak se v parku pobaví i děti. Rádi bychom jim nabídli nafukovací hrad se skluzavkou a další atrakce. Dospělí uvidí, jak se začíná rodit hrad a zámek Frýdlant a měli by být svědky nejen úprav zeleně, ale také přípravy terénu pro zahradní železnici," vypočítával novinky Roman Zajíček.

Modely z Parku miniatur v Kowarech se budou vydávat do Čech častěji. „Naskytne-li se příležitost, přivezeme naše zmenšeniny nejen do Jilemnice, Vrchlabí nebo Hradce Králové, ale ukážeme modely i v dalších místech Česka," uzavírá Marian Piasecki.  Jana Tauchmanová