Pod odborným vedením sommeliéra Ondřeje Kuříka se přítomní dozvěděli vše o tom, jak se z vylisovaných hroznů stane vitamínové rozpouštědlo podzimního splínu.
Ochutnali šestnáct značek burčáku od moštu, který byl prost alkoholu až po božské moky, které by měly obsahovat sedm procent alkoholu. Burčák je živý organismus a Ondra Kuřík o něm dokáže i živě vyprávět.
I tohle je mok, ke kterému musíte přivonět, poválet ho po jazyku a pak teprve polknout. Chutnalo se veltínské červené, rulandské šedé, Volaříkův muškát … „Letos je burčák obecně pikantnější, lámou se a převládají v něm kyseliny nad cukrem," hodnotí sommeliér. Dozvídáme se, že burčák by měl mít vyrovnané všechny frakce a že jeho výroba je pro vinaře náročná, protože musí kvašení neustále sledovat.
Prvotním produktem z hroznů je mošt, pak burčák, řezák, mydliňák a mladé víno. Co vlastně je burčák, na který vinař tak žíznivě čeká? Je to kvasící vinný mošt ve fázi bouřlivého kvašení. „Mošt" je odborný termín pro tekutinu, která teče z lisu.
Podle stadia prokvašení je sladký, ve varu, po zlomení, mydliňák a mladé víno.
Aby ochutnávka nebyla fádní, vymyslela si ředitelka Stáňa Benešová na přítomné vědomostní test a otázky byly docela náročné. „Já jsem na degustaci poprvé, moc se mi líbí a určitě se příště zúčastním," hodnotí Petra Straňková, která měla mezi vzorky tři favority.