V Pecce se o obnovu masopustních tradic zasloužil Spolek Bezdružic, průvod prošel městečkem už pošesté a nechyběly jak tradiční masky smrťáka, medvěda, kobyly, slaměných a kominíků, tak ani masky, které mají co říct aktuálnímu dění: nejčerstvější scénáře možných hrozeb z vesmíru mohli lidé konzultovat s odborníkem z Agentury NAŠA, problematiku uprchlíků se svéráznou muslimskou rodinkou vyzbrojenou meditačními korálky i biblí.

Zábava pokračovala do ranních hodin za doprovodu muzikantů ze souboru Hořeňák a z místní country kapely Náhoda. V předstihu spolek Bezdružic uspořádal autentický workshop na téma Staročeská zabijačka. Výsledek v podobě jitrnic, tlačenky a ovaru mohli lidé ochutnávat po celý masopustní den.

V Nové Pace prošel průvod centrem města v neděli odpoledne. V doprovodném programu vystoupil folklorní soubor Hořeňáček, konaly se dílničky a Hravé zpívánky pro děti. Na dvoře za kulturním střediskem byly k dostání masopustní dobroty a vyhrávaly soubory Hořeňák a Krkonošský Horal.

Podle starých tradic končí masopustem období hojnosti a přichází doba půstu – řečeno dnešní mluvou „očisty organizmu i mysli" před příchodem Velikonoc a jara. Postní období začíná tzv. Popeleční středou tento týden.