Ve Dvoře poprvé

Letos se Masopust koná poprvé na Masarykově náměstí ve Dvoře Králové. Program je připraven na úterý od 10 hodin. „Dopoledne dorazí průvodem na náměstí žáci škol v maskách. V podání členů Divadla Kvelb budou k vidění tradiční rituály a zvyky spojené s vyhlášeným českým svátkem," uvedla ředitelka Hankova domu Zuzana Čermáková. Odpolední program doplní vystoupeními žáci ZUŠ R. A, Dvorského, hry a soutěže pro děti připraví dopoledne DDM Jednička.Nebudou chybět zabijačkové speciality, koláče, trdelník a medovina.

Svět plný jelit

Tradičním organizátorem masopustní akce v Trutnově je sdružení Trutnov město draka. Centrem dění bude v sobotu Krakonošovo náměstí. Od 9. hodiny začne výroba masek a stánkový prodej. V 10 hodin vyrazí maškary od Staré radnice pro klíč od města. Na pódiu se představí Marta a Rasputin, otužilec Vladimír Komárek, kapela Tendr nebo dechovka z jižních Čech. Představení Zabíjačka uvede Divadlo V pytli.

Od 13 hodin se mohou těšit návštěvníci na disciplíny, jako je nejlepší tanečnice a tanečník s pometlem, hod jitrnicí do nůše, prase na kolečku běh s trakařem a další. V 16 hodin zakončí masopust Bakchus. V rámci doprovodných akcí si mohou děti v Dílně s Bezinkami vytvořit od 13 hodin keramiku nebo si zajezdit na ponících.

Také v Pojizeří

Masopust dorazí v neděli rovněž do Semil. „Najdete-li doma masky či maškary, neostýchejte se, vyklepejte moly a šup šup v neděli 2.března na Komeňák. Hudebně atmosféru podmaluje uskupení Messerovka a samozřejmě harmonikář Jára Křapka a žebrák s flašinetem. K vidění budou pohádky pro malé i nejmenší v podání divadla Maminy z Jaroměře. A mnohé jiné i další. Nebude chybět skeč Pohřbívání basy. Samo sebou budou k dostání masné i mastné pochutiny, ovárek, jaterničky a sejkory," pozvala všechny Eva Šírová za organizátory.

Se živým orlojem

Dobrovolné spolky v obci Poniklé připravují na sobotu od 11 hodin 4. ročník akce nazvané Ponikelskej masopust. Letošní hlavní atrakcí bude historicky poprvé podle starosty Tomáše Hájka živý orloj. K vidění bude ve 12 a ve 14 hodin ve věži staré hasičské zbrojnice. Průvod maškar doprovázený kapelou začne ve 12. 30 hodin na Tuláčkově návsi. Mnozí zájemci využijí nabídky Divadelního spolku Josef Jiří Kolár Poniklá a obléknou se do zapůjčených masek v kulisárně divadla. Návštěvníci masopustu si také mohou prohlédnout chaloupku, v níž údajně žila Ponikelská bába nebo alespoň do ní jezdila Marie Kubátová, když psala Krkonošské pohádky. Pro milovníky dobré krmi je potřeba dodat, že servírovat se začne v 11 hodin.

Rudník má koláče

Zahanbit se nenechá ani Rudník na Trutnovsku. Průvod masek s muzikou se vydá od základní školy k obecnímu úřadu v sobotu ve 14.30 hodin. O hodinu později začne karneval v sále obecního úřadu. V party stanu před ním budou k mání zabíjačkové pochoutky a koláče. Zahraje harmonikář Jindra Kelíšek.

U Studánky veselo

Tradiční oslava proslulého Masopustu v Malých Svatoňovicích začne také v sobotu, a to ve 14 hodin. Připravena je dechovka, hudba Ládi Kábrta, koblihy a zabíjačka.

Glosa: Nevím, kam dřív skočit

Když se sejde tolik termínů masopustního veselí, člověk je rozpačitý, do kterého reje má dřív naskočit. Obyčejně pak zvolí ten, který je nejbližší. Škoda, že se organizátoři neumí lépe dohodnout. Měli by pak všichni určitě vyšší návštěvnost. Jana Mudrová