Pod titulem Tři šupiny vánočního kapra ji vydalo plzeňské nakladatelství Granát. Vůbec ne náhodou jsou žánrovým označením knížky slova „čtení pro celou rodinu“. Novinka oblíbené autorky z Krkonoš totiž obsahuje sedm vánočních povídání pro dospělé a stejný počet pohádek pro děti. Tři šupiny přitom představují tři části knihy. Vzpomínkovou, Krkonošskou a Pohádkovou.

Svou kompozicí i vánoční tematikou tak připomene vyprávění Františka Nepila, která vydal plzeňský Granát pod názvem Já Ti nesu veselého beránka ze stáda svého. Spojujícím duchem je i osobnost ilustrátora Eugena Sopka. Jeho poetické obrázky možná český čtenář zatím nezná tak důvěrně, neboť autor sice pochází z Brna, ale převážnou část dětství prožil v Bratislavě, a především odešel studovat malířství do Mnichova, kde žije dodnes.

“V sedmi vánočních vzpomínkách Marie Kubátové čtenář vandrem doputuje z její rodné Prahy až do Krkonoš, které se jí staly domovem. Lidé tu drží víc pohromadě a nejlépe to prověřuje právě zdejší dlouhá zima,“ představuje nakladatel Jaroslav Hák novou knížku a dodává k tomu, že autorka v sedmi pohádkách nezapomněla na všudypřítomného vládce hor Krakonoše.

Nenapodobitelná vypravěčka se měla v uplynulém víkendu dostavit ze svého domovského Vrchlabí do Jičína na pohádkový festival a tam knížku uvést do života. Bohužel se však ze zdravotních důvodů omluvila. Šestaosmdesátiletá česká spisovatelka, dříve civilní profesí lékárnice, může mít radost i z chystaného křtu knížky v Praze. Událost by se měla odehrát v Betlémské kapli před Vánocemi a Marie Kubátová si toho podle slov vydavatele váží, i když se tak daleko už rozhodně nechystá.